Vihdoinkin se on ohi! UPM tajuaa lopettaa kituvat tehtaat ja panostaa logistisesti paremmille paikoille, ihana uutinen :)
https://www.iltalehti.fi/talous/a/de4f134c-da1b-45ba-88bd-47c1c70283ec
https://www.iltalehti.fi/talous/a/de4f134c-da1b-45ba-88bd-47c1c70283ec
Vastaukset 14
Vanhimmat
Mitä ihanaa on asiassa joka tulee toteutuessaan aiheuttamaan paljon surua ja murhetta sekä ikäviä ihmiskohtaloita.
Kyllä pitää ihmisen olla päästään pirun sairas jos tuosta asiasta saa revittyä jotain ihanaa.
Mistä päin ihana uutinen?. Se on kuolinisku Jämsälle, ja kyllä siinä kärsii koko kylän talous monella tapaa , ja perheet joidenelämä on työpaikasta kiinni, kuten yleensä kaikilla. Toivotaan että juna vie vielä paperia satamaan, ja pojat saa sitä tehdä ja lastata kaikesta huolimatta.
Kaikkea muuta kuin ihana uutinen tuollainen on. Suomi on elänyt pitkään metsäteollissudesta, joka nyt uhkaa kuihtua. Tuollainen ei ole huono uutinen pelkästään jämsälle vaan koko suomelle. Ja eritoten se on rankka uutinen niille ihmisille, jotka ovat saaneet elantonsa metsäteollisuudesta. Ja niitä ihmisiä pn paljon.
Mites paperimiehet nyt suu pannaan.Loppuuko se leuhkiminen,täällä.
Voipi olla, että jos tuo huhu toteutuu, niin sinunkin leuhkiminen sun muu loppuu. Vaikuttaa lopettaminen vähän moneen muuhunkin asiaan, kun paperimiehien elämään.
Paitsi sitten ei edellisen kommentoijan elämään suuresti vaikuta, jos/kun on toimeentulotuella elävä, kaupungin vuokra-asunnossa asumistuen maksuilla elävä joutilas jo nytkin.
Kyllä silti kateus on paikkakunnalla ihan mahdottomissa mitoissa.
Hautaus urakoitisija ja lakimiehet tienaa. Taas kerran.
Ei lopu leuhkiminen. Muut maksaa. Tervetuloa. Mukavaa jatkoa. T. "lusikkalinna" .
Tehdään yhdessä seuraavissa kuntavaaleissa persuvapaa Jämsä. Se on paras sijoitus tulevaisuuteen, myös lastemme takia. Lukekaa aloitus vielä kerran, se kertoo kaiken.
Kohta on myytävistä taloista oikein runsauden pula kun hinnat romahtaa täysin. Turha ruveta nyt mihinkään isompiin remontteihin kun pari vuotta tehtaan loppumisesta saa remontoidun talon n. 50 tonnilla ja on mistä valita.
50 tonnilla? Johan niitä nyt saa sillä rahaa. Pudota tuosta vielä 15-20 pois ja sitten on hintataso se mikä tulee olemaan jos tehtaat suljetaan joskus.
Mitähän niillä persuilla on tekemistä tämän ko. asian kanssa. Tuo aloituskaan ei kerro persuista mitään, saati sitten kaikkea. Aina on näköjään pöljiä jotka vetää politiikan ja persut joka asiaan.
Tyypillistä isojen firmojen päätöksentekoa. Just kesälomat loppunut ja joulu tulossa. Että hyvää Joulua vaan.
Eilen 03:07. UPM ei ole ilmoittanut yhtään mistään.
Vihdoinkin! Jo sitä on 15 vuotta odotettu. Pelkäsin jo ettei suljeta minun elinaikanani.