Heräsin just ja on saakelinmoinen sumu. Miten tässä pitää toia. Ajelenko vaan plotterilla vai odottaako ihmiset. Ei ole tutkaa tai semmoisia muita. Ikinä ei ole tällaista ollut ja eteenpäin pitäisi päästä.
Sumu, apua tarvitaan!
12
138
Vastaukset
- Anonyymi
Onneksi sinulla on edes plotteri.
Missä on tällä hetkellä sumua?
Säätiedoista en löytänyt. - Anonyymi
Saimaalla oli hyvä sumu aamulla. Vähän myöhään tämä ohje tulee, mutta jos olet epävarma, kuinka sumussa ajetaan ja toimitaan, niin paras ohje on, että pysy paikallasi, kunnes sumu häviää.
- Anonyymi
Kun seuraavan kerran heräät samanlaiseen tilanteeseen, niin käyt vessassa ja menet takaisin peiton alle.
Kun sitten vähän ennen puoltapäivää katsot ikkunasta, niin kas kummaa sumu onkin jo hälvennyt.
Täällä ohjeella voit saavuttaa pitkän iän ja maineen kokeneena veneilijänä.
Veneilytieeteen rosentti - Anonyymi
Sankassa sumussa ei ajeta ilman tutkaa. Plotterilla toki pystyt paikantamaan itsesi mutta muita vesilläliikkujia et näe eli riskinä ajaa toisen päälle tai tulla yliajetuksi jos siellä joku pönttö ajaa ilman tutkaa normi marssivauhtia.
Vesillä liikutaan olosuhteisen ehdoilla. Liian kovaan keliin, oli se myrsky tai tuuli, ei lähdetä vaan odotetaan.- Anonyymi
Olen havoinnoinut useita poikkeamia merimerkkien sijainnseissa todellisuus vs plotteri, joten varo ajamasta jääpoijua päin🤓 eli plotteri ei ole kuin suuntaa antava...
Tutkaan voi luottaa, kun osaa käyttää ja tulkita. Yhdistelmänäa tutka ja plotteri päällekkäisenä on kaikkein turvallisin vaihtoehto.
- Anonyymi
Vähän kaksipiippuinen juttu.
Sumuun voi lähteä pelkällä plotterilla, mutta silloin kannattaa välttää väylien keskikohtia, edetä hitaasti, soittaa torvea ja kuunnella ja katsella.
Jos sumu on niin sankkaa ettei näe kuin oman veneen keulan, niin on selvää ettei sellaiseen voi lähteä. Sen verran pitää nähdä että ehtii pysähtymään vähintään puolessavälissä näkyvää aluetta . - Anonyymi
Seurasin tutkalla varustettua venettä, muutta se meni lopulta eri paikkaan. Eipä sillä väliä, kun sumu haihtui silloin.
- Anonyymi
Sumua varten on hyvä olla export koon tapsa hollilla. Sitä kun mittaa, niin ei pelota ja sumu vaan jatkuu. Oli plottereita tai ei.
- Anonyymi
Olisi kiva kuulla mielipiteitä äänimerkeistä ja valoista, jotka meriteiden sääntöjen osa D mukaan pitäisi olla esim. sumussa. Ainakin matkaveneiden katsastusvarustukseen kuuluu äänimerkinantolaite, yksinkertaisimmillaan torvi, johon puhaltamalla saadaan ääni.
Esim, jos joutuu ajamaan sumussa, niin annetaan yksi pitkä äänimerkki vähintään kahden minuutin välein. Luonnollisesti muut alukset pitävät meriteiden sääntöjen mukaista kuulo ja näkötähystystä. Ankkurissa soitetaan rivakasti laivakelloa tietyn sekvenssin mukaan, vaan eipä laivakelloa ihan pikkupaateissa juurikaan näe. Nämä, ja muut meriteiden sääntöjen mukaiset äänet tuotetaan tietenkin siihen tarkoitukseen olevalla sähköisellä laitteella normaalitilanteissa jo vähän isommissa matkaveneissä.
Venepoliisin mukaan uusi vesliikennelaki toi pakolliseksi minimissään pillin merkinantoa varten , tämähän löytyy pelastusliiveistä, mutta liivit voi olla hankala ottaa esille ja käyttää siinä kiinteästi olevaa pilliä jos vihellystarve tulee.- Anonyymi
Apua, ei pelastusliivien esille ottaminen saa olla hankalaa! Me pelokkaat purjehtijat jopa pidämme niitä päällä aina kun ollaan kulussa.
- Anonyymi
Täällä ihmiset suhtautuvat sumuun ylimielisesti. Ei ole kiva joutua sellaiseen. Kun mitään ei näe niin navigointivirheet ja törmäyksen vaarat ovat ilmeisiä. Nämä poker run veneilijät ajaa silloinkin plotterilla täysillä, kun ei ne piittaa omasta tai muiden hengestä.
- Anonyymi
Jos ei ole kiirettä minnekään, niin kannattaa odottaa sumun hälvenemistä. Jos taas on kiire, niin aikataulu on asetettu väärin. Veneillessä pitää aina olla pelivaraa siltä varalta, että tulee jotain odottamatonta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1166166Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto605109SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun604228SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963819Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost113604Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1193151SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522536Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352469Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat642217Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val231561