Vikakoodit p1327

Anonyymi

Vaihdettu jo Puola toiseen käytettyyn ja kampiakselin anturi muttei apua.
Oireina vain alhainen tyhjäkäynti lämpimänä.
Mitä seuraavaksi?

7

3921

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Selvitä mitä toi koodi tarkoittaa, tai vaihda kaikki sähköosat yksitellen, jos käytät käytettyjä osia, voivat nekin olla valmiiksi rikki. Sitten vaan toinen kierros uusilla osilla.

    • Ensimmäinen vastaaja jo hyvin esittikin, kuinka tulee toimia. OBD:n vikakoodit eivät käytännössä kerro juuri mitään ongelman todellisesta sijainnista, ellei ole käytössä sekä kokemusta että korjaamokäsikirjaa juuri ko. automallista.

      Esimerkiksi sivusto https://urly.fi/1HrO

      antaa vikakohteeksi nakutustunnistimen heikon signaalin. Vika voi tosiaan ollakin nakutustunnistimessa, huonossa liitoksessa, kaapelissa anturin ja ECU:n välillä, vika ECU:ssa tai sitten aivan jotain muuta, vaikka esimerkiksi heikko latausjännite tyhjäkäynnillä, jolloin aivan sattumalta nakutustunnistin on se enimmäisenä sekoava komponentti.

      Virhekoodin kohde myös voi olla aivan eri eri malleissa ja/tai vuosimalleissa samallakin automerkillä, joten älä anna ylläolevan hämätä luulemaan, että vika olisi sinun autosi tapauksessa juuri nakutustunnistimessa.

      • Anonyymi

        Huhu, huh,, Ongelma ratkaistu, huonot tulpat, kärkiväli iso.
        Vikakoodille on muitakin selitteitä. Nakutustunnistimeen ja sytytykseen se liittyy.
        Integrated phase detection.
        Itse nakutustunnistimeen tullutta vikaa pidän itsekin epätodennäköisenä,mutta irti sekin oli.,sijaitsee 1.4 8v moottorissa takana imusarjan alla hankala paikka mutta kädet ulottuu näköyhteys peilillä heikko.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Huhu, huh,, Ongelma ratkaistu, huonot tulpat, kärkiväli iso.
        Vikakoodille on muitakin selitteitä. Nakutustunnistimeen ja sytytykseen se liittyy.
        Integrated phase detection.
        Itse nakutustunnistimeen tullutta vikaa pidän itsekin epätodennäköisenä,mutta irti sekin oli.,sijaitsee 1.4 8v moottorissa takana imusarjan alla hankala paikka mutta kädet ulottuu näköyhteys peilillä heikko.

        Vanhat kynttilät ei sytytä edes Mersua henkiin, nyt vaihtaa uudet äkkiä motonetistä!🍓🍓


      • Anonyymi

        Miksi tuo piti lyhentää: https://www.carobdcodes.com/peugeot-p1327-knock-sensor-2-bank-1-low-input.shtml


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vanhat kynttilät ei sytytä edes Mersua henkiin, nyt vaihtaa uudet äkkiä motonetistä!🍓🍓

        Erittäin hyvin toimiva varaosakauppa tässä, suosittelen: https://ppmarket.fi/


      • Anonyymi kirjoitti:

        Miksi tuo piti lyhentää: https://www.carobdcodes.com/peugeot-p1327-knock-sensor-2-bank-1-low-input.shtml

        Suomi24:n poistorobotti satunnaisesti poistelee etenkin ulkomaisia linkkejä. Ihan vaan tiedoksi.

        Lisäksi en viitsinyt kokeilla toimiiko pitkä linkki sellaisenaan Suomi24:n typerässä käyttöliittymässä, joka pätkii linkkiosoitteita vähääkään erikoisempien merkkien kohdalla. Eihän tässä ole edes viestin esikatselua...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      357
      10254
    2. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      11
      2932
    3. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      285
      2326
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      126
      2101
    5. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      38
      1883
    6. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      101
      1673
    7. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      141
      1653
    8. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      147
      1567
    9. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      73
      1398
    10. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      93
      1056
    Aihe