Yhteen aikaan oli enemmän tapana pitää radio hiljaisella kun nukuin. Nykyään satunnaisesti. Viime yönä oli taustalla radio classic. Siitähän seurasi se, että heräsin kesken yön etsimään "kadonnutta" radion antennia kahteen kertaan. Kokeilen ensi yönä uudestaan. Vaatii totuttelua pitää radio päällä nukkuessa mutta luulen siihen tottuvan nopeasti
Nukutko radio taustalla?
Anonyymi
397
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Parempi kun taustalla pitää jotain laitetta joka tuottaa tasaisen äänen, kuten vaikkapa puhallinta. Helteiden aikaan huomasin että pöytätuuletin on hyvä keino tuottaa tasainen ääni joka peittää samalla myös häiritseviä ääniä.
Itsellä on tapana pitää vara-antennia yöpöydän laatikossa kaiken varalta, niin ei tarvi lähteä kellarista tai ullakolta koluamaan mitään keskellä yötä. Radiota pidän tietysti olkkarin kirjahyllyssä niin tietää ja osaa yön pimeydessäkin mennä laittamaan antenni paikalleen. Kannattaa käyttää omaa järkeääm näissäkin asioissa. Kokemus on hyvä opettaja.
"osaa yön pimeydessäkin mennä laittamaan antenni paikalleen"
Radion antennijohto on irronnut yhden kerran / 15 vuotta.
Koska tuo on noin harvinaista, miksi siihen pitäisi varautua erikseen ?