Hamsteri kysymyksii

Anonyymi

Moi! Mulla on kaks gerbiilii ja nyt suunnittelen hamsterin ostoa.
-voiko hamsterin terraarion laittaa gerbujen terran viereen tai ees samaan huoneeseen?
-mikä paras näistä: terraario, duna, häkki? Ja minkä kokoinen?
-voiko hamsterii ja gerbiilejä pitää yhtä aikaa jaloittelemassa et aita niitten välis tai sit kokonaan eri aitauksissa?
-talvikko vai syyrialainen?

2

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi laittaa samaan huoneeseen ja vierekkäin.
      Paras asumus omasta mielestäni on suuri terraario. Koko riippuu lajista, jonkinlaisia minimikokoja on: Syrkille 80 x 40 x 30 cm, talvikolle 50 x 40 x 20 cm, campbellille 50 x 40 x 20 cm, robolle 50 x 40 x 20 cm, kiinankääpiölle 50 x 40 x 20 cm.
      Yhtä aikaa voi toki pitää jaloittelemassa jos hamsu sattuu olemaan hereillä silloin. Mutta vierekkäin en aitauksia laittaisi etteivät pääse puremään aidan läpi toisiaan. Eli eri aitauksissa eikä lähellä toisiaan.
      Viimeisestä kysymyksestä en oikein osaa sanoa muuta kuin että lueskele eri hamsuista ja päätä sen perusteella että mikä kuulostaa sinulle sopivalta.

      • Anonyymi

        Okei, kiitos paljon vastauksestasi:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      111
      9531
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      168
      6062
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      159
      5387
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      30
      5358
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      48
      4299
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      87
      3531
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      78
      3499
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2921
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      121
      2902
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      49
      2822
    Aihe