Merellä lilluu helsinkiläisten tuotos: sinileväpuuro, joka estää lapsilta uimisen ja kesän riemut. Valtavilla kelan tukiaisilla tuotetaan saastetta ja inflaatiota.
Helsinkiläistuho
Anonyymi
21<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Ja älä unohda että helsingissä yli 50 viemäriputkea sojottaa kohti merta...
KELAn tuet pitäisi vähitellen lopettaa.
Ihan paskaputken päässä on paratiisikylpylä.....
https://www.iltalehti.fi/suosikkikohteet/a/d3eb5c0c-a72f-445a-bb3e-b9e14fa04bc6
Tuo on kyllä surkuhupaisaa.
Helsingin seutu on ihmiskaupan keskus. HS.
Surullista.
Tätä se ylettömien tukien tyrkyttäminen helsinkiläisille aiheuttaa. Hallitus voisi vähän miettiä, enste.....
Kaljakellunta alkaa saastuneella joella.....arvatkaa missä?
Eräänä kesänä Töölönlahdesta nousi hirveä löyhkä – 1900-luvun alussa Helsingissä elettiin hajuissa, joita on vaikea kuvitella.
Perinteitä!
Edellisen vuosisadan lopulla lahden rannoille oli alettu johtaa jätevesiä kaupungin uudesta viemäriverkostosta. Kesäisin Töölönlahdelta kantautui ummehtunut rikin haju, kun jätekerrokset mätänivät.
Sitten kesäkuussa 1910 Töölönlahden kaikki kalat kuolivat. Jätevedet olivat saastuttaneet lahden. HS.
”Töölönlahden saastuminen oli yksi ensimmäisiä ekokatastrofeja Helsingissä” HS.
”Ennen vesijohtoa ja viemäriä asuintalojen takapihoilla Helsingissä oli jonkin sortin hyyskät, joita puhdistettiin hyvin harvoin. Ja jos niitä ei puhdistettu, tavara lähti liikkeelle. Ojat olivat puolillaan kriittistä massaa, ja sitä hajua voi vain kuvitella”
"huumausaine-eriä on säilytetty useissa asunnoissa eri puolilla Helsinkiä. Asunnot on hankittu käyttöön vain huumausaineiden säilyttämistä ja levittämistä varten"
"Jätteistä aiheutuvien hajujen lisäksi teollisuuslaitosten piipuista nousi paljon nokea ja savua asutulle alueelle" HS
KELAn rahoitus on lopetettava.
Jätemäärän kasvaessa entisestään Helsingin kaupungin rannoille ja asutusten läheisyyteen alkoi syntyä erilaisia kaatopaikkoja. HS.
Nehä on vielki siellä.
Hesa on jäteläjän päällä.
Kaikki elävä tuhotaan hesassa.
Siihen se sit johtaa ku asumistuesta suurin osa valuu hesaan. Asumistuki on muuten isompi kuin maataloustuki. (Jos ette sattuneet tietämään...)
En ymmärrä miksi helsingin vihreät sallii luonnon paskaamisen. Noh, vihreät hallitsee helsinkiä, kaipa se sitten on demokratiaa.