Tarvitseeko ihminen lämpimän aterian

joka päivä ? Ei tarvitse vastaa asiantuntijat.Mitä mieltä olet ja mihin olet tottunut.
24123
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Yleinen nainen " kerran päivässä on saatava jotain lämmintä sisäänsä "

Äänestä

Meidän ikäluokka on tottunut syömään vähintään yhden lämpimän ruuan päivässä.

Äänestä

Etkö muka tiedä, että ravitsemuksen kannalta on sama onko ateriasi kylmä
vai lämmin ? Lämpimänä moni ruoka maistuu paremmin ja paremmalta.

Kylmät perunat ja kastike ei oikein uppoa, eikä kylmä makaronilaatikko,
lihapullat, kaalikääryleet, pasta, kalakeitto, maksalaatikko,
spaghetti jne.

Ruoan voi koostaa mistä vain, ei sen tarvitse olla "ateria".
Voi syödä päivän mittaan pieniä annoksia, välipalan tapaisia,
erilaisia koostumuksia, kunhan katsoo, että tulee syödyksi monipuolisesti
ja riittävästi.

Kylmistä herkuista parhaita on pätkä Tapolan savulenkkiä suoraan paketista.

Äänestä

Mitkä asiantuntijat missä?

Äänestä

"Asiantuntijat" tarkoittavat ehkä sitä, että pullalla ja karkilla eläville
olisi hyvä syödä yksi ateriakin päivässä.

Äänestä
  • Elin puol vuotta kuivamuonalla syksyllä 1963. Muutin trenk-paikasta tehtaalle sinä syksynä. Huokeen kämpän sain muutaman kilomeetterin päästä.
    Ostin isännältä polkupyörärämän. Hain kaupasta aina savustettua lihhaa, jottain kalaa ja maitopurkin. Olin 25v. pienen maa-ja metsätilan poika itäisestä suomesta.
    Vasta keväällä -64 uskalsin mennä nokkimaan ruokaa yleisissä baareissa, piruparka.

    Sitä ennen olin monina syksyina metsäkämpillä joko keväisin valtionmailla puun istutustöissä tai sitten vanhemman veljen kanssa propsi-tai tukkisavotoilla.
    Niissä oli aina hyvät safkat, ruuanteon ammattilainen savotan keittiöissä.

    Äänestä

Ei tarvitse lämmintä ateriaa. Pääasia on, että syö sellaista ruokaa , mistä saa riittävästi vitamiineja ja hivenaineita ect.

Äänestä

Aterian ei tietenkään tarvitse välttämättä aina olla lämmin. Mutta ravitsevaa, terveellistä, oikeaa, hyvää, kunnon ruokaa sen pitää olla kylmänäkin. - Nm. Ei mitään moskamättöä

Äänestä

Syön paljon harvemmin lämpimän aterian kuin kylmän. Tykkään kylmästä perunasta, siihen lihaa tai kalaa kylmänä ja sipulia. Tai raaste ja raejuustoa.
Perunan hiilihydraatti ei ole parasta mahdollista sorttia elimistölle, mutta kuulemma kylmän perunan hiilihydraatti on parempaa. Kuulin tämän muutaman päivä sitten laihduttajalta, en tiedä onko näin.
Jos keitän perunoita niin kuorineen muussattu peruna, suolaa, valkosipulia, oliiviöljyä ja pieni liraus maitoa. On sitten hyvää.

Äänestä

Niin ja se on ihan sama mitä tarvitset, globalisaatiossa sinua ei kukaan kuuntele kun et osaa ympäristön kieltä, venäjää, murteellista englantia, liipolassa, varissuolla, nätkissä haka-alueella mukkulassa riihelässä ja päälle malminkartano, malmi, jakomäki, vesala , kontula, mellunmäki, meri-rastila, itäkeskus, keski-vuosaari, pihlajisto, pukinmäki, tampereen keskustakin ...
siellä on tanssivaa jos sinun on nälkä he tanssivat sinulle jos maksat

Äänestä

Lämmin aamupuuro hedelmillä tai kuten nyt puutarhamarjoilla.

Lämmin päivällinen joskus kuuden korvilla. Kasvisperäisiä ruokia ei lihaa.

Tuleva aamupuuro antaa energiaa. Nyt mattojen pesuun.

Äänestä
  • Liian pitkä ateriaväli. - Nm. Verensokeri ei tykkää

    Äänestä

Kaksi lämmintä ateriaa päivässä, joskus kesällä ja kun on helle, vain yksi. Näin meillä.
Aamulla yleensä puuroa, kaura-, graham tai mannapuuroa, joskus vispipuuroa puolukoista. Joskus muroja ja jogurttia tai viiliä. Keitettyjä tai paistettuja kananmunia, munakasta, juusto-maissikakkuja tai raakapaistettua perunaa. Kun mormorin silmäterät ovat kylässä saavat mustikkalättyjä tai vohveleita mansikkahillolla.

Päivän pääateria on ennen iltauutisia ja se on lähes aina lämmin. Joskus kesällä perunasalaatti tai pastasalaatti. Lihaa, kalaa, kanaa, riisiä tai perunaa, lihapullia ja pastaa, patoja ja kastikkeita vanhan kaavan mukaan. Terveellistä, kotona laitettua ruokaa, ei mielellään eineksiä (paitsi makkaroita), vihanneksilla, salaateilla ja hedelmillä tasapainotettua.

