koronamaskeista sekaisin

Anonyymi

Miten kalliiksi käy koronamaskit. Riittääkö fyffe. Samaa maskia ei tietenkään voi päiväkausia nokallansa pitää. Vai voiko? Maskin edestakaisin räplääminen on myös tautiriskin paikka. Kertakäyttöisenä paras mutta oma lompsa ei tietenkään sellaista rahanreikää kestä. Voiko kotiin tultua ripustaa nokkamaskinsa naulakkoon kuin talvipipon seuraavaa ulosmenoa varten. Arvatenkin monet ihmiset pyörittävät samaa likaista maskia uudestansa ja uudestansa. Sellaisesta likaisesta maskista voi tulla viruslinko. Riittääkö oma budjetti kertakäyttömaskeille. Montako maskia menee päivässä. Onko maskisi vaihtoväli kerran viikossa. Jos kärsit ryhmäpaineista niin tässä neuvo sulle. Hanki musta maski. Siinä lika ei näy. Voit pitää mustaa maskia kasvoillasi koko viikon putkeen hyvällä omallatunnolla.

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Maskeja menee useita päivän mittaan. Se on vaihdettava aina uuteen kun vaikkapa syö tai juo. Samoin kun tulee kotiin tai muihin sisätiloihin missä maskia ei tarvita.

      Taitaa yleisin hinta tuollaiselle halvimmalle kirurgiselle suusuojalle olla euron luokkaa. Jos haluaa varmistua että tartunnan esto itselle olisi mahdollisimman hyvä, tehokas luokiteltu hengityssuoja maksanee vitosesta ylöspäin kappaleelta (eikä siinä saa olla uloshengitysventtiiliä).

    • Anonyymi

      Löytyipä taas hyvä keino eristää köyhimmät ihmiset pyörimästä yhteiskunnan " jaloista".
      Kaikilla ei yksinkertaisesti ole varaa ostaa maskeja, euron kappalehinta voi olla joillekin liikaa.

      Suositus on toki vain suositus mutta jos sattuu jossain vaiheessa maskipakko tulla niin silloin olisi maskit saatava ilmaiseksi.

      • Anonyymi

        Televisiossa VR:n edustaja selitti silmä kirkkaana että he MYYVÄT junissa maskeja. Vähän kummallinen käytäntö Suomessa kun esimerkiksi silloin kun korona alkoi levitä, näytettiin uutisvideoissa kuinka poliisit JAKOIVAT maskeja asemilla ja julkisilla paikoilla Espanjassa.

        Ilmeisesti käytäntö jatkuu ennallaan. Vaikka THL ja Suomen hallitus määräisi maskinkäyttöpakon tai edes vahvan suosituksen (on tulossa), maskit pitää ostaa itse, jos niitä edes saa. Kotimainen valmistaja on jo ilmoittanut ettei heidän tuotantonsa riitä kuin terveydenhoidon tarpeeseen. Näyttää siltä että korona laajenee taas Euroopassa, joten tuontimaskit ovat kohta kiven alla.


      • Anonyymi

        Ei todellakaan - tuossa on yksi rikas perhe joka käyttää mutta sairastui maskeista.
        Me muut olemme kaikki terveitä.
        Mitä tästä opimme? Emme mitään, luupäitä riittää paljon !
        Muovipleksi parempi, eivät nuo sitten sairaat maskinkäyttäjät levitä käytettyjen elatuspesien kanssa tauteja muihin. Kyllä tuolla tosiaan heitetään mihin sattuu ja linnutkin noita nokkii ja levittää flunssaa ainakin.


    • Anonyymi

      Fyffemaski oiskin kiva.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      49
      2378
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      53
      2157
    3. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      207
      1676
    4. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      68
      1630
    5. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      31
      1614
    6. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      18
      1449
    7. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      86
      1394
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      8
      1379
    9. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1291
    10. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      19
      1284
    Aihe