mulla olis 500egee ylimäärästä ja voisin ostaa sillä 500egen auton joka menee eteen ja taakse tämä olisi tarpeellinen perussairauteni takia ja helpottas elämää mutta viekö vouti auton jos sen ostan ja laitan omiin nimii ja vakuutukset kanssa?
ulosottovelkaa reilut 30t
viekö vouti auton
7
174
Vastaukset
- Anonyymi
ja mites sitten se auton arvo katsotaan oikein? koska auto minkä ostan on ulkoisesti todella huonossa kunnossa, paljon ajettu ja muutenki saattaa levitä tielle milloin tahansa mutta on juuri katsastettu ja sopii omiin tarpeisiin kerran kaks viikossa asioiden hoitamiseen ja sairaala käynteihin.
samanlaista autoa myydään jopa 4t euroa ja sit halvimmat on tyyliin 500-1000e.
eli kattooko vouti samointein kalleimman auton mukaan ja päättää että et saa pitää autoa vai tuleeko joku katsastaan auton yleiskunnon ja sen onko järkeä sitä ulosmitata?
ja mites sitten onko joku raja miten kallis auto voi olla vaikkei töitä tekiskää? vai onko se raja mikä nyt on 3t euroa vain työssä käyville?
miten vouti edes tajuaa että minulle on auto jos velat olleet jo ulosotossa yli vuoden verran ? tarkastaako ne tietoja jostain vai tuleeko automaattisesti tieto että olen auton ostanut?- Anonyymi
Jos sun auton arvo on 500, tuskinpa ulosmitataan. Lisätietoja löydät kun kirjoitat google hakuun "auton ulosmittaus".
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos sun auton arvo on 500, tuskinpa ulosmitataan. Lisätietoja löydät kun kirjoitat google hakuun "auton ulosmittaus".
et vastannut oikeastaan mihinkään kysymykseen... ja se että googletat auton ulosmittaus et löydä mitään tietoa muuta kuin että jos auton arvo on tietty x niin sitä ei viedä mutta joku oli kirjottanu että hänen 99 vuoden carina vietiin pois... ja sillä autollaha ei nyt ole mitään arvoa siksi halusin kokemuksien perusteella enempi tietoa en mitään yleistietoo asiasta koska sen jo tiesin
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
et vastannut oikeastaan mihinkään kysymykseen... ja se että googletat auton ulosmittaus et löydä mitään tietoa muuta kuin että jos auton arvo on tietty x niin sitä ei viedä mutta joku oli kirjottanu että hänen 99 vuoden carina vietiin pois... ja sillä autollaha ei nyt ole mitään arvoa siksi halusin kokemuksien perusteella enempi tietoa en mitään yleistietoo asiasta koska sen jo tiesin
Jos kaipaat kokemuksia, etkä tietoa, kirjoita se ensi kerralla tekstiisi. Googlaamalla löydät aika tarkasti missä tapauksissa auto ulosmitataan ja missä ei, mm. lakitekstit asiasta.
- Anonyymi
Ei vie.
Oma kaarani on 1500 euron arvoinen, mutta oikein hyvä menopeli. Uo kyseli silloin alkuselvityksessä auton tiedot, ne toki löytää myös trafin palvelusta. Kerroin merkin, mallin ja ajokilometrit, ostohinnan 4 vuotta sitten. Asun maaseudulla sen käyttö on välttämätöntä, ei ole julkisia.
Kun viimeksi tapasin ulosottohenkilön, ajelin ilman jarruja, koska ei ollut rahaa korjaukseen. Uo-henkilöä ei ongelmani hetkauttanut. Velkaa 25t.- Anonyymi
"Kun viimeksi tapasin ulosottohenkilön, ajelin ilman jarruja, koska ei ollut rahaa korjaukseen. Uo-henkilöä ei ongelmani hetkauttanut. Velkaa 25t."
Vielä kerran. Ulosottoviranomainen ei ole mikään sosiaalisten tukien jakaja. Ulosotossa ei huomiouda asumiskuluja, liikkumiskuluja, lääkekuluja yms. Ulosmittaus menee ihan lain määräämin taulukoin.
Mikäli ulosmittauksen jälkeen asumismenojen ja lääkekulujen jälkeen jää työttömällä alle 500 €/kk tai työssä käyvällä alle 650 €/kk käyttörahaa niin toimeentulotuki korvaa erotuksen.
Mikäli velka lyhenee tarpeeksi nopeasti, itsellä meni 14 vuoden ajan palkasta yli 600 €/kk, niin perustellusta syystä ulosottovapaita kuukausia kyllä saa.
Nyt olen velaton ja rahaa jää säästöön, vuokralla toki asun.
Lisäksi huomaittasin aloittajaa siitä, että muuttaisi halvempaan asuntoon. Se auton pitäminen veroineen, pakollisine vakuutuksineen ja polttoaineineen maksaa vähintään 2.400 €/vuosi, siihen päälle hankinta ja korjauskulut. Niitä et saa mistään takaisin. Eli halpa eläminen maaseudulla on myytti. Toki ymmärrän niitä, jotka itkevät köyhyyttä, puolet tuloista autoon, päälle puhelin ja hygieniatarvikkeet sekä vaatekulut, sotten syödään makaronia. Sihen on toki syy, auto...
- Anonyymi
2500 auton arvosta ylöspäin harkitsee ja laittaa hukkaamiskiellon. 3000 yli. Joten alle 2000 autot voit pitää ja elää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.1754674Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2043382Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1172926Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1562922Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis442850Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos512257Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat132247Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu552025En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131965Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien671555