Onko syytä hakeutua lääkäriin?

Anonyymi

Oon jo parin vuoden ajan pitänyt kirjaa syömisestäni ja syömieni ruokien kalori määristä yhen äpin avulla. Syömiseni määrä on hieman vaihdellut mutta olen aina pyrkinyt liikunnalla kuluttamaan vähintään niin paljon kaloreita kun olen syönyt. Olen 169 pitkä ja painan 55. En siis ole edes alipainoinen, enään.. muutama viikko sitten painoin 52 mutta lihoin vanhempien luona ollessani kun en pystynyt tanssimimaan ja se oli yhtä helvettiä. Puolen vuoden aikana oon laihtunut noin 10 kiloa mutta en itse näe mitään eroa ja haluaisin laihtua lisää. Punnitsen itseni joka aamu ensimmäisenä ja petyn itseeni jos en ole saanut yhtään pois. Ahdistaa koko ajan ihan älyttömästi kun olen taas äitini luona ja hän leipoo joka päivä jotain ja välillä lähtee kontrolli ja syön niitä suht paljon jonka jälkeen vihaan itseäni ja yritän saada kulutettua kaiken. Olessani yksin oksennan tai ainakin yritän oksentaa ruuan ulos mutta valitettavasti en ole usein yksin.

2

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ikävää, ettei kukaan ole sinulle kommentoinut.
      Kannattaa hakea ihan psykologin tai muun vastaavan neuvoja, että miten pysyt terveenä. Pyydä apua terveydenhuollosta tai vastaavasta paikasta, että epäilet sinulla olevan syömishäiriö etkä oikein tiedä mikä on väärin ja oikein tai suhteellista.
      Joskus vain tarvitsee apua, että löytää tiensä terveelliseen ja onnelliseen elämään. Toivottavasti löydät auttajan itsellesi.

      • Anonyymi

        Tukinet.net voi keskustella asioista ja huolistasi yksityisesti ammattilaisen kanssa niin ei tarvitse pelätä, että joku täällä palstalla näkee sinun henkilökohtaisia asioita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      40
      1390
    2. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      98
      1345
    3. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      289
      1235
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1095
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      19
      1041
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      65
      1028
    7. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      71
      1012
    8. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      16
      1009
    9. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      176
      868
    10. Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!

      Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju
      Tanssi
      17
      833
    Aihe