Päivän Hesarissa juttua urheilun johtamisesta:
”Urheilujärjestöissä sitä, että kaikkiin organisaatioihin muodostuu oheis- ja aputoiminnoista kertyvä ylärakenne, joka lopulta syö resurssit niin, että itse ydintoiminta näivettyy ja tukahtuu. Niin on käynyt urheilun järjestökentässä jo pitkään”, Eskola sanoo."
Lisää rahaa? Vai vähemmän turhaa johtamista?
5
141
Vastaukset
- Anonyymi
Judoliitto.
- Anonyymi
Judoliiton palkatusta väestä kolmannes tukitoimissa (2), tai oikeestaan yksi, siitä yhdestä (PL) kun ei oikein tiedä mitä tekee.
Kaksi kolmannesta toimii aika vahvasti kentällä. Mutta sitä ei huomaa, jos pitää kesätaukoa... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Judoliiton palkatusta väestä kolmannes tukitoimissa (2), tai oikeestaan yksi, siitä yhdestä (PL) kun ei oikein tiedä mitä tekee.
Kaksi kolmannesta toimii aika vahvasti kentällä. Mutta sitä ei huomaa, jos pitää kesätaukoa...🤣🤣🤣🤣
Tuliko nyt fiksu olo? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
🤣🤣🤣🤣
Tuliko nyt fiksu olo?Kyllä vain, tuli!
- Anonyymi
Esololalla sinänsä hyviä argumentteja, mikäli tyydytään seuratoimintaan ja pidetään yllä piirikunnallisia kilpailuja - tosin silloin tukirahamäärät putoavat rajusti. Mikäli halutaan järjestää ja olla mukana niin kansallisen kuin kansainvälisen tason "tatameilla", niin joidenkin täytyy edustaa ja lobata Suomea ja suomalaisia urheilijoita. Näin se vaan menee, olipa se sitten valitettavaa tai ei.
Puolustuksen puheenvuoro:
https://www.hs.fi/urheilu/art-2000006591230.html
"Salonen ei ymmärrä sitäkään, mitä Eskola tarkoittaa ylipaisuneella organisaatiolla.
”Kun urheilun keskusjärjestöt olivat kaikki erillään vielä 2011–12, niissä oli yhteenlaskettuna 130 henkeä. Tänä päivänä olympiakomiteassa, joka näistä muodostui, on 58 ihmistä. Erittäin nahkeilla resursseilla ja äärimmäisen tiukalla fokuksella tehdään asioita, jotta pystytään keskeisimmät ja tärkeimmät tekemään.”"
Urheilumafia epäonnistui, ja nyt kaikki uhat toteutuvat yhdellä kertaa
Ja vielä aamun lehdestä, miksi osaavia hallitusammattilaisia ja lobbareita tarvittaisiin lisää urheiluun (näissä hommissa ei paljon danit auta):
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000006592673.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2344002Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232307Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1411471
- 77929
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127927Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37920Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!330849Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8847J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62770