Maantieto hukassa, että sama raja Norjalla ja Venäjällä

En ole tiennyt että Norjasta voi heitellä kiviä Venäjälle. Olen aina luullut että Suomen pää ulottuu Atlantiin asti. Tuskin tulen tietoa tarvitsemaan mutta hyvä kuitenkin kun selvisi. Luulin ensin että tekstissä on virhe.

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/52682c3d-1820-4451-8025-7df3b0cbb85b
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Tiesitkö että USA:sta Venäjälle on lyhyimmillään 85km.

Äänestä

Stalin ryöväsi Petsamon meiltä, jonne nyt Norjasta voi kivitellä.

Äänestä

Huonosti olet maantietosi opiskellut.

Äänestä
  • Ei Venäjällä ymmärretä maantiedosta mitään.

    Siellä muilta varastettuja maitakin pidetään muka omina.

    Ei se niin vain mene.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei Venäjällä ymmärretä maantiedosta mitään.

    Siellä muilta varastettuja maitakin pidetään muka omina.

    Ei se niin vain mene.

    Moskovan suuriruhtinaskunta oli melkoisen pieni 1500 luvulla. Jospa kaikki tuon ajan jälkeen alueita menettäneet ryhtyisivät vaatimaan omiaan takaisin.

    Uudella mantereellahan vasta mylläkkä alkaisi tuolla periaatteella.

    Äänestä

  • En lukenut koulussa ikinä, mutta hyvä koulutus on nyt, ei maantiedon alalla. Kampaajani kysyi kerran kun tuli asiasta puhetta, Missä on Suomenlahti. Yhtään ei naurattanut eikä tehnyt mieli pilantekoon.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    En lukenut koulussa ikinä, mutta hyvä koulutus on nyt, ei maantiedon alalla. Kampaajani kysyi kerran kun tuli asiasta puhetta, Missä on Suomenlahti. Yhtään ei naurattanut eikä tehnyt mieli pilantekoon.

    Penaalin pohjilta on vaikea tietää.

    Äänestä

Ei tietämättömyys pahasta ole, mutta sen myöntäminen on.

Äänestä
  • Miks pahasta? Eikö se kerro hyvästä itsetunnosta, ihmiselle riittää kun on muutamassa asiassa hyvä.

    Äänestä

Ihan hiuksia jo halotaan, Suomen pää taitaa olla Pohjoisen Jäämeren kohdalla. Rajoilla, mutta jäämeren puolella.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

En ole tiennyt että Norjasta voi heitellä kiviä Venäjälle. Olen aina luullut että Suomen pää ulottuu Atlantiin asti. Tuskin tulen tietoa tarvitsemaan mutta hyvä kuitenkin kun selvisi. Luulin ensin että tekstissä on virhe.

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/52682c3d-1820-4451-8025-7df3b0cbb85b

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu