Oon nyt joku seitsemän vuotta halunnu lemmikkiä ja oon kattonu et mikä eläin olis mulle sopiva ja kanit oli niin söpöjä että aloin kattomaan kaikkia kani videoita niinpä kysyin äidiltä että voisinko joskus saada kanin mutta se sanoi ei eikä se perustellut voitteko kertoa miten puhua yli vanhemmat siitä että ei saa kania?
Haluaisin kanin mutta mun vanhemmat ei anna. Auttakaaa!!
7
117
Vastaukset
- Anonyymi
Voi olla ettei äitisi pidä eläimistä jolloin on vaikea puhua ympäri. Ehkä on parempi odottaa että muutat omilles jolloin voit ostaa vaikka lauman niitä kaneja.
- Anonyymi
Kannatan tuota että odottelet että joskus sitten on se oma asunto niin voit itse päättää millaisten otusten kanssa elinympäristösi jaat. Kaneissa on paljon huolehdittavaa, sairastuvat myös herkästi jos niistä huolehtii väärin. Suurin osa kaneista ei tykkää sylitellä ja suojelevat omaa paikkaansa mm. puremalla.
- Anonyymi
Itse sain kaksi kania kun aloin säästämään niihin rahaa, kaikki sukulaisten synde ja joululahja yms antamat rahat meni säästöön, keräsin ulkona pulloja ja niiden palautusrahat meni säästöön, myin vanhoja tavaroitani pois ja ne rahat meni säästöön jne.
Samalla aina silloin tällöin yritin vanhempien kanssa keskustella kaneista, joskus he kuuntelivat ja osallistuivat keskusteluun ja joskus eivät.
Olivat kuitenkin sitten lopulta sitä mieltä että kun olen jaksanut yli pari vuotta kerätä rahaa ihan itse kaneihin niin innostukseni varmaan tulee myös jatkumaan enkä kyllästy niihin joten lopulta sitten sain luvan.
Ostin itse niille kaikki tavarat ja ruuat ja tietty kanit myös, vanhemmat tosin oli mukana todistamassa että on myös lupa ostaa koska alaikäinen.
Tosiaan kanit tuli ja ihan itse olen niille pääsääntöisesti ihan kaiken ostanut ja leikannut niiden kynnet ja siivonnut häkin ja ruokkinut yms.
Eli mun vihje on että ala säästämään omia rahoja, kerää tosi paljon kokoon. En itse enää muista paljonko mulla oli lopulta säästössä mutta ihan kiva kasa sitä rahaa oli. - Anonyymi
Älä ota jos haluat vain söpöyden takia! Kani on haastava lemmikki ja ei sovi lapselle. Kania ei myöskään kannata putää häkissä ja tarvitsee aina lajitoverin!
- Anonyymi
tämä on niin tyhmää!!! KANI SOPII IÄSTÄ RIIPPUMATTA IHMISELLE JOS TÄTÄ OSAA HOITAA
- Anonyymi
kannattaa LUKEA myös kaneista koska videot ovat niin ihmiskohtaisia. esim pupuninjan kani videoita kannattaa katsoa jos jotain kani videoita katsoo!!! pupuninjat on erittäin kani tietoinen ihminen ja hänellä on paljon kokemusta kyseisestä eläimestä.
- Anonyymi
Älä KOSKAAN ota kania koska se on söpö. En halua murskata haaveitasi mutta kani on vaativa lemmikki mutta en kiistä etteikö se sopisi lapselle jos sitä osaa hoitaa. Kani ei ole häkkieläin eikä sitä sAiSi pitää häkissä. Kani tarvitsee paljon tilaa hyppiä ja jaloitella eikä 10 minuutin jaloitteluajan päivässä. Kani ei siis ole HÄKKIELÄIN vaikka tiedänkin monia joilla on yksi kani joka kyyhöttää yksin pienen tehdashäkin pohjalla EI NÄIN. Omilla kaneillani on itse rakentamani 2 kerroksinen häkki jonka ovi on AINA auki (toki välillä pidän sitä max tunnin kiinni jos siivoan koska kanini syövät imuria). Kanini saavat jaloitella 2 kerroksisessa suuressa omakotitalossamme ja kun sää sallii pihallakin on koko takapiha aidattu kaneille. Mutta jos olet hankkimassa yhden kanin niin sinun pitää olla sen kanssa enemmän mikäli sillä ei ole lajitoveria. Jos vain perehdyt paljon kaneihin ja rajaat vaikkapa yhden huoneen kaneille niin sinusta voi tulla todella hyvä kaninomistaja. Vinkki: osta kani luotettavalta kasvattajalta äläkä osta halpaa paperitonta kania itselläni on kaksi rescuekania<3
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki1603273Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from1002543Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä582400Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276902316Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen72126Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue291595Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling351367Taas alkoi soidinmenot.
Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis81340- 831327
- 691137