minne kannattaa mennä asumaan

Olen 52 v eläkeläismies ja aikeissa muuttaa liperiin tässä tulevan syksyn aikana, tein asuntohakemuksen ylämyllyn alueelle osoitteisiin mattisenlahdentie, puomipolku, rataspolku ja seulapolku. Kirkonkylän alueella huomasin osoitteen orvokkitie jossa on rivitalo ja saunallisia kaksioita. Onko kenellekään kokemusta mainitsemistani paikoista ja antaa joitain hyviä vinkkejä. Kiitos teille jo etukäteen

12

815

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kato guugelilta ketkä asuu milläkin kadulla, soita ja kysy.

      Kyllä tälläkin palstalla asuvat tietävät.
      Jospa vastaisivat.

      Ite en asu keskustassa, joten en tiedä.

      • Anonyymi

        Voisithan myös itse mennä sille Orvokkitiellä ja kysellä asukkailta "Hyvvee päivee, anteeks että häiritsen, mutta ...... jne"


    • Anonyymi

      Elä hyvä mies Liperiin muuta. Paitsi jos olet herroja nöyristelevä kuuliainen, kumarassa kulkeva tusinaurpo, niin sit liperi on oikee loppusijoituspaikka sulle. Fiksuimmat ovat Liperistä jo lähteneet.

      • Anonyymi

        Kyllä mie muutan.
        Liperi on paras paikka. Ja sinne mie.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä mie muutan.
        Liperi on paras paikka. Ja sinne mie.

        Liperin keskusta on paras paikka asua niille, jotka haluavat kaunista ympäristöä ja rauhallista elin ympäristö. Ylämylly on kuin sillipurkki, kaikkine lieveilmiöineen, ei sinne asumaan toinna männä. Ohi voi kulkea.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä mie muutan.
        Liperi on paras paikka. Ja sinne mie.

        Kyllä mie muutan.
        Liperi on paras paikka. Ja sinne mie.

        HYH,hyh..et iedä miten ovat mikkaslaisuutta,eli keskustaa kaikki ja puolueen jäsen kirjä pitää olla.
        On oikeesti hyvä veli tai hyvä sisar kunta!
        Kaikki päättäjät on lähes keskustalaisia hörhöjä!
        Tuo saatanan pienpuolue,kiusaa meitä..Kannatus on niin olematon ja päättäjät ihan xxxxxx.


    • Anonyymi

      Ylämyllyllä on huume hörhöjä,en tiedä mistä ovat tulleet. Osan tiedän ne on nuoria luikkkuja..mutta on rikollisjengi myös,he hakevat ongelmia poliisin kanssa ja yhteisö ei tykkää heistä.
      Voisvat muuttaa koko prärkät pois.Tuovat vain harmia ja oksettavuutta.
      Salokylä on mukavan hiljainen ja ei kaukana.

    • Anonyymi

      Ihan muualle,kuin Liperiin..Meillä keskustalainen harhaisuus täällä.
      Jos et ole keskustalainen tai Mikkaslaisuus lahkolainen,niin et pärjää täällä.
      Älä yritä rakentaa Liperiin mitään,sen tekee Reijonen. Hän voittaa aina,vaikka ennen jo rakentamista kaikki on homeessa.
      Jos sulla ei ole keskustan tuon pakolaismyöteistä asiahenkilö korttia,niin tänne ei ole mitn asiaa. Mene muualle!

    • Anonyymi

      Liperin syvillä saloilla on paiseisiin uskovia Adventisteja ja eivät usko Jesus Kristukseen vaan johonkin harhaiseen naiseen:))
      Salolyläällä ja Mattisen lahden perukoilla on Lestejä ihan helkutisti. Jehovat ovat piilossa kuin käärmeet ,ne perkuleet tulee aina jostain..Ei niitä paljoo ole mutta tulevat varkain. Muutoin täällä on ihan jees, muutama mätisäkki paskianen on muuttanut Noljakasta roska-alueelta ja sitten on tisuliivijengi,mutta ne on suurin osa linnassa.
      Ihan vain tervetuloa, paskaa on jo mutta hyvääkin kaivataa!

    • Anonyymi

      Taidat siis 52v eläkelläinen etsiä vuokra-asuntoa Liperistä. Suosittelisin jatkamaan matkaa. Joensuun linja-auto asemalta lähtee busseja em. Lieksan suuntaan melko tiheästi. Lieksa on mielestäni varsin paljon sopivampi paikka sinulle. Siellä et erotautuisi porukasta läheskään niin paljon kuin Liperissä. Siellä kun on viisikymppisiä eläkelläisiä suhteutettuna asukaslukuun, paljon enemmän kuin Liperissä. Myös vuokra-asunto tarjonta on huomattavasti parempi Lieksassa. Asuntojen vuokrat on edullisempia. Sinulle jää Lieksassa vielä vuokratuesta ylimääräistä, jonka summan voit käyttää omaan hyvinvointisi hyväksi, mm. ostamalla S-Marketista tarjouksessa olevaa Karjalaa laatikon. Mikä nautinto on siemailla kavereiden kanssa keppanaa Pielisen satamalaiturin penkeillä istuen, ja katsoen Pielisen tasaita "pintoo".

    • Anonyymi

      Ainakin Honkalammen alue oli rauhallinen ja hyvä asuinpaikka. Kokemusta on yli kolmelta vuosikymmeneltä.
      Kannattaa muuttaa sinne.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7111
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      17
      3477
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe