JBL 7 Balls

tarvitaanko muita?

Moikka. Kävin ostamassa JBL 7 ballsseja, kun joku niitä täällä joskus suositteli. Mulla on hiekkapohja ja tyrkkäilin niitä miekkakasveille, melalehdille ja vallisnerioille pohjaan.
Kauppias kuitenkin sanoi, ettei ne riitä vaan tarvitaan myös "ytympää" tavaraa. Hän suositteli laittamaan siis myös esim. Seran florenette tabuja. Niitä käytin ennen, mutta tein nyt tuon vaihdon (joku kertoi floreneten polttavan kasvien juuria). Nestemäisenä lannoitteena käytän kyllä Seraa.
Yrittikö kauppias taas vain ansaita vai puhuiko asiaa?

4

424

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sanna

      Eipä siinä muuta tarvita. Nestemäistä toki mutta hiekkaan riittää kyllä nuo 7 balls lannoitteet. Niitä voi vaikka vasaralla pilkkoa ja laittaa paloina juurille.

    • patu

      Kantsii annostella varovaisesti ettei vaan pääse levät ryöstämään hyviä ravinteita ittelleen.
      Mitkä kasvit mielestäsi tarvitsevat nestemäistä ravinnetta akvassasi?

      Tarvitko sittenkään ollenkaan???

      • kerron

        Kasvisto (todella runsas)
        -(p=pohjalannoitus nyt) eli:
        Pari miekkakasvia p, melalehtipusikoita p, jaavansammalta- ja saniaista, karvalehtipuska, pennilehtiköynnös ja uutena vallisnerioita p. No toi sammal ja karvalehti kait pärjäävät aika hyvin ilmankin, mutta entäs pennilehti ja jaavansaniainen? Pääasiassa olenkin noita pohjatököttejä käyttänyt, sillon tällön vähän florenaa.


      • Hessu
        kerron kirjoitti:

        Kasvisto (todella runsas)
        -(p=pohjalannoitus nyt) eli:
        Pari miekkakasvia p, melalehtipusikoita p, jaavansammalta- ja saniaista, karvalehtipuska, pennilehtiköynnös ja uutena vallisnerioita p. No toi sammal ja karvalehti kait pärjäävät aika hyvin ilmankin, mutta entäs pennilehti ja jaavansaniainen? Pääasiassa olenkin noita pohjatököttejä käyttänyt, sillon tällön vähän florenaa.

        Kasveistasi vain miekkakasvi ei ehkä ota nestemäistä paljoa mutta hyötyy sekin siitä eli kyllä nestemäinen on erittäin tärkeä tuolla. Muut nuo käyttävät nestemäistäkin tehokkaasti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sebastian Tynkkynen (pers.) ei vastusta raiskauksia

      "Sebastian Tynkkynen oli ainoa 14 suomalaismepistä, joka vastusti uutta suostumuksen puuttumiseen perustuvaa raiskauslak
      Maailman menoa
      44
      3855
    2. Purra jäi kiinni valehtelusta, Heinäluoma ei

      Ja heti alkoi Purra joukkoineen maalittamaan Heinäluomaa. Niin toimii äärioikeistoa edustava putinistipersulauma, jonka
      Maailman menoa
      15
      2932
    3. Yks vähemmän

      Yks narkki täälläkin vähemmän,m.t. sai mitä halusi😎
      Kiuruvesi
      32
      2480
    4. Nyt voin sanoa että vtuttaa!

      Kertaa sata 💯
      Ikävä
      24
      1780
    5. Oletko onnellinen

      Kun ei enää nähdä?
      Ikävä
      43
      1382
    6. Kaunis Martina taas lehtihaastattelussa - kommentoi Stefua

      Martina sanoi, että Isabella on käytännössä aina hänen kanssaan. "Minä olen se vanhempi, joka ottaa 100-prosenttisen vas
      Kotimaiset julkkisjuorut
      441
      1374
    7. Gallup: Kenet sinä haluaisit nähdä Yökylässä-sarjassa?

      Yökylässä Maria Veitola -sarjaa on nähty jo 10 kautta tv:ssä, ja Veitola on yöpynyt satojen suomalaisten julkkisten kode
      Tv-sarjat
      41
      1365
    8. Anteeksi

      Anteeksi 😭😭😭. Olet rakas❤️. En juo enää liikaa. 😭
      Ikävä
      23
      1166
    9. Minun kultani

      Mistä saataisiin sulle hyvät henkselit? 🤗😘
      Ikävä
      49
      1121
    10. Mitäs mieltä

      Hakeekohan pikkunennmies alavuden kaupunginjohtajaksi? Pakkoliitos ähtäri-alavus. Taas olis mieliharmi johtamassa suoho
      Ähtäri
      16
      1115
    Aihe