Sähkö sisämoottori veneeseen

Anonyymi

Onko näitä olemassa?
Onko tehty vaihto kone hommana?
Itsellä uppoumarunkoinen vene ( 3,5 tn) diesel sisämoottori (Volvo 65 jo) ja ehkä leikannut kiinni / moottori vaihto ehkä edessä.
Onko mahdollista laittaa sähkömoottori tilalle?
Akut tietty on iso juttu- Pilssiin mahtuisi ja olisikin vain hyvä, että veneeseen tulisi lisäpainoa alakertaan.

Onko muita ongelmia/murheita?

Vastaavissa veneissä koneet 25-100 hp. Veneen marssivauhti 6-7 kn.

7

1219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Muista laittaa moottoriin tehokas laturi, jolla lataat ajon aikana akkuja! Pääset pitkälle avomerelle ...

    • Tottakai on mahdollista laittaa sähkömoottori. Tämä vain on isompi projekti kuin luuletkaan. Kaikista järkevintä on hankkia samanlainen kone kun nyt on tai kuunostaa vanha. Ei tarvitse tehdä muutostöitä jotka maksavat paljon rahaa.

    • Itsellä purjeveneessä sähkömoottori ja se on ihan parasta. Sähkövene on mielestäni halpa, hyvä, äänetön ja saasteeton. Pystyn ajelemaan yli 2 tonnista purkkaria koneella urku auki n.2h ja cruisailua jopa 8h.
      Sinulla on massiivinen matkavene joka etenee vain moottorilla. Luulen, että joutuisit laittamaan paljon akkuja jotta saat ajomatkaa. Yksi elämää helpottava asia on aggrekaatti jolla tarvittaessa (hätä)ladata akkuja. Aggrekaatti satunnaiskäyttöön teholaturi edullinen hankinta. Unohda 12V koneajossa. Itse valitsin 24V ja jos nyt tekisin, niin 48 tai 96V. Iso, tehokas aurinkokenno on tärkeä osa sähköveneilyä jos sellaisen saat mahtumaan johonkin.

    • Anonyymi

      Onnistuuhan se, mutta vähänkin pidempään matkaan joudut ostamaan joko useiden kymmenien tuhansien edestä akkuja tai sitten tyytymään selvästi entistä hitaampaan vauhtiin. Jos tuo olisi purjevene, siihen tulisi n. 5 kW sähkömoottori ja n. 10 kWh akusto. Täydellä teholla vauhti n. 6 solmua ja sitä ajaa siis enintään 2 h. 5 solmua ajaa ehkä 4 h ja 4 solmua ehkä 8 h. Siis kantomatka 6 solmulla 12 M, 5 solmulla 20 M ja 4 solmulla 32 M. 3 solmulla pääsee vielä pidemmälle, ainakin tyynessä.

      Tuollainenkin moottori ja akku maksaa selvästi enemmän kuin uusi diesel. Yhtä hyvin voit laittaa tuohon 10 hv dieselin. Pääset vähän kovempaa ja kulutus kaasu pohjassa 2,5 l/h. 5,5 solmua pääset 1 l/h kulutuksella. Tai voit laittaa myös 20 hv diselin ja päästä samoissa vauhdeissa samoihin kulutuksiin.

      65 hv vauhtiin ei ole mitään tolkkua yrittää sähköllä (eikä siinä tolkkua ole dieselilläkään).

    • MarineroDeVela

      Juuri näin kuten yllä kirjoitit. Itse annoin "puolueellista" näkökulmaa kun olen purjehtija. Kysyjä on kuitenkin uppoumarunkoisen venee kanssa liikkeellä. Meille purjehtijoille juttu menee niin, että kun narut on irti, niin ole perillä. Cruisilussa on todella harvoin tilanne, että tehot ovat yli 50%. Itsellä muistaalkseni 2.4 tonnia massaa ja kone on harjaton 2,4 kW, Tuo kuljettaa pienen virtausvastuksen omaavaa purkkaria ihan riittävästi. Oma akusto on 24V 400Ah eli hiukan päälle 8 kWh josta uskaltaa ottaa max 80% ulos. Akusto painaa 8*30kg eli n. 240kg ja se oikein sijoitettuna vakavoittaa venettä. Aurinkokenno lataa parhaimmillaa 10A. Viime kesänä olin unohtanut genun bensakanisterin kotiin ja huomasin sen vasta syksyllä kun purin veneestä kamat talvisäilytykseen. Tänä kesänä kanisteri ja genu ovatkin sitten olleet talvisäilytyksessä kotona kun en katsonut niitä tarvitsevani viimekesän 0h käytön jälkeen. En ole kertaakaan kesän aikana saanut akuston latausta edes 60% tilaan vaikka muutama 3-4 tunnin moottorikruisailu on tullut tehtyä.

      • MarineroDeVela
        En ole samaa mieltä kanssasi sähköstä veneenkäyttövoimana. Silti kunnioitan sinua maltillisista mielipiteistäsi jotka ovat ilmeisesti vilpittömiä. Että voihan sitä noinkin kulkea . Joo, "Leben und lebenlassen" se on minunkin periaate. Jatketaan näin, hyvä tulee.


    • Tuossa kirjoittelin siis moottoriajosta. Tuuli on se voima jolla venettä useimmiten ajelen. Satamasta ja satamaan aina koneella mutta joskus esimerkiksi mukanaolijoiden takia tulee ajeltua koneella. Samoin Helsingin rantaristeilyissa eli saarten välissä veivatessa koneajoa tulee käytettyä kunnes sitten takaisintullessa seilaa ulkokautta purjeilla..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      27
      5304
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      12
      3865
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3197
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      51
      2800
    5. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1308
    6. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      284
      1303
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      60
      1183
    8. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1139
    9. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      396
      1112
    10. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      213
      1086
    Aihe