Vanhemmat hakijat oikikseen!?

Anonyymi

Hei, onko muita vanhempia hakijoita oikikseen? Olen 45-v ja alanvaihto terveydellisistä syistä edessä. Oikeustiede kiinnostaa kovasti, mutta tämän vuoden hakuun en vielä ehtinyt. Tarkoitus olisi ensi vuonna hakea, joko avoimen väylän tai pääsykokeen kautta. Todistusvalinnassa en pärjää, sillä reaali on vanhamuotoinen.
Ketään muita yli nelikymppisiä oikikseen päässeitä tai hakijoita?

2

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mietintämyssyssä on :)
      Itä-Suomen yliopiston (UEF), Avoimen yo:n kurssit kiinnostavat, 60 op tarjolla.

    • Anonyymi

      Vaikkakaan itse en ole kumpainenkaan (vanhempana päässyt tai hakeva), voinen tiedekunnassa havaitsemani perusteella todeta pääsykokeen varsin mainioksi sisäänpääsytavaksi ikään katsomatta. Joskin valtaosa opintonsa aloittavista on reilu parikymppisiä, on useampi varttuneempikin vasta-alkaja tullut vastaan! Kattavammasta elämänkokemuksesta ja yleissivistyksestä ei liene ainakaan haittaa, ja riippuen aiemmasta perehtyneisyydestä, saattaa hyvinkin olla, ettei varttuneempi hakija vaikeroi pääsykoeurakan kanssa yhtäläisesti vasta toiselta asteelta päässeeseen hakijaan verrattuna.

      Mitä sitten avoimen väylään tulee, on siinä huomattavia vaatimuseroja eri yliopistojen välillä. Esimerkkinä Helsingin yliopiston avoimen vaatimus on ymmärtääkseni 45 opintopisteestä yli 4,5 keskiarvolla (4,675?), kun taas Lapin yliopiston avoimen väylän kautta sisään pääsi käytännössä suorittamalla riittävän määrän opintopisteitä hyväksytysti. Toki Lapin yliopiston avoin väylä oli ainakin oikeustieteellisen kohdalla käsittääkseni tänä vuonna vasta ensimmäistä kertaa käytössä, joten vain aika näyttää kuinka vaatimustasolle tulevaisuudessa käy.

      Yhtä kaikki, toivotaan että joku varsinainen aloituksen kohderyhmään kuuluva taitaja löytää paikalle tarjoamaan asiantuntemustaan hakuprosessiin liittyen. Minun puolestani ei muuta kuin onnea tuleviin koitoksiin, oikeustiede on tieteenalana varsin hieno ja kattava opiskella!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      85
      1742
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      272
      1615
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      290
      1399
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      1321
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      57
      915
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      48
      891
    7. 66
      884
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      66
      883
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      871
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      48
      838
    Aihe