Tehdasvene omavalmisteeksi?

Anonyymi

https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/f82b11a9-6677-4f7a-a1ed-3875dd859059

Jethron ex- venettä on vuosi korjailtu ja omistaja meinaa rekisteröidä sen omavalmisteena. Eikö se ole mahdotonta?
Mikäli tämä heppu onnistuu tuossa, niin esimerkiksi jenkkiveneiden omistajat voisivat rekisteröidä nämä omavalmisteina ja päivittää tekniikan halvalla nykypäivään...

"Olemme laittaneet venettä kuntoon huippuammattilaisten kanssa. Se on ollut oma juttumme, eikä venevalmistaja XO Boats Oy ole ollut projektissa millään tavalla mukana, vene rekisteröidään omavalmisteeksi."

https://www.traficom.fi/fi/liikenne/veneily/rakennan-itse-veneeni

"Vesikulkuneuvon saa rakentaa myös itse. Huomaathan, ettei vene ole itse rakennettu eli omavalmiste, jos se tilataan veneenrakentajalta maksua vastaan. Myöskään puolivalmisteesta rakennettu tai käytetty vene ei ole omavalmiste. Toki hankalimmissa sähkö- ja koneasennustöissä saat käyttää ammattilaisia apuna. "

4

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä tarkoitat kun kirjoitat, että veneen rekisteröiminen omavalmisteeksi alentaisi veneen päivitysten hintaa?

      • Anonyymi

        Eiköhän kyse aloituksessa ole siitä, ettei tehdasvalmisteisia veneitä saa mitenkään rekisteröityä omavalmisteeksi. Voi viimeistään myyntihetkellä tulla täys tenkkapoo.

        Moottoreiden vaihdossa pitää olla vaatimuksenmukaisuustodistukset, sekä moottorin oltava valmistajan ehtojen mukainen. Mikäli muutos omavalmisteeksi on mahdollinen, voit laittaa siihen pikkuterhiisi, vaikka suihkumoottorin.


    • Anonyymi

      Tuolla on sen verran paalua mukana, ettei uusinta sertifiointi ole mikään ongelma.. Eiköhän sieltä se 3000-5000e vielä löydy ja sen jälkeen on uusi lappu peräpeilissä.

      Mutta ihan totta, että tuo "omavalmiste" nimitys on hämäävä.

    • Anonyymi

      Ei kai ne siitä veneestä niin paljoa ole muuttaneet rakenteita?
      Vaikka mulle ihan sama.. korjauskustannukset kuullostaa ihan järjettömiltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      4221
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      503
      2350
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      142
      1871
    4. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      76
      1484
    5. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      158
      1456
    6. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      9
      1254
    7. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      106
      737
    8. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      34
      724
    9. Mies miten tämä

      Tilanne ratkaistaan?
      Ikävä
      27
      711
    10. Lähdetkö nainen joku päivä mun kanssa Anttilaan?

      Katsomaan sisustustarvikkeita ja sit mentäisiin matkatoimistoon katsomaan matkoja?
      Ikävä
      25
      691
    Aihe