JBL 7 Balls

tarvitaanko muita?

Moikka. Kävin ostamassa JBL 7 ballsseja, kun joku niitä täällä joskus suositteli. Mulla on hiekkapohja ja tyrkkäilin niitä miekkakasveille, melalehdille ja vallisnerioille pohjaan.
Kauppias kuitenkin sanoi, ettei ne riitä vaan tarvitaan myös "ytympää" tavaraa. Hän suositteli laittamaan siis myös esim. Seran florenette tabuja. Niitä käytin ennen, mutta tein nyt tuon vaihdon (joku kertoi floreneten polttavan kasvien juuria). Nestemäisenä lannoitteena käytän kyllä Seraa.
Yrittikö kauppias taas vain ansaita vai puhuiko asiaa?

4

469

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sanna

      Eipä siinä muuta tarvita. Nestemäistä toki mutta hiekkaan riittää kyllä nuo 7 balls lannoitteet. Niitä voi vaikka vasaralla pilkkoa ja laittaa paloina juurille.

    • patu

      Kantsii annostella varovaisesti ettei vaan pääse levät ryöstämään hyviä ravinteita ittelleen.
      Mitkä kasvit mielestäsi tarvitsevat nestemäistä ravinnetta akvassasi?

      Tarvitko sittenkään ollenkaan???

      • kerron

        Kasvisto (todella runsas)
        -(p=pohjalannoitus nyt) eli:
        Pari miekkakasvia p, melalehtipusikoita p, jaavansammalta- ja saniaista, karvalehtipuska, pennilehtiköynnös ja uutena vallisnerioita p. No toi sammal ja karvalehti kait pärjäävät aika hyvin ilmankin, mutta entäs pennilehti ja jaavansaniainen? Pääasiassa olenkin noita pohjatököttejä käyttänyt, sillon tällön vähän florenaa.


      • Hessu
        kerron kirjoitti:

        Kasvisto (todella runsas)
        -(p=pohjalannoitus nyt) eli:
        Pari miekkakasvia p, melalehtipusikoita p, jaavansammalta- ja saniaista, karvalehtipuska, pennilehtiköynnös ja uutena vallisnerioita p. No toi sammal ja karvalehti kait pärjäävät aika hyvin ilmankin, mutta entäs pennilehti ja jaavansaniainen? Pääasiassa olenkin noita pohjatököttejä käyttänyt, sillon tällön vähän florenaa.

        Kasveistasi vain miekkakasvi ei ehkä ota nestemäistä paljoa mutta hyötyy sekin siitä eli kyllä nestemäinen on erittäin tärkeä tuolla. Muut nuo käyttävät nestemäistäkin tehokkaasti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      14
      1359
    2. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      191
      1287
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      144
      1166
    4. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1007
    5. 134
      949
    6. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      73
      913
    7. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      847
    8. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      47
      832
    9. Kehtaisitko kulkea mun kans yleisillä paikoilla

      vaikka käsi kädessä?
      Ikävä
      68
      794
    10. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      397
      776
    Aihe