Jätin laskun maksamatta mikä tuli postissa muutama kuukausi sitten. Mitäs nyt sitten?
Tuli haaste oikeuteen
7
2000
Vastaukset
- Anonyymi
No mitäs nyt sitten. Lasku viedään käräjille, josta tulee ulosottokelpoinen päätös, ja sitten ulosottomies ottaa yhteyttä.
- Anonyymi
Laskun lisäksi kulut päälle.
- Anonyymi
Niin minäkin tein tässä taannoin. Lakuttajalta tuli sitten yhetydenotto, että peruvat pääosin aiheettoman laskunsa. Maksoin sitten sen riidattoman osan, joka oli murto-osa alkuperäisestä laskusta.
Nyt lähetin sitten itse laksun laksuttajalle aiheettomasti minulle aiheutetuista työtunneista. Laskuni on moninkertainen laskuttajan aiemmin vaatimaan summaan verraten. Mitäs nyt sitten tekevät?
Saan oikeudesta ulosottokelpoisen päätöksen ja kulut päälle.- Anonyymi
"Saan oikeudesta ulosottokelpoisen päätöksen ja kulut päälle."
Kuinka monta työtuntia vaati selvittää ja kirjoittaa laskuttajalle kirje, jossa totesit laskun pääosin aiheettomaksi? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Saan oikeudesta ulosottokelpoisen päätöksen ja kulut päälle."
Kuinka monta työtuntia vaati selvittää ja kirjoittaa laskuttajalle kirje, jossa totesit laskun pääosin aiheettomaksi?Näissä tällaisissa tapauksissa todella paljon...kerrottuna "pii":llä.
Alle kolminumeroista työtuntimäärää ei kannata edes harkita. Tuntiveloituksen käytetään erikoisammattimiehen työtuntiliksaa.
Esim: 150hX 58,40e= 8760e X 3,14= 27506,40e...
...ja tuohon vielä 22% alvia päälle niin, eiköhän saatanat opi tavoille.
Tuollainen 33 557,81e (sis. alv) korvausvaade on aivan perusteltu ja kohtuullinen "ojennus" noille "markan pummajille". - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näissä tällaisissa tapauksissa todella paljon...kerrottuna "pii":llä.
Alle kolminumeroista työtuntimäärää ei kannata edes harkita. Tuntiveloituksen käytetään erikoisammattimiehen työtuntiliksaa.
Esim: 150hX 58,40e= 8760e X 3,14= 27506,40e...
...ja tuohon vielä 22% alvia päälle niin, eiköhän saatanat opi tavoille.
Tuollainen 33 557,81e (sis. alv) korvausvaade on aivan perusteltu ja kohtuullinen "ojennus" noille "markan pummajille".Juu, ja seuraavaksi kerrot meille, että tuomioistuin tietenkin nieli koukun kohoineen, ja tuomitsi yksinkertaisesta laskun kiistämisestä 150 työtunnin hinnan jollain täysin kummallisella ALV-kannalla, jota ei käytetä missään tuote- tai palveluryhmässä.
On teillä velkaorjilla kummalliset päiväunet. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu, ja seuraavaksi kerrot meille, että tuomioistuin tietenkin nieli koukun kohoineen, ja tuomitsi yksinkertaisesta laskun kiistämisestä 150 työtunnin hinnan jollain täysin kummallisella ALV-kannalla, jota ei käytetä missään tuote- tai palveluryhmässä.
On teillä velkaorjilla kummalliset päiväunet.Ööööö...se oli vitsi...
Näköjään aika huono.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1772537Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from562090Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276702014- 1041997
Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen341979Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki51511Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la621327- 1221156
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei241077- 55958