Kannattaako ostaa kaksi: toinen kesään, toinen syksyyn ja kevääseen? Kolmen vuodenajan makuupussit näkyvät olevan aika hintavia.
Kohtuuhintainen makuupussi paljaan taivaan alla nukkumiseen?
6
252
Vastaukset
- Anonyymi
Missä mielessä "kannattaa". Kesäpussi voi olla melko kepoinen, mutta kolmen vuodenajan pussilla (0,8 - 1,2 kg) pitäisi pärjätä jopa jossain -6C kelissä kohtuullisesti. Käyttämällä vain 3VA pussia säästää rahaa (tai voi ostaa paremman/keveämmän), mutta sitten kesällä joutuu kantamaan muutaman sata grammaa enemmän painoa. Painonsäästö in todellakin vain tuota luokkaa, jos puhutaan laadukkaista pusseista.
Kehoittaisin ostamaan sen hyvän 3VA pussin ensin (n. 300€ ja yli) ja pärjäämään aluksi sillä. Jos todellista tarvetta on, niin ostaa sitten myöhemmin vaikka kesätäkin (quilt hienosti ulkomaaksi), jotka ovat tulleet muotiin kevytretkeilijöitten keskuudessa, painoa vain 400-500g. 3VA pussi täkki yhdessä toimii sitten talvellakin varsin hyvin, eikä paina kuin suunnilleen saman 1,5 kg kuin kohtuullinen talvipussikin.- Anonyymi
Kantsii, kesäpussi ja 3 vuodenaika sisäkkäin jos tarvetta. Ja lämminvesi patteri .
- Anonyymi
Kiitos vastauksesta, jään miettimään.
- Anonyymi
Yks makuupussi riittää. Saa olla n. -10...-15 kestävä. Ei ole ymmärtääkseni tarve nukkua ulkosalla, ja luulis pärjäävän teltassa tai kodassa etenkin jos jälkimmäisessä on tulisija esim. turbostove tms.
- Anonyymi
Täältä löysin itse vinkkejä makuupussin valintaa.
https://naturalenergy.fi/makuupussi/ - Anonyymi
Paljaan taivaan alla nkkuminen taitaa kuitenkin tarkoittaa myös sateenkestävyyttä. Itse olen harjoittanut jonkinverran nk. kuusenpersiissä nukkumista. Ukko pussineen ja koirineen tiheän vanhan kuusen alle. Jalkopää 200 litran jätesäkkiin. Ei toimi kovin kylämässä/ märässä paria yötä pidempään, mutta toimiipahan sen pari yötä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703279
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)753097Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.682972On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle662641Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli442152- 611719
Huomenna heitän järjen
romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,251687- 351675
Hyvää huomenta
Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.181669- 591586