Syyrialaista hankkimassa

Anonyymi

Hei. Oon hankkimassa syyrialaista ja tuli mieleen et onko 9mm pinnaväli iha ok? Eihä se siitä ny läpi tule. Eihän? Ja sitten toine kysymys paljonko ruokaa ja kuivikkeita menee kuukaudessa? Niinku suunnillee jotain gramma määriä. Häkkinä olisi P 85 x L 48,5 x K 44 cm kokoinen häkki. Kaiken muun tiedon syyrialaiseen liittyen löysin mut noihi en oikein meinannu.

2

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Musta ei varmaan paljon apua ole kun en ole koskaan mitannut määriä mitä menee ruokaa ja kuivikkeita kuukaudessa, toivottavasti joku toinen vastaa jolla on enemmän tietoa.
      Mutta häkistä osaan sen verran sanoa että ainakin mun hamsun kasvattaja sanoi että se suurin pinnaväli joka saa olla on 1cm oli periaatteessa tuon 9mm pitäisi olla ok, mutta en sitten tiedä tuleeko se poikasena sieltä läpi, aikuisena tuskin mahtuu. Mulla itselläni on häkki jossa on 7mm pinnat joten omaa kokemusta ei ole. Toivottavasti joku toinen osaa sanoa tuleeko poikasena läpi 9mm pinnoista.
      Sori ettei musta ollut hirveästi apua.
      Tietty voisit kysyä kasvattajalta jos olet ostamassa hamsua kasvattajalta, eläinkaupassakin varmaan osaisivat sanoa.

      • Anonyymi

        okei kiitti vastauksesta kummiski. Hamsteri minkä hankin on tällä hetkellä noin puoltoista kuukautta vanha ja ei muute mitää hajuu et tuleeko poikane si niistä läpi. En nimittäi tiiä minkä ikäsenä on ns. täyskasvune. Ja täytyy kysyä kasvattajalta ku sieltä sitä oon ostamassa:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      236
      6507
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      47
      4565
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      94
      4396
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      6
      4196
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      39
      3692
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      117
      3608
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3596
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      23
      3501
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3263
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      53
      2415
    Aihe