Moottoriveneilijät eivät viihdy merellä!
Mitä isompi moottori, sen tyhmempi jätkä
Anonyymi
15<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kun ei solvaaminen auttanut, pitää sen saman pellen yrittää tätä kautta. Ei onnistu.
Huono provo, mutta lähdetään mukaan.
Mitä tyhmempi jätkä, sitä huonompi koulutus.
Mitä huonompi koulutus, sitä pienemmät tulot.
Mitä pienemmät tulot, sitä pienempi hupibudjetti.
Mitä pienempi hupibudjetti, sitä pienempi vene (jos ollenkaan).
Mitä suurempi hupibudjetti, sitä suurempi vene (jos selaisen hankkii)
Mitä suurempi vene, sitä suurempi moottori (pätee myös purjeveneisiin)
Eli mitä tyhmempi jätkä, sitä pienempi moottori, noin keskimäärin. Myös purjeveneessä.
Olipa avautuminen, tosiaan tämä veneily sivustot ovat näköjään aikansa eläneet...
Menikö hattuilu omille reisille :D
Sitä tyhmemmät jutut. Pelkkä moottori puupäälle, purjeveneessähän moottori on vain varavoima.
Joo, ei se koko vaan se teho. Mitä tehokkaampi sen fiksumpi?
Iso on käsitteenä moniulotteinen.
Sillä voidaan viitata kokoon, tehoon, painoon ja jopa ääneen. Jokaiselle jotakin :D
Kyllä minä mieluiten otan veneisiini (purje- ja moottoriveneitä) mahdollisimman pienen, kevyen ja hiljaisen mutta tehokkaan moottorin - että kyllähän se isoon panostaminen pelkän koon takia tyhmältä vaikuttaa. Suhteellisia käsitteitä tietysti kaikki.
Koneen isous tarkoitaa montaa asiaa :)
Olet ensimmäinen, joka liittää sen fyysiseen kokoon, mutta teknisesti sillä voidaan sitäkin tarkoittaa.
Sitä se ensisijaisesti kieliopillisesti tarkoittaa. Jotkut vaan olettavat että isossa koneessa on paljon kilowatteja vaikka siinä olisikin lähinnä kilogrammoja.
Suomenkielessä isolla koneella tarkoitetaan yleisesti suurta tehoa ja josku iskutilavuuta, ei painoa eikä fyysisiä mittoja. Teillä Virossa asia on ilmeisesti toinen.
Virolaisista en tiedä. Mitä sillä kansankielellä tarkoitetaan on eri asia kuin kielioppi. Esim höyrykone 1700-luvulta on iso kone mutta ei siitä nykymittapuun mukaan mitään suuria tehoja saada. Suuri iskutilavuus kasvattaa väkisinkin fyysisiä mittoja, vaikkakin suuren iskutilavuuden kone voi saatavaan tehoon suhteutettuna ollakin pieni ja kevyt.
Niin, siinä sulle pohtimista.
Onneksi se ei estä meitä muita ymmärtämästä toisiamme.
Motskarimiehillä niin kiire pois mereltä, etteivät he noudata nopeusrajoituksia , vaikka esim pyysaaren selällä 5 venekerhoa ja fendarit paukkuu.
Niin kiire on mammanpojillä äiteen luo!
voi voi