Mikä ihmeen Coll by Collector bank

Sain kotiin 2 kpl saman sisältöisiä kirjettä Coll -nimiseltä yritykseltä. Niissä sanotaan, että perintäasioitani hoitaa elokuun alusta tämä Coll (ent. Colligent). MInulla ei ole mitään tekemistä tällaisen yrityksen tai perinnän kanssa. Kirjeessä on nettiosoite, jossa voi katsella omia perintäasioitaan (?) ja kirjauduin palveluun. Siellä oli pelkkää tyhjää eli "sinulla ei ole voimassa olevia laskuja tai perintäasioita". Eipä ole ihme ettei ole kun sellaisia ei todellakaan missään ole.
Onko muilla kokemuksia tällaisesta tai tietoa tästä yrityksestä? Käytän asioissani ainoastaan tunnettuja suuria pankkeja eikä minulla ole niissä mitään perintäasioita.

9

11109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Menit vielä kirjautumaan ja ilmeisesti annoit jotain tietoja itsestäsi. Onneksi olkoon!

    • Anonyymi

      Coll by collector bank. Eli collector bank oyn suomen sivuliike. Entiseltä nimeltään golligent. Ihan on oikea firma

    • Joo, olet oikeassa, ihan joka kirjeessä mainittuihin sivustoihin ei kannata kirjautua. Hain ensin tietoja, esim. yritystietojärjestelmästä (YTJ) ja siellä oli y-tunnus tälle firmalle (Collector Bank, Suomen sivuliike)
      En tilaa netistä esim. vaatteita yms. Olen tilannut vain tunnetuista liikkeistä; Starkista, Citymarketista jne. Siitäkin on jo pari, kolme vuotta. Tilasin, maksoin heti tuotteet ja Postin kuljetus toi tavarat kotiin.
      Ärsyttäviä nämä tällaiset kirjeet, ja vielä kaksin kappalein! Kirjeessä nimenomaan sanottiin, että kyseessä on minun perintäasiani?! Siksi tarkistin asian ja tyhjää olivat tietenkin rekisterit täynnä. Ilmeisesti teknologia mahdollistaa tällaisen "valeasiakkuuden" ja "luo" heti asiakassivun kun kirjautuu. Ei ole muuta selitystä, Kotiosoitteeni on saatu jostain. Tänä päivänä täytyy olla tosi tarkkana ihan kaiken suhteen, tämä verkkorikollisuuskin on jo melkoisissa mitoissa.

      • Anonyymi

        Minä en tilaa mitään netistä.
        En osta sikaa säkissä.
        En osta velaksi mitään. Jos ei ole rahaa, olen ilman.
        Saan aina alennusta kun menen ostamaan kaupasta ja isken rahat tiskiin.
        Vielä kelpaa raha.


    • Anonyymi

      Tänään sain samanlsisen kirjen ja lasku on 117,51. Olen shokissa. Niin paljon huijareitä nykyän!!!

    • Anonyymi

      Minä sain myös perintätoimistolta kirjeen, että olen velkaa Collector Bankille 116€.
      Olivat itse katkaisseet pankin kautta menevän kuukausi suorituksen, eivätkä kertoneet minulle että kk maksu on peruttu. En ole saanut yhtään laskua enkä yhtään perintäkirjettä em yritykseltä. Pitääkö minun maksaa yli 70€:n korko ja perintämaksut perintä toimistolle? Onko kukaan muu saanut perintätoimistolta karhukirjeen?

      • Anonyymi

        Tyypillistä. Sivut ja asiakaspalvelun puhelinnumero tai sovellus ei toimi, jos laittaa sähköpostia, vastaus tulee aikaisintaan n. viikon päästä, koska aina on "ruuhkaa". Numeroita ja yhteystietoja on Ruotsissa. Firma on ollut näköjään ainakin nimillä Colligent, Checkout Finland, Walley, Collector bank, Coll, joista Collector bank siis päänimi, joka pyörittää näitä muita osiaan missä sattuu.

        Eli varokaa maksamasta "Checkout Finland" ja "Walley", millä nimellä ikinä milloinkin toimivatkaan, ne ovat osa Collector bankia!

        Tehkää valitus Kuluttajariitalautakuntaan yhtiön toiminnasta, varokaa allekirjoittamasta yhtään mitään ko. firmaan liittyvää kuten esimerkiksi konserttilippuja ostaessanne, älkää rastittako mitään sopimusehtoja sovelluksissa tai sähköpostitse.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Firma on ollut myös Collector Credit, kuinka paljon näitä entisiä ja nykyisiä nimiä vielä löytyykään? Ei kovin mairittelevaa tietoa käyttäjiltä tai kirjoittajalta, ei suosittele ohessa palvelua:

      https://luottopalvelut.fi/collector-bank/

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      4726
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2169
    3. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      52
      1733
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      184
      1712
    5. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      166
      1548
    6. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      281
      1401
    7. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      200
      1240
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      88
      1159
    9. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      205
      1146
    10. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      65
      1104
    Aihe