Tehtävä henkilölle, joka osaa muokata Wikipediaa niin, että siitä ei tulee viittausvirhettä

Anonyymi

Minun mielestä Wikipedian artikkeli Lisbeth Salanderista https://fi.wikipedia.org/wiki/Lisbeth_Salander kaipaisi hieman muokkaamista. Siinä lukee kohdassa "psykologia", että " Hänen persoonallisuutensa on myös saanut jotkut arvioijat tekemään vertailuja Aspergerin oireyhtymään. Tätä torjuu Larsson kirjassa Pilvilinna joka romahti sillä, että Salander julistetaan terveeksi oikeussalikohtauksen jälkeen." Mielestäni jälkimmäinen lause on virheellinen. Asperger ei ole sairaus. Näin ollen jonkun terveeksi julistaminen ei poista sitä mahdollisuutta, että hän on Asperger-henkilö.

Itse muokkasin kyseistä artikkelia 24.4.20 niin, että poistin kyseisen virheellisen lauseen, Yhteenvetoon kirjoitin äsken mainitsemani perustelut lauseen virheellisyydestä. Muokkaukseni taisi valitettavasti aiheuttaa viittausvirheen artikkeliin. Poistamani lause palautettiin 26.4.20 ja sen muokkauksen yhteenvetoon oli kirjoitettu, että "Palautettu tiedot joiden poistaminen aiheutti viittausvirheen". Oman muokkaukseni perässä lukee, että "Merkkaus: virheellinen wikikoodi ", mikä varmaan tarkoittaa sitä viittausvirhettä.

Huomionarvoista on, että muokkaukseni kumoamista perusteltiin nimenomaan viittausvirheen aiheuttamisella. Sitä ei siis perusteltu siilä, että muokkaukseni olisi sinällään ollut virheellinen tai asiaton. Epäonnistuttuani omassa muokkauksessani laitoin 28.4.20 kyseisen artikkelin keskustelisivulle viestin, jossa totesin, kyseisen lauseen olevan mielestäni virheellinen ja perustelin sen jo mainituilla syillä. Totesin, että kyseinen lause pitäisi poistaa artikkelista. Tämä viestini on siellä edelleen. Kukaan ei ole siihen vastannut, eikä kyseinen lause ole vieläkään artikkelista poistunut.

Nyt sitten päätin kirjoittaa tälle palstalle. Jos täällä on joku, joka osaa poistaa Wikipediasta lauseen niin, että siitä ei aiheudu viittausvirhettä, niin pyytäisin poistamaan kyseisen lauseen Wikipediasta.

En ota tässä keskustelunavauksessa kantaa siihen, onko Lisbeth Salander Asperger-henkilö tai onko yleensä mielekästä diagnosoida fiktiivisiä henkilöhahmoja. Pidän kuitenkin yksiselitteisen vääränä antaa ymmärtää, että ihmisen ei voisi olla sekä terve että Asperger-henkilö. Tuollaisella lauseella Wikipediassa on se paha puoli, että se saattaa vahvistaa negatiivisia mielikuvia Asperger-henkilöistä etenkin sellaisilla ihmisillä, jotka eivät Aspergerista kovin paljoa tiedä. Wikipediassa jos missä ei pidä aiheettomasti leimata ihmisiä.

1

415

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuosta en tiedä, toivon että joku osaa korjata. Sen sijaan otan tähän yhteyteen muuta missä väärää tietoa Asperger ominaisuuksista. Lukekaapa kirja Margaret S. Bowen, Asperger's Syndrome, Guide and Explanation from Child to Adult. Luvun 7 alussa sanotaan "Only the males will have trouble on having this disorder."
      Myöhemmin mm tähän tyyliin. " Aspergers syndrome is a mental illness which can make a healthy kid into a disabled one."
      Kautta linjan jotenkin tylyä ja tökeröä kieltä ja katsantokantaa. Ei ihme että väärät käsitykset yleisiä. Pääseekö kaikki julkaistavaksi ilman tarkistusta nykyään?
      Hyvä kirja sen sijaan on Joely Williams, Aspergerworld. My Fairy Jam Jar.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      183
      5272
    2. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      169
      1661
    3. Vihjeitä kaivatusta

      Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)
      Ikävä
      66
      1477
    4. Rakas mussukka

      anna joku merkki itsestäsi. Pyydän.
      Ikävä
      69
      1018
    5. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      827
    6. Lieksa missä syy?

      Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte
      Lieksa
      124
      817
    7. Niin pettynyt

      Olen suhun ja siihen ettet koskaan kohdannut reilusti
      Ikävä
      57
      804
    8. Martina Jeopardyssa

      Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      788
    9. En olisi uskonut et

      Suhun tutustuminen toisi elämään näin synkän varjon. Surullista kun luulee löytävänsä rakkautta ja saa vain pahaa.
      Ikävä
      66
      759
    10. miehelle naiselta

      Monen naisen kanssa olet lempinyt, mutta mua et saanutkaan 😉
      Ikävä
      76
      751
    Aihe