Esimerkiksi meillä on kehitteillä mobiili LiDAR-skannerisovellus, johon tarvitaan TOF-laskentaa ja vertexien monipuolista geometristä manipulointia. Mutta tällaiselle pienelle Oululaiselle insinööritoimistolle ei tunnu löytyvän osaaajaa, joka hanskaisi TOF-laskennan intricaatit ja geometrian samplausdatan vertex-manipuloinnin realiajassa (pointcloud<->noise filteringFFT<->vertice ident.<->meshification<->tesselation)
Eli näin pienen toimiston insinöörijohtajana toivoisin enemmän koulutuslaitoisten panostamista kovan tason LiDAR/TOF/Vertex-laskentaan. Soveltaja mat.aineiden phd-tasolla osaa kyllä soveltaa näitä myös ko. tekniikoihin, mutta nämä osaajat ovat ns. "scarce asset" jopa yliopistokaupungissa. Varsinkin nyt kun Nokia on ajettu alas ja yliopisto yhdistyy AMK-opetukseen ja Linnanmaan campuksen sekamelska laajenee. Kaupunginisät tuntuvat olevan luonnontieteiden vaatimusten edessä täysin kädettömiä, josta todistaa, että viimeisin hulluus on se etttä yliopisto siirrettäisiin Raksilan marketeille!
It alalla tarvitaan osaamista josta on pula
7
226
Vastaukset 7
- Anonyymi
Kandeisko selittää tuo kansanomaisesti? Tuosta teknoilotuksesta on vaikea ottaa selvää, mitä oikeasti haluat.
- Anonyymi
Ehken nyt kun tarvitaan tietynlaista erikoisosaamista niin ett itke täällä koulutuksen puutetta vaan etsit joko valmiiksi jonkun joka osaa tai toisena vaihtoehtona koulutat itse henkilön niin saat juuri täsmäosaavan juuri sinun omiin tarpeisiisi sopivan osaajan
Ja sitten
maksat tarpeeksi palkkaa niin osaajia löytyy - Anonyymi
Kaikkeen löytyy osaaja ja tekijä, kun kompensaatio on kohdallaan. Mutta taitaa taas olla vaan kyse siitä, että se pitäs saada 2k€/kk. Se on kato kysynnän ja tarjonnan laki. Mikä toimari ei tällasta ymmärrä? Onnee vaan firmalle...
- Anonyymi
Jokainen 3D-peliohjelmoija hanskaa noi jutut peruskoulupohjalta.
- Anonyymi
Tällä alalla voi suuntautua niin moneen eri tehtävään, että ei voi olettaa että vastavalmistuneiden osaaminen olisi juuri täsmälleen sopiva tähän hyvin spesifiin segmenttiin. Mielestäni yliopistojen ja korkeakoulujen tehtävänä on kouluttaa laaja-alaisesti painottaen niihin tehtäviin joissa on eniten tarvetta osaajille.
- Anonyymi
palkaat tekiän hommaan tätä ottaa selvää itse mitä pitää tehdä ja tekee sen
- Anonyymi
Ai, tarvitsette valmiin konenäköosaajan Oululaisen insinöörin (roskakuskin) palkalla, kun Keski-Euroopan autotehtaat maksavat 5x palkan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t861023Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää228830Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️72806- 51679
On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien62627Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞35581Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh28538- 47529
Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä30525- 37520