Löysin pikkuisen söpön tytön Tallinnan kaduilta.

Olin kuvaamassa silloista mellakointia kun Pronssisoturia oltiin siirtämässä syrjemmälle hautausmaalle. En siihen ota nyt poliittista kantaa.
Vietimme likkasen kanssa pari kolme ihanaa päivää kesäistä päivää opastuksellaan.
50 € maksoi opaspäivä.

Kertoi ettei ollut koskaan käynyt ulkomailla. Sanoin että minä hänet sinne veisin. Lähetin likalle suomesta rahaa passiin ja tykötarpeisiin.

Matkan varasin Kyproksen Limassollin parhaimpaan hotelliin. Likka tykkäsi aivan sikana auringosta ja hotellimme uima- altaasta.
Eräs suomalainen katseli ihanaista tyttöäni ja kysäisi että mistäs sää nyt ton oot löytäny?

Vastasin totuudenmukaisesti että Tallinnan kadulta.

2

984

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vilkas mielikuvitus on hyvä jos sitä osaa käyttää. Olet varmaan lukenut paroni von Münchhausenin tarinoita.

      • Luin jo naperona klassikoita kun muut vielä tavailivat vielä Aku Ankan puhekuplia.
        Toki paronin tarinat ja seikkailunsa muistan uskollisen palvelijansa kera. Surullinen oli tarina ja opin sen että taistelut tuulimyllyjä vastaan ovat häviöön tuomittuja yksittäisenä taisteluna.

        Opin tarinasta kuitenkin sen että urheus oman näkemyksensä puolustamiseksi on voimakasta ja liikuttavaa. Ylivoimainen ja väärässä oleva vihollinen ei saa pysäyttää oikeutta tapahtumasta.
        Historia osoittaa että diktaattorit on aina teurastettu ja he ovat menettäneet päänsä.
        Uskon ja toivon että näin tulee tapahtumaan myös maailmaamme hallitseville "demokraatisille" diktatuureille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      71
      930
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      227
      823
    3. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      71
      781
    4. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      49
      664
    5. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      59
      578
    6. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      538
    7. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      29
      530
    8. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      46
      517
    9. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      29
      499
    10. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      35
      489
    Aihe