Yksityistiejuttuja

Anonyymi

Kuuluu olevan jossakin Outokummussa ja Polvijärvellä maan omistajat tukkineet päätieltä lähteviä sivuteitä, Laittamalla isoja tukkeja aivan pääväylän varteen. Mitenkäs se oikein menikään....... Jos yksityistiehen siitä perustettaessa tai sen ylläpitoon on saatu valtion tai kunnan myöntämää avustusta tai valtionraha, ei sitä saa sulkea missään tilanteessa. Jos teitä tukitaan , siitä voi ilmoittaa viranomaisille. Sulkeminen on todennäköisesti tehty laittomasti ja vaarantaen yleistä liikenneturvallisuutta. Ottakkeehan maanomistajat ne tukit pois sieltä polvijärventien varresta, ennenkun poliisi puuttuu asiaan. Jokamiehen oikeuksiin kuuluu saada liikkua em. teillä vapaasti, sekä kerätä luonnonantimia metsistä. Kaikkien kuitenkin pitää kunnioittaa sitä 150m etäisyyttä pihapiireihin.

11

946

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Te ryökäleet ette ajele ilmaiseksi meidän maanviljelijöiden rakentamilla teillä! Ettekä tapa sieviä metsäneläimiä kuten kanalintuja, kettuja, kyyhkyjä. ym. eläimiä minun maillani. Renkaat puhkeaa nauloihin!! Takuulla!

      • Anonyymi

        No hyvä tietää... Voi korjauslaskun lähettää oikeaan osoitteeseen..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No hyvä tietää... Voi korjauslaskun lähettää oikeaan osoitteeseen..

        Oletko varma, että se on yksityistie? Jospa se onkin kiinteistön oma tietai useamman kiinteistön oma tieoikeus. Silloin se ei ole yksityistie.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oletko varma, että se on yksityistie? Jospa se onkin kiinteistön oma tietai useamman kiinteistön oma tieoikeus. Silloin se ei ole yksityistie.

        Liittymät missä nämä tukit ovat kuuluu tiealueeseen


      • Anonyymi

        Tien tukkiminen on muutamia poikkeuksia lukuunottamatta laitonta, eikä epävirallisilla viritelmillä ole laillisuusarvoa.
        Mahdollisten tukkien, puomiviritelmien, ketjujen rautalankojen ja kieltotaulujen asettaja on vastuussa niiden mahdollisesti aiheuttamista vahingoista. Ihan riippumatta siitä kuka tietä ylläpitää tai on sen rakentanut. Taloudellisen korvausvelvoitteen lisäksi lasku voi olla jopa ehdotonta vankeutta.
        Rajoitukset, kiellot ja varoitukset osoitetaan aina, vain ja ainoastaan virallisilla liikennemerkeillä.
        Tämä koskee sitten myös polvijärveläisisäntiä.


      • Anonyymi

        Asiaa...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Asiaa...

        Moi
        Voisikohan tuo liittymien sulkeminen johtua siitä kun sienestäjät tai marjastajat autoineen estävät maanviljeliän pääsyn pelloilleen rehunkorjuuseen ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Moi
        Voisikohan tuo liittymien sulkeminen johtua siitä kun sienestäjät tai marjastajat autoineen estävät maanviljeliän pääsyn pelloilleen rehunkorjuuseen ?

        Tuoki mahdollista


    • Anonyymi

      Tien voi osakkaat sulkea tien tietyn määräajan jälkeen, jos tukia saatu.
      On myös syytä huomioida, että oikes käyttää ei tarkoita ilmaista käyttöä.
      Tiekunta voi asettaa tiemaksun ulkopuoliselle käyttäjälle, esim. 100e /vuosi. Se pitää ilmoittaa taululla tien alkupäässä.
      Maksu on perintäkelpoinen.
      Joten eikun puomin ja kyltin ostoon.

      • Anonyymi

        "Joten eikun puomin ja kyltin ostoon...."

        Ei nyt sentään. Ensin yhteyttä ELY-keskukseen ja hakemaan lupaa niille toimille.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      281
      2926
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      57
      2326
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2007
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      115
      1733
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      112
      1681
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1317
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      58
      1232
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1181
    Aihe