Mun mielipide
Alles gute!
Tuulivoimarakentaminen on pyllystä
13
79
Vastaukset
- Anonyymi
Niinpä. Totta joka sana.
- Anonyymi
Tulossa mielenkiintonen lähetys / paikallistv.fi
PaikallisTV.fi | Jokaisella on tarina kerrottavanaan paikallistv.fi
Tuulivoiman vaikutukset paikkakunnalle, Nivala. 27.8.2020 klo 18 - 21 Tuulivoima Pohjois Pohjanmaalla - tuulivoiman merkitys ja vaikututukset kylälle, ... - Anonyymi
No tuulivoima on helppoa häikäilemätöntö muista piittaamatonta rahaa! Kenelle tuollainen toiminta sopii? Huh huh...
- Anonyymi
Olen lukemassa Eija-Riitta Korholan kirjaa "Ilkeitä ongelmia. Tarinoita politiikasta".
Kirja alkaa näin: " Poliitikon tärkein vastuu on ajatella lahjomattoman vapaasti".
Mutta pääasiaan: Kirjassa on myös luku "Miten tuulivahinko tapahtui", s. 316-336.
Korhola kuvaa esim. sitä, miten luotiin järjetön, kallis syöttötariffijärjestelmä.
Korhola ottaa kantaa myös tuulivoimaloiden sijoitteluun mm. näin: ..."Mutta asutusten tuntumaan ja arvokkaisiin luontokohteisiin lintusilppurit (tuulivoimalat) eivät kuulu, Nyt valitettavasti ympäri Suomea tulee ahdistunutta palautetta meluhaitoista ja tuhotuista maisemista, Tuulivoimapaikkakunnilta kantautuu huolestuttavia uutisia siitä, että ihmiset kärsivät rakennusten läpi tunkeutuvan matalataajuisen melun aiheuttamista unihäiriöistä. Tuulivoimafirmojen lobbausta kuunnellut ympäristöministeriö löyhensi tuulimelun rajaa entisestään kestämättömälle tasolle.
Suomeen nyt rakennettavat tuulivoimalat ovat teollisuusluokan voimaloita, korkeudeltaan jopa yli 250 metriä ja teholtaan jopa 5-7 MW. Luku on moninkertainen verrattuna vaikkapa Tanskan ja Saksan keskiarvoon."
...." Moni katkeroituu menetetystä rauhasta ja kotinsa ja mökkinsä arvonalennuksesta. Päätökset on tehty luokattoman huonosti, kansalaisia kuulematta. Pelkään, että tällä tavoin toteutettuna siitä on tulossa Suomen vihatuin energiamuoto."
Jatkan kun ehdin. - Anonyymi
Jatkoa edelliseen viestiini
Korholan kirjasta s. 322:
"Seurasin tilannetta myös muualla Euroopassa. Pettymyksen saattoi aistia hessenilöisten tuulivoimaraivoa kuvaavasta dokumentista. Kommentit olivat kylmiä: "Tämä on pahin mahdollinen rikos luontoa vastaan", "Tämä on kotimaamme myymistä pala kerrallaan", "Tämä tekee avuttomaksi, surulliseksi ja vihaiseksi", Tämä on kuin kultakuumeen aikana. Ei ole kyse enää luonnonsuojelusta, eikä energiakäännöksestä. On kysymys vain rahasta". Tämän vihreän aatteen vuoksi ihmiset oppivat tuntemaan politiikan alueena, joka turhauttaa suuresti. OIKEUTTA EI SAA, VÄÄRIÄ PÄÄTÖKSIÄ EI VOIDA PERUA. Onko meillä Euroopassa tähän varaa? (Ison tekstin korostin itse.)
Siinäpä tuntoja tuulivoimasta Keski-Euroopasta. SIellä tuulivoimasta on pidempi kokemus kuin Suomessa: tuulivoiman haittoihin ei totu. Suomessahan on asiantuntemattomasti väitetty, että kaikkeen tottuu, maisemien vastenmielisyyteen tottuu, meluun tottuu, kaikkeen tottuu. Mutta kun ei totu.
On aiheellista kysyä myös, onko SIevillä todellakin varaa tuhota ihmisten elinmahdollisuuksia? Luulisi, ettei olisi.- Anonyymi
huvittavaa kunkatsoituota nosturin nostoa etelässä,monta päiväämeni ja puomi oli rannassa,miten puretaan mylly joka on meressä menee tuota vauhtia kuukausi jospiisaa.
- Anonyymi
Totuus tuulivoimasta paljastuu seuraavasti:
Tarvitse kaksi kinkkua, ehkä löytyy kotoa.
Ota tukeva ote molemmista kinkuista. Taivuta molempia sivulle. Laita pää kinkkujen väliin ja työnnä kieli mahdollisimman pitkälle. Maistele. Saat oivalluksen.- Anonyymi
Onko tullut oivalluksia kinkkumetodilla?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko tullut oivalluksia kinkkumetodilla?
Entäs jälkimaku? Se on oleellista tässä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Entäs jälkimaku? Se on oleellista tässä.
Mun yhdellä kaverilla on kokemusta ja hän kertoi, että jälkimaku voi olla pitkä, muuten ei halunnut kertoa, paitsi että jos laittaa silmät kiinni, kokemus hälvenee nopeammin, En kyllä kehota siihen tässä, koska pitäisi saada niin oikea käsitys kuin mahdollista. Siis rohkeasti vain silmät auki testaamaan.
- Anonyymi
Tuulivoimala
Aikamme kirosana
Vie paljon
Antaa vähän
Tuulivoimala
Pyörii ajanhengellä
Aikansa
Koska vie paljon
Antaa vähän
Tuulivoimala
Huijattuna maisemassa
Vie paljon
Antaa vähän - Anonyymi
Verryttelen hieman ruostuneita saksan taitoja. Tuulivoimasta on siis jotain hyötyäkin, saksa vertyy.
... Probleme der Windenergieanlagen... Näissä riittää lukemista. Kohta voin ruksata saksan taitoni vähintään hyväksi. - Anonyymi
Totta kai tuulivoimatouhu on syvältä. Viisaat ymmärtää, rehelliset myöntää ennemmin tai myöhemmin. Ongelmaksi muodostuvat ne muut.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3252871Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3011443- 1081281
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991265En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831261Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581215- 481115
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi781017Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa24921- 33827