Siellä on vakava bugi tms. joka sotkee koneen niin ettei se käynnisty enään päivityksen jälkeen!
Varokaa Ubuntun päivitystä!
Anonyymi
24164
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Korjauksia päivitysongelmaan odotettavissa tänään.
Huh! Onneksi ei ole automaattipäivitykset päällä.............
No eipä siltä näytä. Hyvin toimii täysin päivitetty 20.04 LTS.
HEI! Ei kai mun modattu teutooni-saksalainen Linux Mint 19.1 LXDE ole VAARASSA
Voipi olla??????????????????????
Windows-trollien käyttis on aina vaarassa!
Joo Ubuntu ei ole windows :D
Nii. Itellä hyydytti biosta.
Minulla windows 10 imi miljardeja haittaohjelmia ja kaikki ne microsoft vakoillen salaa imutti omille palvelimilleen.
Linux ei hyydytä biossia joten valehtelet taas.
Oikean varoituksen tullessa varoittaja antaisi linkin uutiseen, jolloin Suomi24:n moderaatio välittömästi poistaisi koko viestin.
Valeuutista toitottava trolli ei tietenkään laita mitään linkkiä olemattomaan uutiseensa, joten viestiä ei poisteta.
Hyvin menee, Suomi24! :D
Täällä poistetaan aloituksesta varoittava viesti, säälittävää.
Juuh, samaa mieltä. Olen kanssa niin miljoona kertaa sanonut näille rölleille että LAITTAKAA SE LINKKI MUKAAN, muuten teitä ei usko kukaan! Mutta ei, aina sama vastaus: "Linuksissa ei taida toimia haku?" vaikka siitä ei ole kyse, vaan kyse on siitä ettei ole muiden tehtävä etsiä netistä jotain valeuutista vaan jos jotain on todella uutisoitu, niin siitä pitää laittaa linkki mukaan!
Ylläpito poistaa sellaset viestit missänäkyy linkkejä.
Ei onnistu linkin kerjääminen tuolla konstilla. Kun seuraa aikaansa niin tietää mistä kyse.
. Eikä tietysti koske teitä windowsin käyttäjiä.
Ilmeisesti käyt suolessa harvoin? Sinun pitäisi tietää että täällä moderointi tapahtuu tekoälyttömän ropotin mielenliikahduksien mukaan. Jos laittaa linkin niin ropotin mielestä se on epäilyttävää. Siitä saa miinuspisteitä tekoälyttömyyteen. Jos sitten vielä linuks-trolli ilmiantaa asiallisen viestin asiattomaksi, ropotti saa kohtauksen ja poistaa sen asiallisen viestin.
Mitään linuks-trolleja ei ole olemassakaan, ja se muuten pitää kirjoittaa linux, x:llä, ei ks:llä!
Ja mitään asiallisia viestejä te ette kirjoita, pikemminkin asiattomia valheita kirjoitatte.
Aloittaja on erehtynyt, uutinen koskee vain Linuxia.
Valetta+tuo+aloitus+100%.+Ylläpitoihminen+nukkuu+ja+se+valvova+paskaropotti+on+sitä+sun+tätä.+
Tämä+keskustelu+Niinku+tiivistettynä.+
(tuo+niinku+hokema+pitäisi+lailla+kieltää,+tai+ainakin+laittaa+KY-18+raja!+Töllössäkin+aikuiset+alkaneet+sitä+hokemaan,+jopa+"olen+parempi+muita"+munamies!).
Vasepuukistakin mainostajia kaikkoaa valeuutisten takia.
Korjautuu helposti ajamalla seuraavat komennot:
sudo update-grub
sudo grub-install /dev/sdX
Nyt saa jo päivittää. Ei siihen mitään linkkejä tarvita joita joku hätähousu osaamaton kaipaili.
grub lataajassa on pieni ongelma. Tietoturvaongelma ei vaikuta kotikäyttäjiin koska se vaatii koneelle pääsyn. Lataajan päivitystä kannattaa harkita jos kaikki toimii. Sama kernelissä. Kyse on täsätä olettaisin https://ubuntu.com/security/notices/USN-4432-1
Koneet joissa mbr levy eikä UEFI käytössä ovat turvassa. Jos kotikoneelle pääsee ulkopuolinen niin peli yleensä menetetty. Osaava saa sen kyllä käyntiin jos koko levyä ei ole salattu. Julkisissa tiloissa olevat koneet toinen juttu tai hukattu kannettava. grubissa on se edit-nappula josta pääsee muuttamaan käynnistyksen parametreja. Jos siihen pääsee peli yleensä menetetty.
Huh! 16.04 32-bittiseen ajoin pitkästä aikaa päivityksen - latasi yli 500 megaa ja ei tämän jälkeen käynnistynyt! Vanhan kernelin rullaamalla sain sen edelleenkin käyntiin, no tämä voi johtua helteistäkin, pitäisi mitään tehdä helteillä! Olisi kyllä mukava, jos asennusohjelma tarkastaisi asennuksensa - gzip-purku ei aina onnistu jos raudassa on vikaa/lämpenemisongelmaa - se pitäisi kyllä havaita!