Oletko evl kirkon jäsen ja menossa lukioon? Tiesitkö, että voit opiskella lukiossa elämänkatsomustietoa (ET) uskonnon sijaan (siis suorittaa katsomusaineen pakolliset kurssit) vain, jo eroat kirkosta. Vai valita vapaasti vain erottuasi kirkosta.
Valitse valinnan vapaus - kumoa ET-kielto. Eroamalla kirkosta. Vapaus ei tarkoita pakkoa valita ET, vaan mahdollisuutta päättää itse.
Kirjoita eroilmoitus väestötietovirastolle (ent. maistraatti) ja hanki paperiin molempien huoltajien suostumusallekirjoitukset. Siihen ei tarvita mitään lomaketta. Kirjoita, vie/postita.
Nykyinen tilanne rikkoo lapsen (nuoren) oikeuksien sopimusta ja yhdenvertaisuutta. Valinnallasi edistät myös nykyisen uskonnollisesti holhoavan systeemin muuttamista.
Valitsemalla ET:n valitset sisällöltään monipuolisen ja myös jatko-opinnoille hyödyllisen tieto- ja taitoaineen. Päästötodistukseen ei merkitä, kumman olet suorittanut.
Miten vapaus valita
8
205
Vastaukset
- Anonyymi
Ehkä minä kuitenkin valitsen ja päätän aivan itse! Valintani ei millään tavalla kuulu sinulle!
- Anonyymi
Onko oikein, että valtio lailla holhoaa estämällä elämänkatsomustiedon opiskelun kirkkoon liitetyiltä nuorilta? Et voi päättää itse kirkon jäsenyydestä, vaan eroamiseen tarvitaan molempien huoltajien suostumusallekirjoitus. ET:n avaamista lakimuutoksella on vaadittu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko oikein, että valtio lailla holhoaa estämällä elämänkatsomustiedon opiskelun kirkkoon liitetyiltä nuorilta? Et voi päättää itse kirkon jäsenyydestä, vaan eroamiseen tarvitaan molempien huoltajien suostumusallekirjoitus. ET:n avaamista lakimuutoksella on vaadittu.
Jokainen lukutaitoinen voi ja saa lukea ET-oppikirjat aivan vapaasti, jos haluaa. Siihen ei valtio puutu mitenkään eikä mikään muukaan taho.
- Anonyymi
Asia koskee myös peruskoululaisia: Jos vanhemmat haluavat lapselleen, joka vauvana kastettiin kirkon jäsenyyteen, elämänkatsomustiedon opetusta peruskoulussa, heidän tulee ensin erottaa lapsi kirkosta ja sitten saman tien ilmoittaa siirtymisestä ET-opetukseen. Kirjallisella ilmoituksella väestötietovirastoon.
Lukuvuoden vaihde on paras aika vaihdokseen, mutta kyllä uskonnosta voi siirtyä ET-opetukseen myös kesken lukuvuoden.
Lukio-opinnot aloittava 15 vuotta täyttänyt voi erota kirkosta molempien huoltajien suostumusallekirjoituksella varustetulla kirjallisella ilmoituksella. Kirkkoon kuulumattomuus mahdollistaa katsomusaineen pakollisten kurssien suorittamisen ET-kursseilla.http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2020/07/23/vaihto-uskonnon-opetuksesta-elamankatsomustietoon/ - Anonyymi
ns. uskonnon/kirkkohistorian tunneilla käydään varmastikin läpi myös eri uskonnot, ateismit jne. filosofiat. Näin on ainakin ollut 60 luvulta lähtien.
- Anonyymi
Myös elämänkatsomustiedon tunneilla käydään läpi perusasioita ei uskonnoista. On kuitenkin paljon asioita, joita on hyvä katsoa ja pohtia muutenkin kuin sen mukaan mitä uskonnot sanovat. Eettisiä kysymyksiä ratkotaan tiede- ja tietopohjaisesti.
- Anonyymi
Jaahas, video elämänkatsomustiedosta; ET on myös taitoaine, sanotaan täällä:
https://www.youtube.com/watch?v=aX9KRQXLY74 - Anonyymi
Vanhempien luvan saamiseen kirkosta eroamiseen voi tarvittaessa käyttää klassisia lastenkasvatusmenetelmiä, jotka ovat uhkailu, lahjonta ja kiristys.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2782593Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."772443SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis542192Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj701854- 1201618
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis591544- 1341396
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin731298Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.871109Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli761089