Vanhemmat hakijat oikikseen!?

Anonyymi

Hei, onko muita vanhempia hakijoita oikikseen? Olen 45-v ja alanvaihto terveydellisistä syistä edessä. Oikeustiede kiinnostaa kovasti, mutta tämän vuoden hakuun en vielä ehtinyt. Tarkoitus olisi ensi vuonna hakea, joko avoimen väylän tai pääsykokeen kautta. Todistusvalinnassa en pärjää, sillä reaali on vanhamuotoinen.
Ketään muita yli nelikymppisiä oikikseen päässeitä tai hakijoita?

2

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mietintämyssyssä on :)
      Itä-Suomen yliopiston (UEF), Avoimen yo:n kurssit kiinnostavat, 60 op tarjolla.

    • Anonyymi

      Vaikkakaan itse en ole kumpainenkaan (vanhempana päässyt tai hakeva), voinen tiedekunnassa havaitsemani perusteella todeta pääsykokeen varsin mainioksi sisäänpääsytavaksi ikään katsomatta. Joskin valtaosa opintonsa aloittavista on reilu parikymppisiä, on useampi varttuneempikin vasta-alkaja tullut vastaan! Kattavammasta elämänkokemuksesta ja yleissivistyksestä ei liene ainakaan haittaa, ja riippuen aiemmasta perehtyneisyydestä, saattaa hyvinkin olla, ettei varttuneempi hakija vaikeroi pääsykoeurakan kanssa yhtäläisesti vasta toiselta asteelta päässeeseen hakijaan verrattuna.

      Mitä sitten avoimen väylään tulee, on siinä huomattavia vaatimuseroja eri yliopistojen välillä. Esimerkkinä Helsingin yliopiston avoimen vaatimus on ymmärtääkseni 45 opintopisteestä yli 4,5 keskiarvolla (4,675?), kun taas Lapin yliopiston avoimen väylän kautta sisään pääsi käytännössä suorittamalla riittävän määrän opintopisteitä hyväksytysti. Toki Lapin yliopiston avoin väylä oli ainakin oikeustieteellisen kohdalla käsittääkseni tänä vuonna vasta ensimmäistä kertaa käytössä, joten vain aika näyttää kuinka vaatimustasolle tulevaisuudessa käy.

      Yhtä kaikki, toivotaan että joku varsinainen aloituksen kohderyhmään kuuluva taitaja löytää paikalle tarjoamaan asiantuntemustaan hakuprosessiin liittyen. Minun puolestani ei muuta kuin onnea tuleviin koitoksiin, oikeustiede on tieteenalana varsin hieno ja kattava opiskella!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      172
      4980
    2. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1575
    3. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      12
      1559
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1431
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1213
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      93
      1046
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      45
      1005
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      297
      932
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      171
      875
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      279
      747
    Aihe