Jo ruostuneen auton suojaus?

Anonyymi

Alusta ihan ruosteessa ,mitä ruostumista hidastavaa voi laittaa ? Joka imeytyy ruoste kupliin ja kaikkeen tunkeutuva. Hss 2000 vaseliini spray? Tehdas uuden auton dinitrolit nyt tuskin tulee enää kyseeseen.

7

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Dinitrol kotelosuojaa. Ei sinne mitään muuta kannata suihkuttaa kuin oikeaa ruosteenestoainetta, menee vain rahat hukkaan. Dinitrol ML ei pysäytä ruostumista mutta voi mahdollisesti hidastaa, tunkeutuu myös hyvin sekä tarttuu alustaan jopa vuodeksi, eli ei heti huuhtoudu pois.

      Ensin pesee alustan ja antaa kuivua, sen jälkeen Dinitrol ML koko alustaan ja koteloihin. Voi vähän pidentää vanhan auton elinikää. 5 litran kannnu ML:ää maksaa jotain 40-50e. Riittää varmasti.

      • Anonyymi

        Miten paksu vaha suoja tunkeutuu? ettei vain tee entistä paremman olosuhteen ruosteelle joka on jo siinä raudassa ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miten paksu vaha suoja tunkeutuu? ettei vain tee entistä paremman olosuhteen ruosteelle joka on jo siinä raudassa ?

        Dinitrol ML on juoksevaa kuin vesi.


    • Anonyymi

      Dinitrol koteloainetta tilaat muutaman litran esim kärkkäisen verkkokaupasta. Ei massat ole uusiin autoihin. Mikään vaseliini spray ei pysy tai toimi kuin koteloaine, joka on vahamainen.

      öljyruisku/sumutin 10-20€ jos sellaista ei ole. Normaali pieni kompura riittää massauksiin.

      autoa ylös että pääsee alle selälleen ja toiselta puolelta myös.

    • Anonyymi

      Vaseliinia purkista saa saiturin pörssistä halvalla sitä ku hieroo ruskeaan kohtaan?

    • Anonyymi

      Itse ruiskutin ihan motonetista kotelosuojasprayta , vähän teräsharjaa ensin ja suojaa perään , muutaman vuoden välein pari purnukkaa , ei korjaa mutta hidastaa eikä kustanna montaa egeä , menee taas parivuotta muutaman tonnin roppana ,tekniikkahan kyllä pelittää , olisi van jo uutena ostajan pitäny teettää kunnon suojaus mutta toki nykyautot jo muutenki lyhyt ikäisempiä ku ennen, ei vanhaa rotiskoa kannata viedä mihinkään käsittelyihin enään,paaliin ku ei enään korjattavissa kohtuullisin vaivoin.muinoin vedeltiin pohjaruosteeseen öljyterärasva-seosta joka tarttui ja imeytyi muttei enää kehtaa moista sotkua käyttää , haiskin aika pitkään "käsittelyn" jälkeen öljy ja tiputteli koteloista länttejä muutamanpäivän.

    • Anonyymi

      Kysyin korjaamon ammattimieheltä, miten voi hoitaa jo ruostunutta pohjaa. Hän suojaa vuosittain oman ruostuneen autonsa vaseliinilla, ei ruostesuoja-aineella. Pidentää vähän puhki ruostumista vaan ei tietenkään mitään korjaa.
      Uuden auton myyjä kertoi että uusi auto on ruostesuojattu. Muutaman vuoden kuluttua kun ruostetta ei vielä ole, kannattaa pesettää ja ruostesuojauttaa uudestaan. Näin saa parhaiten pohjan kuntoa pidettyä ruostumattomana. Muutenkin kuulemma kannattaa silloin tällöin alusta pesettää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1569
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      72
      1370
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      219
      1332
    4. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      231
      1291
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1100
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1059
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      1019
    8. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      973
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      89
      950
    10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      123
      848
    Aihe