Moikka. Kävin ostamassa JBL 7 ballsseja, kun joku niitä täällä joskus suositteli. Mulla on hiekkapohja ja tyrkkäilin niitä miekkakasveille, melalehdille ja vallisnerioille pohjaan.
Kauppias kuitenkin sanoi, ettei ne riitä vaan tarvitaan myös "ytympää" tavaraa. Hän suositteli laittamaan siis myös esim. Seran florenette tabuja. Niitä käytin ennen, mutta tein nyt tuon vaihdon (joku kertoi floreneten polttavan kasvien juuria). Nestemäisenä lannoitteena käytän kyllä Seraa.
Yrittikö kauppias taas vain ansaita vai puhuiko asiaa?
JBL 7 Balls
4
393
Vastaukset
- Sanna
Eipä siinä muuta tarvita. Nestemäistä toki mutta hiekkaan riittää kyllä nuo 7 balls lannoitteet. Niitä voi vaikka vasaralla pilkkoa ja laittaa paloina juurille.
- patu
Kantsii annostella varovaisesti ettei vaan pääse levät ryöstämään hyviä ravinteita ittelleen.
Mitkä kasvit mielestäsi tarvitsevat nestemäistä ravinnetta akvassasi?
Tarvitko sittenkään ollenkaan???- kerron
Kasvisto (todella runsas)
-(p=pohjalannoitus nyt) eli:
Pari miekkakasvia p, melalehtipusikoita p, jaavansammalta- ja saniaista, karvalehtipuska, pennilehtiköynnös ja uutena vallisnerioita p. No toi sammal ja karvalehti kait pärjäävät aika hyvin ilmankin, mutta entäs pennilehti ja jaavansaniainen? Pääasiassa olenkin noita pohjatököttejä käyttänyt, sillon tällön vähän florenaa. - Hessu
kerron kirjoitti:
Kasvisto (todella runsas)
-(p=pohjalannoitus nyt) eli:
Pari miekkakasvia p, melalehtipusikoita p, jaavansammalta- ja saniaista, karvalehtipuska, pennilehtiköynnös ja uutena vallisnerioita p. No toi sammal ja karvalehti kait pärjäävät aika hyvin ilmankin, mutta entäs pennilehti ja jaavansaniainen? Pääasiassa olenkin noita pohjatököttejä käyttänyt, sillon tällön vähän florenaa.Kasveistasi vain miekkakasvi ei ehkä ota nestemäistä paljoa mutta hyötyy sekin siitä eli kyllä nestemäinen on erittäin tärkeä tuolla. Muut nuo käyttävät nestemäistäkin tehokkaasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos
Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks745851Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.954216Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?
Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää983644- 1193023
En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä
kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri742586Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o1612249Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1122092Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu471888En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131555Mikä ihmeen v&v megastore?
Tulee Pohjoisväylälle. Mitä siellä myydään? Keski-uudessamaassa juttua.11468