Häistä pois jääminen

Anonyymi

Kaverin häihin meno olisi tässä piakkoin. Mietin miten voisin vielä perua menon sinne, ilman että siitä suututaan?! Nimittäin tämä korona pistää mietityttämään, kuulun riskiryhmään. Paljon porukkaa tulossa sinne. Olisi pitänyt ilmoittaa perumiset hyvissä ajoin, näin luki kutsussa. Menenkö sinne vain ja pelkään, että saan taudin, vai laitanko vain viestin että en uskalla tulla ja pahoittelen tietysti. Muuten menisin oikein mielelläni!

3

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Et tietenkään mene - tai siis itse en menisi missään nimessä. Kuulun itsekin riskiryhmään ja moni tuttu ei tule sitä ajatelleeksi mutta itse olen ollut tarkka sen suhteen mihin osallistun.

      Sitä että suuttuuko joku, ei tarvitse ajatella. Ilmoitat vain, että et pysty osallistumaan.

    • Anonyymi

      Samaa mieltä olen, turha ottaa sellaista riskiä, että sairastuu.

    • Anonyymi

      Miettikää..

      tse 20 vuotta sitten jätin menemättä, koska minulla oli aito syy olla menemättä ja sen kerroin myös avioparille. Olin toki otettu, että sulhanen pyysi jopa minua best man:ksi, mutta tilanne oli vain niin huono kannaltani, etten voinut asettua rooliin, koska tiesin ettei minusta olisi ollut siihen silloin. Kävimme sulhasen kanssa lävitse tilanteeni ja ajattelin, että hänkin ymmärsi tilanteen.

      Ehdotan, että menentte sinne ja sanotte että haluatte olla erillånne, jottei corona iska.
      -Jos ei muu auta niin sanotte, että olette sairastuneet koronaan. Johan tilaa riitää :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      99
      3586
    2. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      108
      2225
    3. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      5
      2029
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      8
      1794
    5. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      36
      1506
    6. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      58
      1006
    7. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      940
    8. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      70
      892
    9. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      47
      850
    10. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      827
    Aihe