Missä vaiheessa kasvattaja valitsee pennun perheelle?

Anonyymi

Varausmaksu on maksettu, eli joku pennuista on meille varmasti tulossa, mutta kasvattaja ei suostu kertomaan mikä, vaan haluaa vielä tarkastella nyt 5-viikkoisia pentuja ja niiden luonteita (vaikka sanoi, että aika samanlaisia ovat kaikki). Lapset haluaisivat jo kovasti tietää, mikä koirista on juuri meidän ja kyllä kieltämättä itseäkin kiinnostaisi... Missä vaiheessa muille on valikoitunut juuri se oma pentu?

1

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Me käytiin katsomassa pentuja,joita oli 8.
      Katsojia kävi enemmän kuin pentuja oli,ja se oli tiedossa kaikilla.Kasvattaja ilmoitti viikkoa ennen luovutusta ketkä saa pennun.Heillä on tarkoitus etsiä hyvät,ja myös pysyvät kodit pennuilleen.Eli tehtävä on haastava.Monet koirat etsivät uusia koteja noin 1v.Kun onkin otettu väärä rotu, ei pärjätäkkää sen kanssa,erotaan,muutetaan tai vaan kyllästytään koira arkeen.On siis vakea ylipäätään löytää hyviä pysyviä koteja.Ja lisäksi pitäisi pentueesta löytää ostajille parhaiten sopiva yksilö.Siihen vaikuttaa toki luonne,mutta myös se mihin tarkoitukseen pentu tulee.Jos näyttelyyn,agilityyn, metsästykseen,tokoon yms. kasvattaja katsoo siihen parhaiten sopivan yksilön.Kotikoiriksi käy sitten ne ei niin priimat ulkonäöllisesti,jopa hammas tai pallipuolisetkin.Virheet toki alentavat hintaa,kun ne todetaan pysyviksi,esim.el tarkastuksessa .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      280
      4733
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3056
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      49
      2939
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1531
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1232
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1179
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      986
    8. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      971
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      959
    10. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      941
    Aihe