Jos ken väittää Siilinjärven olevan

Anonyymi

taloudellinen menestystarina, niin täytyy purskahtaa joko a) nauruun tai b) itkuun - mikä on sinun valintasi....muuta, mitä?

6

51

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saman voi oikeastaan kysyä koko Suomen taloudellisesta menestymisestä.
      1980-luvun loppuun saakka Suomi kasvoi tasaisesti ja vakaasti, mennen eteenpäin kohti parempaa.
      Sitten Suomi piti saada EU kuntoon ja ensimmäiseksi tänne järjestettiin 90-luvun lama, ja sitten EU jäseneksi. Jo 90-luvun alusta lähtien kaikki on mennyt päin helvettiä.
      Nyt Suomi on velkaantunut ennätyspaljon, eikä silti kykene pitämään palveluja yllä. Esim. terveyskeskuksissa ei ollut käyntimaksuja vielä 80-luvulla, ne kustannettiin verovaroista ja julkinen velka oli silti äärettömän pieni. Ennen ei ollut leipäjonojakaan, se oli 80-luvulla vain häpeällinen muisto pula-ajalta, josta kuultiin vain koulussa historiantunneilla. Ei olisi silloin uskonut, että sellaista ankeutta näkee vielä arkitodellisuudessa, Suomessa!

      Suomi oli menestystarina 1980-luvun loppuun saakka. Sen jälkeen ei ole ollut kuin surkeutta, häpeällistä alennustilaa!

    • Anonyymi

      No niin, Siilinjärvi on menestystarina, jonnekin asti, mutta ei kaikille, vain harvoille. Siilinjärvi kasvoi muutaman tuhannen asukkaan kunnasta (jossa maatalouden keskellä oli silloin pari sairaallaa: Tarina sekä Harjamäki) yli 20 000 asukkaaseen, aika nopeasti, ja vieläpä samaan aika kuin ympäristökunnat lähes kuihtuivat. Syinä oli noittein sairaala-aikojen jälkeen pari teollisuusyritysta (Luja ja Kemista, jälkim.sittemmin ja nykyjään Yara).

      Mutta kuten monet urbaanit kunnat niin, niin kyllähän se tulevaisuus purskauttaa (ainakin naurun suusta), minnekkä seuraavaksi, kun uusia "innovaatioita" pitäisi keksiä, ja vanhatkin on lähinnä se "naurun aihe", niinpäse niin ...


      Kyllä talouskasvun periaate iskee eniten juurikin Siilinjärven tapaan kasvaviin kuntiin, se "menestys" EI OLE lääke mihinkään (edes lääketeollisuudessa), mutta silti jotakin PARANNETTAVAA paljon, paljon riittää ... Eikä se löydy Siilinjärveltä, lähi - Kuopiosta, netistä, eikä yli-sosiaalisuudesta ... Mikä muu on se "lopullinen kasvu", jos ei se järvi osaa kasvaa siinä mukana??!!

    • Anonyymi

      Siilinjärven osalta tulevaisuus on kohtalaisen synkeä. Se historian menestys tyrehtyi kunnan velkaantumiseen ja muutenkin huonoon taloudelliseen tilanteeseen.
      Nyt on käynyt niin, että lähes kaikki kunnan omistamat rakennukset joudutaan ja on jo jouduttu rakentamaan uudestaan.
      Laskua tulee tuosta noin 100 miljoonaa euroa. Ei ole taloudessa liikkumavaraa. Katsotaan nyt miten käy esimerkiksi opetustoimen kanssa. Lomautetaanko opettajia, kuten maan monilla paikkakunnilla on uhkana. Kuopiossa on lomautettu muuta henkilöstöä.
      Yritykset kasvavat maan yleisen taloudellisen kehityksen mukaan, eivätkä kaikki ole heikossa asemassa. Taloutta hankaloittaa vielä tämä virusepidemian.
      Katsotaan nyt, miten lähikuukaudet menevät.

    • Anonyymi

      perskärpäsiä ovat ilman Kuopiota olisi kriisikunta

      • Anonyymi

        Samaa mieltä kanssasi.


      • Anonyymi

        Velkaisilla Kuopiolaisilla ei olisi edes lentokenttää, jos ei olisi Siilinjärveä.

        Kuopio olisi vieläkin velkaisempi, ellei Siilinjärvi työllistäisi tuhansittain Kuopiolaisia.

        Kuopio olisi yksityisenä laitoksena konkurssissa. Pystyssä se pysyy vain kuppaamalla valtiolta vuosittain käsittämättömiä summia rahaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      396
      2082
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      1929
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      249
      1404
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      81
      1041
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      56
      965
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      938
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      39
      808
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      779
    9. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      75
      750
    10. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      70
      724
    Aihe