En voi vieläkään ostaa puhelinta kun en näe txt
Internettiä lukisin mutta txt on liian pientä .
https://mobiili.fi/2015/06/07/nain-muutat-tekstien-kokoa-puhelimessasi/
Internettiä lukisin mutta txt on liian pientä .
https://mobiili.fi/2015/06/07/nain-muutat-tekstien-kokoa-puhelimessasi/
Vastaukset 8
Vanhimmat
No näppäin nokiassa ei tartte painaa kun vihreää ja punasta luurinkuvaa .
Androideissa on Accessibility osiossa apuneuvo "Zoom" joka antaa lisää mahdollisuuksia tekstin (ja kaiken muunkin) zoomaamiseen, mutta selaimet tarjoavat zoomaustoiminteen ihan natiivistikin.
Ja sitten kun on zoomannut tekstin niin suurikokoiseksi että sen näkee lukea, onkin tekstiä niin vähäinen määrä ettei sitä ei voi lukea, ja siten näkymää raahaamalla eksyy sivulle helposti.
Perusongelma on että puhelinten näyttö on aivan liian pienikokoinen webbisivujen selailuun.
Kannattaa harkita optikolla käyntiä tai ihan lukulaseja joita saa tokmanneilta yms.
mikä *.itun vastaus tuo oli, totuushan on että kännykkä ei toimi weppi-sivujen katteluun, moneen muuhun se on kylläkin ihan käypänen laite.
Kyllä, kyllä, mutta sillä voi myös soittaa puheluja.
Näkö ei ole aina laseilla korjattavissa. En ymmärrä, miten kukaan jaksaa ja viitsii tihrustaa kännykkänäyttöä ja raplata tekstareita.
Nuoriso jaksaa, kunhan nykynuoriso tulee keski-ikään niin kaikilla on enemmän tai vähemmän näköongelma kun ovat tuijottaneet kännyä suurimman osan ajastaan, meillä vanhemilla kännyä käytetään vain kun tarvitsee ja eikä aina silloinkaan.
Mulla 17tuuman läppäri ja nokian näppäin kännykkä
en tarvi pieninäyttöistä puhelinta.