Tehdasvene omavalmisteeksi?

Anonyymi

https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/f82b11a9-6677-4f7a-a1ed-3875dd859059

Jethron ex- venettä on vuosi korjailtu ja omistaja meinaa rekisteröidä sen omavalmisteena. Eikö se ole mahdotonta?
Mikäli tämä heppu onnistuu tuossa, niin esimerkiksi jenkkiveneiden omistajat voisivat rekisteröidä nämä omavalmisteina ja päivittää tekniikan halvalla nykypäivään...

"Olemme laittaneet venettä kuntoon huippuammattilaisten kanssa. Se on ollut oma juttumme, eikä venevalmistaja XO Boats Oy ole ollut projektissa millään tavalla mukana, vene rekisteröidään omavalmisteeksi."

https://www.traficom.fi/fi/liikenne/veneily/rakennan-itse-veneeni

"Vesikulkuneuvon saa rakentaa myös itse. Huomaathan, ettei vene ole itse rakennettu eli omavalmiste, jos se tilataan veneenrakentajalta maksua vastaan. Myöskään puolivalmisteesta rakennettu tai käytetty vene ei ole omavalmiste. Toki hankalimmissa sähkö- ja koneasennustöissä saat käyttää ammattilaisia apuna. "

4

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä tarkoitat kun kirjoitat, että veneen rekisteröiminen omavalmisteeksi alentaisi veneen päivitysten hintaa?

      • Anonyymi

        Eiköhän kyse aloituksessa ole siitä, ettei tehdasvalmisteisia veneitä saa mitenkään rekisteröityä omavalmisteeksi. Voi viimeistään myyntihetkellä tulla täys tenkkapoo.

        Moottoreiden vaihdossa pitää olla vaatimuksenmukaisuustodistukset, sekä moottorin oltava valmistajan ehtojen mukainen. Mikäli muutos omavalmisteeksi on mahdollinen, voit laittaa siihen pikkuterhiisi, vaikka suihkumoottorin.


    • Anonyymi

      Tuolla on sen verran paalua mukana, ettei uusinta sertifiointi ole mikään ongelma.. Eiköhän sieltä se 3000-5000e vielä löydy ja sen jälkeen on uusi lappu peräpeilissä.

      Mutta ihan totta, että tuo "omavalmiste" nimitys on hämäävä.

    • Anonyymi

      Ei kai ne siitä veneestä niin paljoa ole muuttaneet rakenteita?
      Vaikka mulle ihan sama.. korjauskustannukset kuullostaa ihan järjettömiltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      183
      2224
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      170
      1946
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      45
      1904
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      126
      1596
    5. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      64
      1469
    6. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      187
      1452
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1211
    8. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      31
      1064
    9. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1043
    10. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      69
      1007
    Aihe