Onko näitä olemassa?
Onko tehty vaihto kone hommana?
Itsellä uppoumarunkoinen vene ( 3,5 tn) diesel sisämoottori (Volvo 65 jo) ja ehkä leikannut kiinni / moottori vaihto ehkä edessä.
Onko mahdollista laittaa sähkömoottori tilalle?
Akut tietty on iso juttu- Pilssiin mahtuisi ja olisikin vain hyvä, että veneeseen tulisi lisäpainoa alakertaan.
Onko muita ongelmia/murheita?
Vastaavissa veneissä koneet 25-100 hp. Veneen marssivauhti 6-7 kn.
Sähkö sisämoottori veneeseen
7
1158
Vastaukset
- Anonyymi
Muista laittaa moottoriin tehokas laturi, jolla lataat ajon aikana akkuja! Pääset pitkälle avomerelle ...
Tottakai on mahdollista laittaa sähkömoottori. Tämä vain on isompi projekti kuin luuletkaan. Kaikista järkevintä on hankkia samanlainen kone kun nyt on tai kuunostaa vanha. Ei tarvitse tehdä muutostöitä jotka maksavat paljon rahaa.
Itsellä purjeveneessä sähkömoottori ja se on ihan parasta. Sähkövene on mielestäni halpa, hyvä, äänetön ja saasteeton. Pystyn ajelemaan yli 2 tonnista purkkaria koneella urku auki n.2h ja cruisailua jopa 8h.
Sinulla on massiivinen matkavene joka etenee vain moottorilla. Luulen, että joutuisit laittamaan paljon akkuja jotta saat ajomatkaa. Yksi elämää helpottava asia on aggrekaatti jolla tarvittaessa (hätä)ladata akkuja. Aggrekaatti satunnaiskäyttöön teholaturi edullinen hankinta. Unohda 12V koneajossa. Itse valitsin 24V ja jos nyt tekisin, niin 48 tai 96V. Iso, tehokas aurinkokenno on tärkeä osa sähköveneilyä jos sellaisen saat mahtumaan johonkin.- Anonyymi
Onnistuuhan se, mutta vähänkin pidempään matkaan joudut ostamaan joko useiden kymmenien tuhansien edestä akkuja tai sitten tyytymään selvästi entistä hitaampaan vauhtiin. Jos tuo olisi purjevene, siihen tulisi n. 5 kW sähkömoottori ja n. 10 kWh akusto. Täydellä teholla vauhti n. 6 solmua ja sitä ajaa siis enintään 2 h. 5 solmua ajaa ehkä 4 h ja 4 solmua ehkä 8 h. Siis kantomatka 6 solmulla 12 M, 5 solmulla 20 M ja 4 solmulla 32 M. 3 solmulla pääsee vielä pidemmälle, ainakin tyynessä.
Tuollainenkin moottori ja akku maksaa selvästi enemmän kuin uusi diesel. Yhtä hyvin voit laittaa tuohon 10 hv dieselin. Pääset vähän kovempaa ja kulutus kaasu pohjassa 2,5 l/h. 5,5 solmua pääset 1 l/h kulutuksella. Tai voit laittaa myös 20 hv diselin ja päästä samoissa vauhdeissa samoihin kulutuksiin.
65 hv vauhtiin ei ole mitään tolkkua yrittää sähköllä (eikä siinä tolkkua ole dieselilläkään). Juuri näin kuten yllä kirjoitit. Itse annoin "puolueellista" näkökulmaa kun olen purjehtija. Kysyjä on kuitenkin uppoumarunkoisen venee kanssa liikkeellä. Meille purjehtijoille juttu menee niin, että kun narut on irti, niin ole perillä. Cruisilussa on todella harvoin tilanne, että tehot ovat yli 50%. Itsellä muistaalkseni 2.4 tonnia massaa ja kone on harjaton 2,4 kW, Tuo kuljettaa pienen virtausvastuksen omaavaa purkkaria ihan riittävästi. Oma akusto on 24V 400Ah eli hiukan päälle 8 kWh josta uskaltaa ottaa max 80% ulos. Akusto painaa 8*30kg eli n. 240kg ja se oikein sijoitettuna vakavoittaa venettä. Aurinkokenno lataa parhaimmillaa 10A. Viime kesänä olin unohtanut genun bensakanisterin kotiin ja huomasin sen vasta syksyllä kun purin veneestä kamat talvisäilytykseen. Tänä kesänä kanisteri ja genu ovatkin sitten olleet talvisäilytyksessä kotona kun en katsonut niitä tarvitsevani viimekesän 0h käytön jälkeen. En ole kertaakaan kesän aikana saanut akuston latausta edes 60% tilaan vaikka muutama 3-4 tunnin moottorikruisailu on tullut tehtyä.
MarineroDeVela
En ole samaa mieltä kanssasi sähköstä veneenkäyttövoimana. Silti kunnioitan sinua maltillisista mielipiteistäsi jotka ovat ilmeisesti vilpittömiä. Että voihan sitä noinkin kulkea . Joo, "Leben und lebenlassen" se on minunkin periaate. Jatketaan näin, hyvä tulee.
Tuossa kirjoittelin siis moottoriajosta. Tuuli on se voima jolla venettä useimmiten ajelen. Satamasta ja satamaan aina koneella mutta joskus esimerkiksi mukanaolijoiden takia tulee ajeltua koneella. Samoin Helsingin rantaristeilyissa eli saarten välissä veivatessa koneajoa tulee käytettyä kunnes sitten takaisintullessa seilaa ulkokautta purjeilla..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1802085
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1641836Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I461786- 1231503
Liian paljon hylättyjä ääniä
Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus1691325Ikäero suhteessa
Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia571287Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen621084- 71981
Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat
Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P27952- 15929