aurinko sähköpaneeli veneeseen

Onko kokemuksia laittaa aurinkopanelia veneeseen ?
Liimataanko ja millä vai ruuvataanko kiinni ?
299
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jos paneli on joustava niin laita sikaflexillä kiinni esim soutuvene.Muuten ruuvaa tai käytä panelikiinnikkeitä .

Äänestä

Älä laita kiinni millään vaan pidä se irtonaisena. Kiinteää paneelia varjostaa aina jokin ja sen suunta on lähes aina huono. Laita paneeliin pitkä johto, jotta voit siirrellä sitä aina paikasta toiseen. Aamulla itään ottamaan aikaisin aamulla nousevan auringon säteet. Päivällä pidä kannella paisteen suunnassa ja illalla suuntaa länteen laskevan auringon suuntaan. Liikuteltavasta kennosta saa huomattavasti enemmän tehoa kuin kiinteästä. Kiinnitä kennoon umpisolumuovia, jotta se kelluu eikä naarmuta kantta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Onko kokemuksia laittaa aurinkopanelia veneeseen ?
Liimataanko ja millä vai ruuvataanko kiinni ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu