Normaaleja ja hyväkäytöksisiä romani-ihmisiä itse olen asunut sekä Joensuussa ja Kuopiossa ja ne joihin "törmäsin"ohimennen olivat kaikkea muuta,ei heistä voinut muuta sanoa kuin että "apina-lauma" on päässyt irti..siis törkeää huutelua....autot ajettaan jalkakäytäville...kaupan oven eteen..Järkyttävää eli kun täällä puolustetaan aina romani ihmisen käyttäytymistä niin missä ne hyvät asuvat sitten???vaiko muuttaneet Ruotsin maalle häpeillen silmät päästä täällä käyttäytyvien romanien puolesta!!informoikaa minua ihmeessä ja toisekseen:en ole heidän koskaan nähnyt liikkuvan yksin...pelkäävätköhän ne yksin liikkumista jos joutuvat vaikka vastakkain sen ihmisen kanssa jota vastaan ovat laumassa menneet..ilmeisesti...
Hauluan kysyä
missä asuu??
171113
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
joka puolella suomea. niitä ei kyllä huomaa kun parkkeeraavat autonsa sinne taakse eikä heidän ääntänsä kuulu vaikkapa kaupan toisesta päästä asti
pohjosessa asuu..
täälä ollaa ja kaikkien kans toimee tullaa
tuu vaikka kattoo
Älä sää luule että olette mitenkään parempia kun ette ole. olette vaan tekopelejä
mää en luule mitää vastasin vaa siihe mitä kysyttii ja kyllä me täälä ollaa kunnolla kaikki tulee toimee toistensa kaa ja riitoja ei oo nii paljo ku jossai muualla ja käyttäytyminenki on hallussa
ei tarvii ottaa heti itteesä jos näi sanotaa kai sääki voit sanoa jos susta tuntuu et ootte samallai käyttäytyviä nii että missä päi ootte.. vastaa tään viestin alottajan kysymykseen..
jatkoja vaa sinne missä ikinä ootki
mu et varmaankaan nähny kaikkia joensuussa ja kuopiossa asuvia mustalaisia ja minun mielestä siellä asuu hienoja mustalaisia eikä mitään apinalaumoja, mutta kaikenlaistaha sitä näkee joka puolella, ja joo joku saattaa ajaa auton väärään paikkaa, mutta ettekö kyllästy tuohon valittamiseen kokoajan, munki pitäis nyt ruveta yleistämään teitä kaikkia kun suomalainen heitti kaljapurkin maahan, senki likaset ja paskaset ihmiset mitä ootte, ja kuopiossa ainaki niin kaupungilla ei näy melkeen ollenkaan siistejä suomalaisia, kaikkilla melkeen räkä poskella
..kun noin sattui aihe!ei ole minun vikani jos törkeyksiä huudetaan suusta ohikulkijoille ja käytöstavat ovat alhaalla,joten älä minulle suutu ja eipä kyllä siellä Joensuussakaan mitää käytöstavan mestareita oltu,samaa törkeyttä lentää suusta ja käytös tavoissa todella iso miinus mutta sinä pohjoisen Sabina:nostan hattua Teille =) ja hyvään kevään alkua pohjoiseen =)
kiitän ja kumarran :)
Kyllä meitä töissä käyviä ja hyvin käyttäytyviä mustalaisia on ympäri suomea, mutta me emme näy katukuvassa niin räikeästi kun hunosti käyttäytvät ja yhteiskunnan säännöistä piittaamattomat heimoveljemme ja sisaremme.
Me vietämme normaalia perhe-elämää.
Oikeasti valkolaisten kritiikki ei ole aiheetonta kyllä osalta mustalaisista puuttuu alkeellisemmatkin käytöstavat. Tiedän ,että mua aletaan syyttämään kaajeenmoisuudesta ja siitä että minä haukun mustalaisena toisia mustalaisia, mutta ei kunnon käytöstavat kaajeemmoisuutta ole ne on sivistystä, mitä jo elämän itsessään pitäisi opettaa.
"mutta ei kunnon käytöstavat kaajeemmoisuutta ole ne on sivistystä, mitä jo elämän itsessään pitäisi opettaa."
-asiaa tossa kohassa puhut sulla on ilmeisesti ollut hieman erilainen lapsuus ja oot saanut hyvät olla rauhassa valkolaisilta mutta luuletko että näin ois kaikilla kyllä valkolainen itse on osa syypäänä siihen miten joku käyttäytyy heitä kohtaan vai väittäätkö muuta
Ei minullakaan ole mikään helppo lapsuus ollut, niin kun ei varmasti monellakaan mustalaislapsella 70-luvulla. Omaan eläänsä ja elänlaatuunsa pystyy kyllä itse vaikuttamaan jos vaan haluaa nyky Suomessa. Kyllä meidän mustalaisten pitää sopetua suomalaiseen yhteiskuntaan kouluttautumalla ja työtä tekemällä. Ei kouluttautuminen ja rehellinen työn teko tee meistä huonompia mustalaisia. Tärkeää on kuitenkin , että osaamme arvostaa myös oman kultuurimme hienoja arvoja ja olemme ylpeitä mustalaisuudestamme.
kyllä olet oikeassa mutta kaikki ei voi jaksaa tehä kymmenen miehen työt hyväksynnän saamiseksi mutta asiat muuttuu ajan myötä hitaasti mutta varmasti
Nostan hattua sinulle ja toivotan hyvää kevättä.
Riittä kun vain työtä teet ja näytät olevasi tosissasi. Ikinä ei saa periksi antaa!
missäs ne kunnoliset suomalaiset ovat?? teitä on ympäri maata mutta asiallista/järkevää/tunteet omaavaa saa ettiä eikä teijä käytöstavoista voi ees puhua kun ei teillä sellaisia ole miehet vetää viinaa räkä poskella ja hakkaavat naisia ja lapsia siinä sivussa oon joutunu montaa suomalaista ojentaa just näitten takia ja mitä työ romanin asioista huolta pidätte oisitte pitäny sillon kun siihen oli tarvis luulette olevanne jotanki parempia kuin muut kyllä sanon suoraan että luulkaa vaaa kyllää se joku kerta kolahtaa omaan nilkkaan kun nämä surkeet valheet kaatuu!
yhteevetona niille jotka ei löyvä pilkkuja eikä osaa sitte lukee --> lopetakkaa se jatkuva pikku asiasta vinkuminen
taitaa se valkolainen olla joka tätäkin maata pitää pystyssä yhdessä muitten valkolaisten kanssa vai montako romania näet kansanedustajissa,ministereissä,kaupunlgin omissa johtolryhmissä joten taidat olla sitä alakastiin kuuluvaa kun aloit heti haukkua mutta onnekis olet yksin haukkumisesei kanssa etkä ole saanut vedettyä kunnon ihmisiä mukaan tohon haukumiseen!ja suomalaisia on suomessa jo reilut 5miljoona ihmistä joten mietihän tekstiäsi uudestaan *reps
no jos työ erilaisuuven vihaajat ootte niitä "kunnon" suomalaisia niin olokaapa luuloissanne tapojanne en varasta!
kuinkahan ois jos romaneilla ois ollut ne 500 vuotta (mitä tässäkin maassa on asuttu) TASA-ARVO!!teitähän vielä tänä päivänä on sitä mieltä että mustalaista pitäis ajaa takaa ja tappaa kaikki mutta tänä päivänä on jo sen verran ihmisyyden tajua ettei näin tehdä..
kyllä ymmärrän siinä määrin kantasi että niin romanin kuin valtavaen tulee rakentaa yhteiskuntaa paremmaksi ja vain auttamalla toisia tähän pystytään
Puhalletaan kaikki samaan hiileen ja parempi tulevaisuus lapsilemme siitä se alkaa..Kohtele,Arvosta ja Kunnioita muita ihmisiä niinkuin toivoisit itseäsi muitten kohtelevan,koska siitä se alkaa jos et Kunnioita,Arvosta itseäsi niin mitä silloin voi odottaa ihmiseltä-ei mitään ja se on totta!