Onko syytä hakeutua lääkäriin?

Anonyymi

Oon jo parin vuoden ajan pitänyt kirjaa syömisestäni ja syömieni ruokien kalori määristä yhen äpin avulla. Syömiseni määrä on hieman vaihdellut mutta olen aina pyrkinyt liikunnalla kuluttamaan vähintään niin paljon kaloreita kun olen syönyt. Olen 169 pitkä ja painan 55. En siis ole edes alipainoinen, enään.. muutama viikko sitten painoin 52 mutta lihoin vanhempien luona ollessani kun en pystynyt tanssimimaan ja se oli yhtä helvettiä. Puolen vuoden aikana oon laihtunut noin 10 kiloa mutta en itse näe mitään eroa ja haluaisin laihtua lisää. Punnitsen itseni joka aamu ensimmäisenä ja petyn itseeni jos en ole saanut yhtään pois. Ahdistaa koko ajan ihan älyttömästi kun olen taas äitini luona ja hän leipoo joka päivä jotain ja välillä lähtee kontrolli ja syön niitä suht paljon jonka jälkeen vihaan itseäni ja yritän saada kulutettua kaiken. Olessani yksin oksennan tai ainakin yritän oksentaa ruuan ulos mutta valitettavasti en ole usein yksin.

2

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ikävää, ettei kukaan ole sinulle kommentoinut.
      Kannattaa hakea ihan psykologin tai muun vastaavan neuvoja, että miten pysyt terveenä. Pyydä apua terveydenhuollosta tai vastaavasta paikasta, että epäilet sinulla olevan syömishäiriö etkä oikein tiedä mikä on väärin ja oikein tai suhteellista.
      Joskus vain tarvitsee apua, että löytää tiensä terveelliseen ja onnelliseen elämään. Toivottavasti löydät auttajan itsellesi.

      • Anonyymi

        Tukinet.net voi keskustella asioista ja huolistasi yksityisesti ammattilaisen kanssa niin ei tarvitse pelätä, että joku täällä palstalla näkee sinun henkilökohtaisia asioita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      265
      2418
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      75
      2396
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1568
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      44
      1412
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1339
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1029
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe