Toyota on johdossa

Tämän voi jokainen todeta omilla silmillään maantiellä. Lähes aina jonon ensimmäinen on Toyota, siis voidaan oiukeastaan sanoa että Toyota on vahvassa johdossa.
19<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Tänään koin pienen ihmeen, Toyota Avensis ohitti minut moottoritiellä kun ajoin mittarin mukaan 130km/h. Olikohan rattijuoppo kyseessä?

Äänestä
  • "Ajopelin takapenkillä ollut rätti syttyi palamaan ja oli vähällä polttaa miehen koko Toyotan.
    Autoilija oli poistunut autostaan, mutta sivulliset saivat viestitettyä hänelle, että takapenkki palaa ja auto on täynnä savua.
    Omistaja ehti saada tavaratalosta jauhesammuttimen ajoissa, ja Toyota on edelleen ajokelpoinen, vaikka takapenkkiä komistaakin nyrkin kokoinen reikä.
    - Omistaja hämmästeli hetken ajan mitä oli tapahtunut, mutta ymmärsi kun kerroimme, että liuottimia sisältävät rätit voivat syttyä itsestään kemiallisen reaktion seurauksena eikä niitä pidä jättää ihan minne vain, ruiskumestari Juhamatti Listala Päijät-Hämeen pelastuslaitokselta kertoo.
    - Itsesyttymistä edesauttoi aurinko, joka lämmitti autoa.
    Rätissä oli todennäköisesti bensiiniä, tärpättiä tai jotain muuta kemiallista liuotinta."

    https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000402364.html

    Äänestä

  • Se etsi rehusiiloa.

    "Toyotan koeajo päättyi navetan ovien läpi rehusiiloon – autosta löytyi rukoileva alaston mies

    Koeajo uudelle Toyota Auriksella sai erikoisen lopun elokuisena yönä.

    Noin 60-vuotias mies lähti koeajoreissulle Jyväskylästä uudenkarhealla japanilaisella. Matkan määränpäänä oli Helsinki.

    Lahteen tultaessa mies uskoi olevansa jo Helsingissä. Matka jatkui Lahdesta edelleen syrjäiselle maatilalle Asikkalaan, eikä mies tiennyt miksi hän sinne ajoi.

    Maatilan pihapiirissä on vanha navetta. Kuski huristeli navetan parvelle johtavaa siltaa pitkin suoraan pariovien lävitse. Lähes 200 kilometrin koeajoreissu päättyi parvella olevan rehusiilon seinään.

    Tilan väki heräsi aamulla neljän aikaan kovaan rysäykseen ja löysi parvelta ruttuun ajetun Auriksen. Autossa istui alaston mies sekavassa tilassa ja rukoili Jumalaa.

    Paikalle hälytetty poliisipartio kaivoi etälamauttimen ja käytti sitä kuskiin. Mies oli edelleen sekavassa tilassa.

    Päijät-Hämeen käräjäoikeudessa syyttäjä vaati miehelle rangaistusta törkeästä vahingonteosta.

    Käräjäoikeus jätti miehen syyntakeettomana tuomitsematta. Ratkaisu perustui useisiin lääkärinlausuntoihin.

    Taustalla olivat miehen mielenterveysongelmat. Hän oli jättänyt lääkkeensä syömättä.

    Tämän vuoden Auris meni törmäyksessä lunastuskuntoon. Vahinkoa soviteltiin, ja mies joutuu maksaan 26 500 euron arvoisen auton tuhoutumisesta 2 500 euroa. Navetan pariovista hän on maksanut tilanomistajalle 1 500 euroa.

    Auton mies sai viikonlopuksi autoliikkeestä, jossa hänen ajokuntoaan ei ollut epäilty.

    Oikeudessa keskusteltiin pitkään vanhan navetan parven kantavuudesta ja hämmästeltiin, että se kesti auton painon.

    Käräjäoikeus antoi jutussa ratkaisun tiistaina."

    https://www.is.fi/autot/art-2000005913846.html

    Äänestä

  • Olet nähnyt unta, ei Tojoilla ajeta noin kovaa.

    Äänestä

  • Luultavasti känniläinen Tero päässyt rattiin.

    Äänestä

  • Taisi olla kova myötätuuli, jos Tojo noin kovaa liikkui.
    Tänä aamuna, kun ajelin töihin, Tojo liikkui erityisen hitaasti jonon keulalla.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Luultavasti känniläinen Tero päässyt rattiin.

    Tero osaa edessä ajamisen ilman känniäkin.

    Äänestä

Formuloissakin ensimmäinen auto johtaa. Toyota johtaa mm. tyytyväisyys- sekä katsastustilastoja, paras auto.

Äänestä
  • Oletko vetänyt Oxycontinia?

    Äänestä

  • Et sitten ole ymmärtänyt liikenteen ja kilpailun eroa.

    Äänestä

Minua naurattaa ajellessani luotettavalla Toyotalla.

Äänestä
  • Varsinkin kun ohittaa hinausauton kyydissä llevan itäskoodan!!!

    Äänestä

  • Ja muut nauraa sinulle, et vaan taida sitä tajuta sokeudessasi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Varsinkin kun ohittaa hinausauton kyydissä llevan itäskoodan!!!

    Nyt on otettu älykkäät faktat käyttöön, no auton valintasi kertoo kyllä tason.

    Äänestä

Tero on sellainen tyhjännauraja, hieman yksinkertainen tallukka.

Äänestä

Toyota on vahva ja tehokas auto. Se jaksaa vetää sadan auton jonoa perässään.

Äänestä

No hyvä jos sitä 50 km h pääsee mopolla ohi toyosta

Äänestä
  • No hyvä sitä jos 50 mopo ohi jos toyota hyvä

    Äänestä

Sen voi vielä ymmärtää, että 100 nopeusrajoituksella ajelee 90 nopeutta mutta miksi 60 rajoituksella pitää ajella alle 50 nopeutta?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tämän voi jokainen todeta omilla silmillään maantiellä. Lähes aina jonon ensimmäinen on Toyota, siis voidaan oiukeastaan sanoa että Toyota on vahvassa johdossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu