"Kirkkojärven ekologisen tilan parantamiseksi tai ainakin säilyttämiseksi on tehty kahtena viime kesänä mittavia toimenpiteitä poistamalla järvessä valtoimenaan rehottavaa vesikasvillisuutta."
Se on kuin buranaa ottaisi päänsärkyyn, korjaamatta syytä, mistä päänsärky johtuu.
Vai on 250 000€ tulossa. Sillähän saa maksettua "niittomiesten" palkkoja jo kivasti.
Siinä on satoa sitten seuraavalle kesälle.
Onhan siinä "jollekin" työpaikka, joka ei lopu koskaan, jos valtiolta rahaa riittää.
Se sitä maatalouspolitiikkaa. Paskat metsistä ja pelloilta jokeen ja rehevöitetään.
Sitten suvantopaikoissa kasvaa kaislaa. Onhan se ihme. Naurettavaa.
Muistakaahan hakea joka vuosi rahaa, niin ei työpaikat mene niittäjiltä.
Kirkkojärvi - suojatyöpaikka
16
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Ei huolta ! Uusi etanolitehdas tulee pilaamaan Kirkkojärven lopullisesti.
Käykäähän uimassa, niin ksuan kuin voitte.
Elyt ja johtajat kuvasivat jätevesienpuhdistusehtoja haastaviksi.
Se o puolirehellisesti sanottu, että saasta lisääntyy .
Eihän vastaava laitos saanut rakennuslupaa Kuopioon tästä syystä, siellä on asukkaita suojeltavana enemmän.- Anonyymi
Ja kajaanissa jäi TUULIVOIMApuisto rakentamatta kun valittu paikka osoittautui susien reviiriksi????
Etelässä miettivät kieltävätkö puukiukaat niiden päästöjen takia mutta kun kepu on asialla kasvattaessa puunpolton määriä se on ekoteko...
- Anonyymi
Se on sitä kepulaista "realistista vihreyttä" eli ollaan niin p..rkeleen huolissaan ilmastosta jne. mutta tehdään kaikki mahdollinen ja mahdoton ettei luonnon tai ilmaston eteen tehdä mitään varsinkaan jos se osuu omaan lompakkoon päinvastoin. Eivät edes turpeen veroetua antaneet vihreiden poistaa sen enempää kuin kohdistaa ilmastopesua metsä- tai maataloussektorille.
EI ole vanha asia kun metsien lannotteiden määriin suunniteltiin huimia määrä korostuksia vaikka metsäojitus rehevöittää osiltaan vesistöjä jo ihan liikaakin. Kun kepulaiset on asialla niin ilmastonpesun nimissä kuinkas muutenkaan? Kun euro kasvaa nopemmin lisälannoituksen kautta tuoden paremman tilin metsänomistajalle se on ilmastoteko hiilivielujen kasvun kiihtyessä. Ei mitään väliä että suomen hiilinielut jo puolittui liiallitsen hakkuumäärien takia ja hälläväliä siiitä että ne lisälannoitteet kuormittaa vesistöjä aikaisempaa huom. enemmän kunhan kassakone kilisee.- Anonyymi
Kepulaiset pyyhkineet pöytää vihreillä mennen tullen ja palatessa haudaten edellisten ilmastohankkeet ihan kuin Sipilä oppositiossa kepujen maakuntamallin puoluetta kuulematta. Suurimpana vitsinä ilmastorahasto jota ilmastoahdistuneet suuresti hypetti senkin rahasäkin päällä istuu kepulaiset...
- Anonyymi
Tosiaankin jos 250t€ laitetaan, niin sillä voisi tehdä paljon.
Isompi kerralla, ei joka vuosi tarvitsisi.
Kyllä ne rehevöitymisen ainekset tulee muualta, kuin mahdolliselta biotehtaalta.- Anonyymi
Metsä- ja pelto-ojat yms. rehevöittää minkä lisäksi pellot viettää vesistöihin eikä biotehdas niitä vesistöä kuormittavia päästöjä vähennä onhan se nyt ihan selvä asia mutta laita toki pää pensaaseen.
Kehitystä on toki tapahtunut siinä mielessä ettei enää heitellä kuolleita vasikan raatoja jokeen eikä pumpata liian täyttä lieteallasta suoraan jokeen mutta.....http://paikkatieto.ymparisto.fi/vesikarttaviewers/Html5Viewer_2_11_2/Index.html?configBase=http://paikkatieto.ymparisto.fi/Geocortex/Essentials/REST/sites/VesikarttaKansa/viewers/VesikarttaHTML525/virtualdirectory/Resources/Config/Default&locale=fi-FI - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Metsä- ja pelto-ojat yms. rehevöittää minkä lisäksi pellot viettää vesistöihin eikä biotehdas niitä vesistöä kuormittavia päästöjä vähennä onhan se nyt ihan selvä asia mutta laita toki pää pensaaseen.
Kehitystä on toki tapahtunut siinä mielessä ettei enää heitellä kuolleita vasikan raatoja jokeen eikä pumpata liian täyttä lieteallasta suoraan jokeen mutta.....http://paikkatieto.ymparisto.fi/vesikarttaviewers/Html5Viewer_2_11_2/Index.html?configBase=http://paikkatieto.ymparisto.fi/Geocortex/Essentials/REST/sites/VesikarttaKansa/viewers/VesikarttaHTML525/virtualdirectory/Resources/Config/Default&locale=fi-FIMiten sinun kannabiskasvattomo?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten sinun kannabiskasvattomo?
Loppuiko sinulta taas kiljut kesken kun muilta olet päänsekoittajia vailla?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten sinun kannabiskasvattomo?
Onko uusi laitos jo perustettu Onhan se tuottoisa tuo kannabis Eikä tarvitse risuja kuljettaa
- Anonyymi
Eikö ole hyvä että joku hankkii rahaa? Siihenhän aloittajallakin mahdollissuus. Kateushan vie kalatkin vedestä :)
- Anonyymi
Siihen kateutta tarvita siihen riittäessä haavi. Ei muuta kuin laita vene vesille ja käy hakemassa soppakalat. Mahallaan uivista kaloista jotka kuolee reheväitymisen takia. Muista tällä kertaa laittaa tappi paikoilleen..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siihen kateutta tarvita siihen riittäessä haavi. Ei muuta kuin laita vene vesille ja käy hakemassa soppakalat. Mahallaan uivista kaloista jotka kuolee reheväitymisen takia. Muista tällä kertaa laittaa tappi paikoilleen..
Eikös niillä kepulaisilla ole tapana ottaa tulppa pois veneilemään lähtiessään?
"Toivottavasti tulppa lähtee paatista ja päästään eteenpäin" (Juha Sipilä)
- Anonyymi
Milloin Lestaahuutava saa potkut?
- Anonyymi
Ja aina käräytät itsesi sensuroimalla miten nolo sinä olet?
- Anonyymi
12.41
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
12.41
Onhan se järjenvastaista, että yhtä likolampea niitetään epätoivossa. kun paikkakunnalla on 37 oikiaa järveä ja suomi on tuhansien järvien maa.
Hölömyä hommaa. hoiettas se, mikä hoitamalla paranee, eikä pantas rahaa liejuputtiin, joks ei ikää parane.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.1553901Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,913306SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.892687Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.2782510Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a392266Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv1051938- 421029
- 95998
- 53889
Haapaveille jotain uutta!
Huoltoasema Haapavein keskustaan tulossa. Semmoista Jeppasissa jaappasevat.16830