JBL 7 Balls

tarvitaanko muita?

Moikka. Kävin ostamassa JBL 7 ballsseja, kun joku niitä täällä joskus suositteli. Mulla on hiekkapohja ja tyrkkäilin niitä miekkakasveille, melalehdille ja vallisnerioille pohjaan.
Kauppias kuitenkin sanoi, ettei ne riitä vaan tarvitaan myös "ytympää" tavaraa. Hän suositteli laittamaan siis myös esim. Seran florenette tabuja. Niitä käytin ennen, mutta tein nyt tuon vaihdon (joku kertoi floreneten polttavan kasvien juuria). Nestemäisenä lannoitteena käytän kyllä Seraa.
Yrittikö kauppias taas vain ansaita vai puhuiko asiaa?

4

480

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sanna

      Eipä siinä muuta tarvita. Nestemäistä toki mutta hiekkaan riittää kyllä nuo 7 balls lannoitteet. Niitä voi vaikka vasaralla pilkkoa ja laittaa paloina juurille.

    • patu

      Kantsii annostella varovaisesti ettei vaan pääse levät ryöstämään hyviä ravinteita ittelleen.
      Mitkä kasvit mielestäsi tarvitsevat nestemäistä ravinnetta akvassasi?

      Tarvitko sittenkään ollenkaan???

      • kerron

        Kasvisto (todella runsas)
        -(p=pohjalannoitus nyt) eli:
        Pari miekkakasvia p, melalehtipusikoita p, jaavansammalta- ja saniaista, karvalehtipuska, pennilehtiköynnös ja uutena vallisnerioita p. No toi sammal ja karvalehti kait pärjäävät aika hyvin ilmankin, mutta entäs pennilehti ja jaavansaniainen? Pääasiassa olenkin noita pohjatököttejä käyttänyt, sillon tällön vähän florenaa.


      • Hessu
        kerron kirjoitti:

        Kasvisto (todella runsas)
        -(p=pohjalannoitus nyt) eli:
        Pari miekkakasvia p, melalehtipusikoita p, jaavansammalta- ja saniaista, karvalehtipuska, pennilehtiköynnös ja uutena vallisnerioita p. No toi sammal ja karvalehti kait pärjäävät aika hyvin ilmankin, mutta entäs pennilehti ja jaavansaniainen? Pääasiassa olenkin noita pohjatököttejä käyttänyt, sillon tällön vähän florenaa.

        Kasveistasi vain miekkakasvi ei ehkä ota nestemäistä paljoa mutta hyötyy sekin siitä eli kyllä nestemäinen on erittäin tärkeä tuolla. Muut nuo käyttävät nestemäistäkin tehokkaasti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      145
      2136
    2. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      210
      954
    3. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      917
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      37
      858
    5. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      60
      840
    6. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      784
    7. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      51
      746
    8. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      73
      721
    9. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      285
      711
    10. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      35
      660
    Aihe