mielelläni kuulisin kokemuksia ja mielipiteitä millainen kamina ois hyvä mökin lämmitykseen! Onko kaminaa missä voinkäyttää pellettiä ja vaatiiko se jonkun erityisen korin tms ? Ja tietty jos on parempaa ehdotusta kun kamina niin mieluusti kuulen siitäkin! Takkasydän ei pelitä, se on kokeiltu.
Hyvä kamina?
Anonyymi
393
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Miksiköhän takkasydän ei toimi? Tuohan on varsin lähellä kaminaa.
Kamina lämmittää kun siinä palaa puuta, tulen sammuttua ei lämmitä yhtään. Jos paremmuus tarkoittaa enemmän lämpöä, niin isompi lienee parempi.
Yakka on muuren hyvä, mutta sen lämpiäminen kestää ja ei voi kylmillä keleillä laittaa kovia lämpöjä päälle, jottei muuratut rakenyeet halkea. Kamiina lämmittää nopeammin ja tehoja voi ottaa heti paljon enemmän. Öljykamiina on myös helpompi kun ei tarvitse peiden ja tuhkan kanssa touhuta. Lisäksi palaa yhdellä täytöllä todella pitkään.
Pelettitakkoja löytää automaattitoimitoisia, joissa takan säiliöön kaadetaan pellettejä ja takka sitten polttaa niitä tarpeen mukaan. Vaatii sähköä ja löytyy myös akkutoimisa. Mikset kookleta?
Itse laittaisin tavallisen öljykamiinan. Polttoainetta on helpompi raahata mökille kuin pellettejä ja lämpöä piisaa eikä vaadi sähköä.