Onni ja veli

Kun Onni on pojan nimenä ja pikkuveli syntyy, niin eikö hänen nimeksi voisi laittaa Auvo? Se tarkoittaa oikeastaan samaa kuin Onni. Onhan sellainen lausahduskin kuin "Ah, onnea ja auvoa!"
4535
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

...??...

Äänestä

Hyvin keksitty. Toimii. :)

Äänestä

...ja kun pikkuveli syntyi, mietin nimeä Tuuri, sekin tarkoittaa samaa. Mutta ei hänestä tullutkaan Tuuria, kun mies ei tykännyt nimestä!

Äänestä

ne on hyvät!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ajattelija-a kirjoitti:

Kun Onni on pojan nimenä ja pikkuveli syntyy, niin eikö hänen nimeksi voisi laittaa Auvo? Se tarkoittaa oikeastaan samaa kuin Onni. Onhan sellainen lausahduskin kuin "Ah, onnea ja auvoa!"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu