Syyrialaista hankkimassa

Anonyymi

Hei. Oon hankkimassa syyrialaista ja tuli mieleen et onko 9mm pinnaväli iha ok? Eihä se siitä ny läpi tule. Eihän? Ja sitten toine kysymys paljonko ruokaa ja kuivikkeita menee kuukaudessa? Niinku suunnillee jotain gramma määriä. Häkkinä olisi P 85 x L 48,5 x K 44 cm kokoinen häkki. Kaiken muun tiedon syyrialaiseen liittyen löysin mut noihi en oikein meinannu.

2

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Musta ei varmaan paljon apua ole kun en ole koskaan mitannut määriä mitä menee ruokaa ja kuivikkeita kuukaudessa, toivottavasti joku toinen vastaa jolla on enemmän tietoa.
      Mutta häkistä osaan sen verran sanoa että ainakin mun hamsun kasvattaja sanoi että se suurin pinnaväli joka saa olla on 1cm oli periaatteessa tuon 9mm pitäisi olla ok, mutta en sitten tiedä tuleeko se poikasena sieltä läpi, aikuisena tuskin mahtuu. Mulla itselläni on häkki jossa on 7mm pinnat joten omaa kokemusta ei ole. Toivottavasti joku toinen osaa sanoa tuleeko poikasena läpi 9mm pinnoista.
      Sori ettei musta ollut hirveästi apua.
      Tietty voisit kysyä kasvattajalta jos olet ostamassa hamsua kasvattajalta, eläinkaupassakin varmaan osaisivat sanoa.

      • Anonyymi

        okei kiitti vastauksesta kummiski. Hamsteri minkä hankin on tällä hetkellä noin puoltoista kuukautta vanha ja ei muute mitää hajuu et tuleeko poikane si niistä läpi. En nimittäi tiiä minkä ikäsenä on ns. täyskasvune. Ja täytyy kysyä kasvattajalta ku sieltä sitä oon ostamassa:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      183
      6622
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      151
      1841
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1608
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1330
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      48
      1059
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      41
      991
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      98
      952
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      889
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      248
      881
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      849
    Aihe