Tää juttu on mennyt mahdottomuuksiin, mahdottomassa tilanteessa. Haluan sinua kuin mieletön. Miksi? Miten tässä kävi näin? Mulla on ammottava tyhjä paikka sydämessä juuri sinulle, nainen, ja siksi huudan sinulle äänetöntä huutoani. Voisitpa tulla, voisinpa ylittää kuilun, joka vielä erottaa ja estää pääsemästä luo. Jospa voisit tuntea sen suunnattoman ikävän sun luo, tai jos voisin sen sanoa niin kauniisti, kuin sen aikana oleva syvä tunne. Olet minulle kuin aarre, suunnattoman arvokas. Ehkä vaistoat, ehkä huomaat niistä rauhattomista sanoista, jotka heijastelevat kalpeasti kaipuutani sinun luo. Voisit tulla vielä vastaan.
Voitko tuntea tämän meidän välillä
Anonyymi
14<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Rauhattomista sanoista kasvotusten? Milloin viimeksi?
Ja tunnisteita?
Et ole näköjään tosissasi, leikit vaan toisten tunteilla.
Missä päin ja koska tulisin vastaan? Anna pituus- ja leveyspiirit.
Nyt sait ap valtavan tunneryöpyn aikaan kauniilla kirjoituksellasi. Tunnen kaipuuta, ikävää niin, että melkein ahdistaa. Ei hätää. Tunteen kärki menee ohi, kun hetken sit maistelee. Ikävä saa ymmärtämään toisen merkityksen, ei se ole vain huono asia. Ahdistus, väliaikaisena, on inhottavuudestaan myös voimaavara. Se saa toimimaan ja ylittämään esteet.
Minun parisuhteeni on loppu ja katson jo asuntoja. Sinun tilannettasi en tiedä. Silti, vaikka olisit vielä varattu, näe edes sitä esteenä. Hidaste se toki on, mutta jos sydän kuluu toiselle, ei vanhassakaan jatkaminen ole oikein. Monimutkaisessa tilanteessa on helpompi, jos puhutaan avoimesti tilanteesta mietitään miten tilanteesta selviää parhaiten ja mahdollisimman kunniallisesti.Elämäntilanne-erot taas on asioita, jotka punnitsevat taatusti tahtoa, mutta ne kuitenkin ovat ongelmia vain jos itse tekee niistä ongelmia.
Sanot: ”Voisit tulla vielä vastaan”. Olen siis tullut jo? Kaksi kertaa ehkä? Mikä sinua pidättelee? Miksi vastuunotto vuorostaan on vaikeaa? Odotatko, että kirjoitan sinulle kolmannen kerran? Vai mitä haluat, että tekisin? Riittääkö, että voit tunnistaa minut. Alku siihen voisi olla vaikka: Toit minulle viime viikolla kuusi asiaa.
Joskus kun on vaikea aloittaa, on parempi antaa läheisyyden ja kosketuksen kertoa se mitä ei vielä uskalla sanoa ääneen .Kun toisesta tuntee, että hänkin haluaa, rakkaus tuntuu syvällä ja se avaa lukkoja .Ne lukot haluaisin poistaa.
Rakastan häntä syvästi. Se tuntuu oikealta ja luonnolliselta, ja silti hassultakin, koska me ole olleet intiimissä läheisyydessä tai suhteessa. Kauniita unia ja oman kullan kuvia.♥️
Tunnen sen H. Tunnen, ainakin omassa sydämessäni .
Kenen kanssa olet suhteessa???!!! MIKSI SITTEN sanoit minulle että olet eronnut!! silloin kun me alettiin kirjoittaa niin sanoit että haluat mun kanssa suhteen!!!!! kenelle olet raskaana??????nämä asiat IRL selvitetään!!!!!!!!minä ja sinä kahdestaan!!!! emme me tarvitse mitään kättä pidempää!!!!!!!!! osattiin me ennenkin jutella irl!!!!!!!!!!! ja ilman väkivaltaa!!! mutta en voi luvata että en tapa sun miestä!!!!!! jos selvii että olet ollut neljän kk aikana jonkun muun kanssa sillein niin se kuolee joka on sinua nussinut!!!
Kuin myös minä hulluna rakkaudesta sinuun. Ajatukset sinusta täyttävät kaikki päiväni, millään muulla ei ole enää merkitystä elämässäni. Tämä kaikki on ollut myös tuskaa, mutta tuo kaipuu ja kipu on suloista. Tuntuu kuin tämä olisi kohtalo, ja kaikki esteet ja vaikeudet rakkautemme tieltä ovat voitettavissa. Minä haluan koko sydämestäni tulla sinua vastaan. Sinun tarvitsee vain sanoa miten.
Oli kelle tahansa, niin itse ainakin haluan tulla häntä vastaan. Jos hän vielä haluaa ja sitten kun sen aika on.
Jos olet hän, niin kyllä vaistoan, näen, tunnen ja tiedän. Mutta kiellät, torjut kaiken, teet kaikesta turhaa, tyhjää, tarpeetonta. En voi enää muuta kuin uskoa sua, vakuuttaa olleeni väärässä kaikessa, antaa periksi ja murtua yksin.
Monta vuotta , kuilu on kuitenkin ylitettävissä. Et halua rakentaa siltaa?
Kyllä haluan. Haluan paljon.
Tein kyllä osuuteni, mutta jätit vihjeeni huomiotta. En voi tehdä enää enempää, ellet sinä ota askeleita suuntaani.
Olisit tullut polulleni, odotin.