Kuinka monessa seurassa Suomessa harjoitellaan maegeria?
Aikido ja maegeri
3
945
Vastaukset
- Anonyymi
Mitä väliä sillä on harjoitellaanko yhtä suoraa etupotkua vai ei? Aikido on täydellisen epärealistista teatteria sekä otteita, lyöntejä että potkuja vastaan.
- Anonyymi
Teatterissa harjoitellaan sellaista kuin näyttämötaistelu, jolla ei ole mitään muuta tekemistä kamppailulajien kanssa kuin se, että siinä LEIKITÄÄN lajimestaria tai osaavaa hahmoa. Yleensä näyttämötaisteluopinnot tulevat toisella vuosikurssilla teatterikorkassa ja harrastelijateattereissa ja kansalaisopistoilla se vaihtelee. Kyllä sillä on joillekkin merkitystä, harjoitellaanko etupotkua vai ei.
- Anonyymi
Aikidon ongelma on se, että siinä periaatteet menevät todellisuuden edelle. Voiman ohjaamisen periaatteet ovat aikidossa periaatteessa hienoja, mutta ne yksinkertaistavat tilanteet demoiksi, joilla ei ole mitään suhdetta ihmisen fyysisiin kykyihin kamppailutilanteessa. Esimerkiksi etupotku voi olla osa lyöntien ja potkujen kombinaatiota tai se voi muuttua kiertopotkuksi viime hetkellä. Aikidon passiivinen puolustustrategia ja tekniikka ei voi millään toimia tällaista vastaan. Kamppailulajit, jossa sparrataan, ovat tuoneet ymmärryksen, että vastustaja pitää mieluiten pakottaa reagoimaan ennakoitavissa olevalla tavalla, eikä vain odottaa mitä tahansa hyökkäystä. Esim. jabilla hämätty kahden jalan vapaapainialasvienti toimii edelleen maailman kovimpia vapaaottelijoita vastaan, aikidolla ei tosin olisi sitä vastaan mitään puolustusta, vaikka hyökkäyksen jollain taikavoimilla voisi aavistaa. Toisaalta jos 12 kertaa viikossa harjoitteleva vapaaotteluammattilainen ei sitä aavista, miten aikidoka voi? Hyökkäys on silti useimmiten paras puolustus. Ja kun siirrytään alasviennin jälkeen mattokamppailuun aikido loppuu kokonaan. Siellä on vastassa äärettömän monimutkainen ja tekninen maailma liikkeitä ja vastaliikkeitä, voimaa ja vastavoimaa. Se on kolmiulotteista ja perustuu ymmärrykseen omista ja vastustajan liikemahdollisuuksista eri positioissa. Periaatteessa sama asia kuin aikido, mutta todellista siinä mielessä, että vaihtoehtoja ja asioita jotka pitää osata on satakertaisesti enemmän kuin aikidon ideaalimaailmassa. Mielenkiintoinen detalji on se, että kamppailu-urheilussa käytetään myös rannelukkoja, mutta ne onnistuvat aniharvoin edes hyvästä mattokontrollista tehtynä ja jos lukkopainija tulee seisten rannelukotetuksi hän häpeää silmät päästään. Ranne on lukotettavista nivelistä vaikein ja siksi vähiten tärkeä. Aikidossa jostain syystä kuvitellaan että rannelukon varaan voi laskea suuren osan pystykamppailua. Pikku painit aikidotreenien päätteksi voisivat avartaa monien käsityksiä siitä mikä on mahdollista ja mikä ei. Moni huomaisi että on mielenkiintoisempaa hakea todellisia onnistumisia vastustajaa ja fysiikan lakeja vastaan eikä tehdä pyörähtelyjä, joilla voi voittaa vain aikidosensein hyväksyntää, mutta ei mitään muuta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1514886Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813576SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt312563SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402233Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä932107Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632023Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?241995Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja861989Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet191468Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään1011287