Kaikki on menny pois.
Palsta on kuallut!
Anonyymi
16<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Haittaako tuo mittään😂
Palstojen kulta-aika on ohi.
Kokeilkaa 60 :aa. Siellä on henkeviä aiheita esim.
Muistatteko vyölaukun ?
Pe 17 veneellistä pakolaista Englantiin
La 15
Miniterit kinassa Ranskan kanssa
Koronarajat aukeavat matuvirrat
Ei huvita kirjoittaa mitään tänne
Ehdotus
Lukekaa toimittajien otsikoita ja päivitelkää niitä ajankuluksi
Miksi saa "kuolettaa" sepelkyyhkyjä ja peltohanhia ....metsästys alkaa tänään ...mutta ei niitä haitallisempia ... valkoposkihanhia.. loppukesällä ne taas tuhosivat ulosteillaan yhden hiekkaisen uimarannan ...sekä veden ulosteillaan.. Ei mene tasapuolisesti ..
mimmimum-..mi
Vanha sanonta pätee tässäki " parempi pyy pivossa kui pavossa "
Nykyaikaan muunneltuna " parempi valkoposkihanhi pivossa kui hiekkarannalla "
Minusta se on kummallista että siitä ...valkoposkihanhesta tuli niin suojeltava ...en tosiaan kyllä tiedä noista peltohanhista mitä ne tuhoavat ja onko niitä paljon ....ekinä en ole nähnyt ainuttakaan
mimmimum-..mi
Ai ai ....nyt narrasin ...olenhan nähnyt junan ikkunasta kerran ....hanhia pellolla muutaman ...
mimmimum-..mi
Nämä hanhet jotka muuttaa suomen kautta arktisille alueille pysähtyvät pelloille ruokailemaan, tämä muuttovietti suomen kautta kuinka estät, tappamalla sukupuuttoon onnistuu kyllä, kyse onko näillä hanhilla mitään oikeutta, ovat muuttaneet ennen ihmisen tuloa suomeen.
Nämä valkoposkihanhet jotka kesyyntyneet johtuu ihmisen toimesta olisi metsästettävä niin vähiin että muuttuvat aroiksi ihmisiä pelkääviksi.
Viimeme viikon olin saimaalla nii kyllä siellä näkyi hanhi parvia, nämä on sopeutuneet pesimään luonnon rauhassa mutta jossain vaiheessa muuttava rannikoille ehkä ihmisten ilimoille.
Saimaalla oli varmaan kiva seilailla... noita veneidenkin törmäyksiä on tullut viimevuosina .. vaikka luulisi siellä tilaa riittävän ainakin ohituksiin....Tuo oli paha onnettomuus joka siellä Hangossa sattui ja lapsi menehtyi...
mimmimum-..mi
Sääksi kamera sulkeutui tältä suvelta, no äkkiäkös aika kuluu kun taasen koittaa maaliskuu ja touhu pesällä uusiutuu.
Raakku kameraa voit tuijottaa joutessain aamusta iltaan, ei tuu aika pitkäksi, suosittelen taustaksi mieluista sinfonia musikkia Bachia tai Sibeliusta.
Hanhia on hirvittävän paljon, heijastumiimme rupenaan vieri vieressä, ei siitä pellosta saa niitten jäljiltä mitään satoa, hanhen kakkaa vain.
Ne on oikeasti suuri riesa täälläkin muutamien tiloilla, ja aina ne samat pellot.
On ehdotettu, että joku taho ryhtyisi viljelemään ihan vain hanhille ja se taho maksaisi siitä käyvän korvauksen viljelijälle.
Ei niitä muuten saa pois pelloilta.
Pirre
..hyh mistähän tuo "heijjastumiin" tuli mutta piti olla hehtaari tolkulla..jne.
Pirre
Voi että ...vai suljettiin se nyt ...aamulla vielä katsoin sitä...jokohan naaras lähti reissuun ...Eilen kun sitä ruokailua katsoin niin ajattelin ....mahtaako se pikkuisempi jaksaa niin pitkää matkaa ...
mimmimum-..mi
Naaras taitaa olla vielä maisemissa, huomannu että poikaset on hyvässä kunnossa verrattuna emoihin jotka on nääntyneen näköisiä.
Naaras lähtee muuttomatkalle ekana, uros yrittää opettaa poikaset saalistamaan ennen muuttoa joka tapahtuu syyskuun aikana.
Olettaisin muuton tapahtuvan astettain kohti Victorian järveä.
On varmaan ongelma miljoonasta valkoposkihanhesta osa pysähtyy suomeen ruokailemaan, ollut kirjoituksia että tehtävä poskettomille hanhille omat ruokinta pellot, toinen ongelma on ohjata hanhet niille pelloile, esityksen tehdeellä on varmaan suunnitelma kunhan kertoo miten se tapahtuu käytännössä.
Puumalan mökille yrittävät rantautua ja onnistuvat jos mökillä ei ketään, tavallisia paska-automaatteja, ruohoa syödessään toisesta päästä tippuu samaan tahtiin no ei muuta kuin haravoitava.