Jälkiruokien suhteen olen lähes spartaaninen. Pulla ei leivota eikä osteta, ei myöskään kakkuja tai piirakoita, mutta leivon yhden mustikkapiirakan tähän aikaan vuodesta ja pari omenapiirakkaa syksymmällä, stevialla makeutettuja.

En minä tiedä onko lämmin ateria parempi terveydelle kuinkylmä. Meillä vain on ollut aina tapana syödä yksi tai kaksi lämmintä ateriaa päivässä ja tuntuisi ankealta vaihtaa se tapa kylmän ruuan tai voileivän syöntiin.

Äänestä
  • Yksin-kertaisesti+sitten:Apetit+pakaste-vihannekset+ja+kasvikset,+sekä+Kukka-Kaali.300gr.+ja+250gr.+X+2.SF+300gr.+X+1+SF.10-12+kpl.+Kariniemen+Kukon-Pojan+paisti-leikkeitä+800gr.SFVaihto-ehtona+tar-tar+leikattua+laatu-naudan+lihaa+2%+850gr.SFLeipinä+Täysjyvä+Ruis+ja+Vehnä+1+X+2vpl.SFJuustoportti+Luomu-Kirnu-Voi+SFJuustoportti+Luomu-viili+6kpl.SFValio+Maito+3ltr.+luomu+rasvaton+SFViikon+eväs.Maksaa+mitä+maksaa"-Höyryttäessä+TODELLA+paljon+Valko-Sipuli-jauhetta+Vihannes-kerrosten+väliin.-Satunnaisesti+Äitien+Maksa-Laatikkoa+vitamiinien+vuoksi.Kaali-Kääryleitä+huvin-vuoksi.-1+Rahkosen+iso+Omena+SF1+Mandariini+ILKarkeasti+rouhittu+Smoothie-sekoittimessa-1pss.+250gr.+Pakaste-Mustikoita+SF1pss.+500gr.+Pakaste-Mansikoita+SF1+Lohko+Vesi-Meloni+isoiksi+suu-paloiksi+leikattu+IL-+Kun+pakasteet+ovat+sulaneet+ja+liemistyneet,+sekoitetaan+kaikki+keskenään+kauhalla+kulhoon.Maksaa+mitä+maksaa.-Jouluna+Ruokani+lisääntyy+Kinkulla+ja+Sillillä.Juomiini+tulee+Puna-Viiniä.-Keväisin+Peruna.1-2+kertaa.-Aina+jää+eläkkeestä+kuukausittain+runsaasti+säästöön.H.

    Äänestä

  • Juotteko pelkän kahvin? Känttyä koskaan pöydässä!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Juotteko pelkän kahvin? Känttyä koskaan pöydässä!

    Ei arkioloissa. Jos tulee vieraita ja tiesimme etukäteen, niin voi olla että ostan kaupasta pitkon. Yleensä pelkkä kahvi tai illalla tee.

    Äänestä

Mielummin syön lämmintä kuin kylmää ruokaa.
Jos ei ole lämmintä ruokaa, syöminen tuntuu napostelulta.

iso pata keittoa, sitä sitten lämmittelen monena päivänä, keitot vaan paranee kun pikkasen lämmittää.

Äänestä
  • Perunoita sisältävää keittoa ei pidä lämmittää. Kyllä tuore vastatehty ruoka on toista kuin lämmitykset. Niissä on myös pilaantumisen vaara, pitää olla kiehuvan kuumaa tai jääkaappikylmää.

    Äänestä

Ihminen tarvitsee nälkää. Nälkäpäiviä on terveellistä pitää usein. Ei ole terveellistä eikä takaa pitkää ikää, jos mättää monipuolista ruokaa joka päivä yllin kyllin.
Vatsa haluaa kurnia. Silloin vaatimatonkin ruoka maistuu tosi hyvältä.

1Äänestä

Ihminen on eläin, eihän eläimetkään lämmitä ruokaansa. Luultavasti ihminen on alkanut lämmittämään ruokansa maun ja terveellisyyden vuoksi. Jos syö vähänkään pilaantunutta kylmää ruokaa, niin tautihan voi olla kuolemaksi. Kun sen ruoan polttaa karrelle, niin siitä samalla kuolee bakteeritkin.

Äänestä
  • Kylmät ruuat ovat enempi tilapäisruokailuun tai retkievääksi.
    Yksin asujilla on varmaan taipumus tuohon, kun kokemuksesta yksin ollessa tuntuu.ikävälle laittaa ruokaa. Tulee helposti turvauduttua johonkin simppeliin safkaan.
    On ihan eri juttu, kun on kaksi tai enempi.

    Äänestä

  • Karsinogeenit aiheuttavat syöpää. - Nm. Mitä muuta jäänyt väliin

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Karsinogeenit aiheuttavat syöpää. - Nm. Mitä muuta jäänyt väliin

    Sulla on jääny elämä väliin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sulla on jääny elämä väliin.

    Jaaa, mistä sinä sen tiedät? - Nm. Takapiru(ko?)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

joka päivä ? Ei tarvitse vastaa asiantuntijat.Mitä mieltä olet ja mihin olet tottunut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu