e pillereiden hankinta

Anonyymi

Haluaisin hankkia ehkäisy pillerit ihan vain menkkojen takia. En siis seurustele. Tampooni ei mene ja kuukautiskivut ovat aika kivuliaat joten olisi helpompaa hankkia pillerit. Tarvitseeko niiden hankkimisesta kertoa äidille? En haluaisi kertoa koska emme ole juurikaan puhuneet tällaisista asioista. Ja saako niitä esim kouluterveydenhoitajalta? Olen siis kohta 16 vuotias.

8

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei saa.Sun pitää ottaa yhteyttä ehkäisyneuvolaan.Koulun terveydenhoitaja ei jakele niitä.

      • Anonyymi

        Vanhassa koulussani kouluterveydenhoitajalta sai pillereitä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vanhassa koulussani kouluterveydenhoitajalta sai pillereitä.

        kuinka pitkäksi ajaksi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        kuinka pitkäksi ajaksi?

        Kuulin että luokkalaiseni sai kahdeksi vuodeksi ainakin


    • Anonyymi

      Pillerinkäyttäjän joutuu kohdunpoistoon
      ennen 70v.Pilleritehdas mainostaa,että
      tuote on jopa terveellinen.Kumpaa uskot?

      • Anonyymi

        olen 44-vuotias nainen joka käyttää e-pillereitä .Miksi kohdunpoisto onongelma?


    • Anonyymi

      En tiedä mikä juttu tuo on, että tavalliselta koulun terkkarilta sais e pillereitä ja varsinkaan ilman, että vanhempi saa tietää. Ainakaan täälläpäin missä asun, niin ei tuollainen ainakaan luonnistaisi.
      Mutta kantsii varaa aika neuvolaan, siellä on joku sellainen tyyppi jolta muistaakseni hain niitä ja kävin juttelemassa. En ole pariin vuoteen käynyt, koska kokeilemani pillerit (monia kokeilin ja) eivät mulle sopineet tavalla tai toisella ja tuskastuin kokeiluihin. Ideanani ois kans täs kohta käydä hakee näihin runsaisiin ja kivuliaisiin menkkoihin, mutta silti saan syyä särkylääkkeitä ja caprilonia joka auttaa vähentää vuotoa, koska ittellä ne e ja mini pillerit ei oo kauheesti auttanut. Se ei silti siis tarkoita sitä etteikö joillekkin muille sopis. Mut joo, varaa nyt ihmeessä aika sinne ehkäisyneuvolaan ja käyt juttelee. Jos et itse halua äitilles puhua, nii vois ehkä auttaa jos kertoisit siitä neuvolan tädille. Se vois vaik soittaa sun äidille ja jutella, ja sitte voisit vaik pyytää, että se akka sieltä neuvolan puolesta koittas selittää että sua vaa jännittää puhuu asiasta ja ois sulle sekä vanhemmalle kivempaa jos sun vanhempi aloittas asiasta sun kanssa puhumisen silleen varovasti, eikä ala tyylii saarnaa siitä kuinka et ole kertonut hänelle. Ja sitte ne eivät mun kohdalla kauaa olleet ilmasia. Siis ittel oli vissii se kokeilujakson tyyppisen ajan nii ilmaset, mut sitte piti ihan itse halee apteekista ja maksaa. Joten kantsii oikeesti puhuu vanhemmalle, koska ajathan muuttuu paris vuodes aika paljon, mut ei sil sit tuu yhtäkkii yllätyksenä että tarviit rahaa e tai minipillereihin. Siis mä en oo varma, et onks se täälläki päi muuttunut viime kerrasta, että alaikäinen nyt ainaki sais ne aina ilmatteeks. Tai ylipäätään, että ehkäisy ois johonki ikään asti aina ilmainen, mut kannattaa sun ittekki tosiaan ottaa asiasta selvää.
      Ja kyllä mä sen lähtökohdan pitäisin, että ennenku itte alaikäisenä lähdet asioita huseraamaan nii puhu sille vanhemmalle jos välinne ovat kuitenkin hyvät, että pystyy ja voi jutella sillee naamat vastakkain.
      Kokemusta on, että vanhempi hämmästyy todella paljon ja ihmettelee mikä kasvatuksessaan on mennyt pieleen ettei lapsi ole jostain asiasta kertonut hänelle.

    • Anonyymi

      Vaikka sais aluksi ilmaset pillreit niin sä joudut ne jatkossa kuitenkin maksaa itse.Niitä ei saa ilmaseksi kuin ekat kolme kuukautta.Näin myös ehkäisyneuvolassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      152
      4892
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3586
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      31
      2563
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2233
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      94
      2112
    6. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      2023
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      25
      2008
    8. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      86
      1989
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      19
      1478
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      103
      1335
    Aihe