Hei, kumpi kaliberi on parempi tarkkuusammuntaan ja metsästykseen? (kanalinnut sekä pienpedot).
Ja tiedättekö mistä saisi mieluiten synteetti tukilla noin 500-700 eurolla?
Toinen vaihtoehto joka pyörii päässäni on Tikka T1x .22lr tai .17 HMR paketti noin 760€, mikä mielipide tästä?
.222 ja .223 budjetti kivääri
10
205
Vastaukset
- Anonyymi
Itse hankkisin .223, koska aseita ja patruunoita on enemmän. Jos sinulla ei ole muuta kivääriä, niin voisit harkita myös .308, koska se soveltuu melkein mihin vain. Asetta kannattaa katsella käytettynä, sillä niitä löytyy aika paljon hyväkuntoisina. Metsästyskivääreillä ammutaan yleensä niin vähän, että ne ketävät isältä pojalle.
- Anonyymi
Jes, kiitos vastauksesta!
- Anonyymi
Samaa mieltä edellisen kanssa (myös 308 WIN), käytettynä 222 näyttää olevan enemmän tarjolla, kuin 223, hintakin usein halvempi, muovitukkiset uudempia, siis maksanevat enemmän ja onko niistä hyötyä, tuskin paljoa, varsinkin budjetti huomioiden. 17 HMR n jättäisin ostamatta, erittäin rajallinen määrä mitä riistaa saa sen kanssa metsästellä ja ampuma etäisyydet pidettävä paljon lyhyempinä. Onhan HMR vähän halvemmat paukut 40-60 c/kpl, kun 223 on 40-90 c/kpl, 222 80 c ylöspäin, tosin pyssyjä näyttäisi käytettynä saavan noin 400 e alkaen, usein joku kiikarikin jo mukana, kompensoi kohtuullisesti patien vähän kovempaa hintaa. Loppujen lopuksi, valinnan teet kuitenkin itse, "tunne/järki-kombolla"
- Anonyymi
Jos oikeasti olet budjettikivääriä hankkimassa, niin eipä taida olla paljon .308 parempaa vaihtoehtoa.
.308 soveltuu vähintään kohtalaisesti kaikkeen Suomessa tapahtuvaan metsästykseen, (tässä kohtaa jotkut osumatarkkuuta aseen järeydellä korvaavat 9,3 ja magnum-pojut saattavat saada hepulin, mutta ei se mitään) ja tarkkuusammuntakin sillä sujuu ihan kohtalaisesti. Patruunoita ja lataustarvikkeita on laajalti ja suhteellisen edullisesti saatavilla ja lisäksi käytettyjen .308 kivääreiden tarjonta on laajempaa, kuin .223 aseiden.
Toki aina voi vääntää lentoratojen kaarevuuksista sun muista, mutta hyvä on pitää mielessä, että kaikkien luotien lentorata on enemmän tai vähemmän kaareva. - Anonyymi
Eläimiä on niin vähän, että koko metsästys tulisi kieltää. Enää ei edes varis raaku pihapuussa.
- Anonyymi
Ei kai, kun ammuit sen variksen alas, mitä kaliberia käytit ?
- Anonyymi
Metsästyksestä valittamiselle on oma osio metsästys osassa.
- Anonyymi
Variksen katoaminen pihapuusta ei kyllä johdu metsästyksestä vaan elinympäristön muutoksista ympäristömyrkkyineen. Metsästäjät ovat yksiä parhaita luonnonsuojelijoita, sillä riistaa ei riitä, jos luonto voi huonosti. Luontoa tuhoaa pikemminkin somekansa, joka ei tunne elinympäristöään juuri kännykan näyttöä pidemmälle. Roskataan ja tuhotaan joka paikka.
- Anonyymi
Älä hassuttele, variksiahan on joka paikassa.
- Anonyymi
Ahaa viestisi onkin arvoitus.
Varis ei voi raakkua pihapuussasi, koska kaadoit sen puun ja teit haloiksi?
Nyt varispolo joutuu raakkumaan muualla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M827453Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art2044734Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn734688HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen764158Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v584150Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu333639Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e623082Sovitteko ulkonäöllisesti
Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty682786Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj401970- 471705