Meillä tuli ero, ja yhteishuoltajuus vuoroviikoin 50/50. Sovittiin ettei elatusmaksuja lainkaan, vaan jokaiselle lapselle tili, mihin molemmat siirtää tietyn summan rahaa. Hyvin on toiminut.
Nyt kuitenkin vaimo kertoi, että he varaa ensi talveksi reissun thaimaaseen (ellei korona estä). Se maksaa monta tonnia. Hän sanoo että periaattees mun kuuluis maksaa lasten matkan osuudesta puolet, eli lasten tileille pitäis siirtää huomattavan suuret summat rahaa.
Olenko velvollinen kustantamaan ex-vaimon reissusta puolet, lapsien osuudesta siis. Puhutaan kuitenkin isosta rahasummasta. Elätän mieluusti toki lapsiani, ja maksan mieluusti harrastusmaksut, leirit, huvipuistot, jne. Mutta eikö tuollainen thaimaan reissu nyt ole jo vähän liikaa, varsinkin kun en ole sinne itse menossa.
Olen varautunut kohtuullisiin kuluihin. Mutta yhtäkkiä multa pitäiskin löytyä pari tonnia, heti-nyt, vain siksi että ex-vaimo pääsee thaimaaseen röhnöttämään aurinkotuoliin, ja lapset on sitten päinsä jossain altailla tai päiväkerhossa. Sitten itse samaan aikaan jossain räntäsateessa. Mitä mieltä?
Yhteinen tili lapsilla
Anonyymi
2
196
Vastaukset
- Anonyymi
Riippuu mitä olette sopineet. mutta siis tuollaiset matkat eivät kuulu normi elatuksenpiiriin. Eli ei tarvitse maksaa tai osallistua. Voisithan sinä vastavuorisesti viedä lapset disney worldiin. Olisiko ex puolisosi valmis maksamaan puolet matkasta(osallistumasta itse)
- Anonyymi
En kyllä suostuisi siihen, että lapseni lennätettäisiin johonkin kehitysmaahan ja tuskinpa sinne kannattaa koronan vuoksi mennäkään, joten turhaan huolehdit etukäteen. Matka ei tule toteutumaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..1876230Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa614713Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu564477Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa694303Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa692706En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.622215Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1321681odotatko vielä viestiä minulta...
Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan1391614- 541538
- 351353