Onko kukaan vaihtanut akkua Polarin sykemittarin GPS-vastaanottimeen, G5?
Akun varaus kestä kovin pitkään ja GPS alkaa antaa matkaksi liian isoja lukemia. Sitä suurempi on virhe mitä kauenmmin käyttää ja lopuksi se sammahtaa kokonaan..
En tiedä, että löytyykö G5:een sopivia akkuja mutta kai sinne joku pienempi kuitenkin mahtuisi.
Ongelmana on etten tiedä miten G5:n saa auki. Sivuissa on sen näköinen ura, että siitä se voisi aueta mutta mihin suuntaan? Liukuisiko se pituussuuntaan vai irtoavatko puoliskot toisisitaan, kun vaan vääntää. Onko napsautettu kiinni, ultraäänihitsattu vai kenties liimattu. Auttaisiko lämmittäminen?
Toistaiseksi mitään irtoamiseen viittaavaa ei ole tapahtunut.
Akun Vaihto G5:ssä
2
172
Vastaukset
- Anonyymi
Jos se suostuu toimimaan latauksen ollessa käynnissä (kokeile USB - liitäntäistä akkupakettia) niin sitten saat laitteen toimimaan langallisena ulkoisen tehonlähteen kanssa. Ongelma siis osin ratkaistu. Vaikka saisit laitteen auki vahingoittamatta elektroniikkaa niin akun vaihtaminen ei todennäköisesti ole mikään helppo operaatio. Avaamisen jälkeen kotelo ei enää ole tiivis joten elektroniikan kestävyydestä ei olisi mitään tietoa.
Kiitos vastauksesta.
Olen kokeillut pienellä ulkoisella akkupaketillla. Se oli kyllä aika vanha. Akkupaketilla virtaa riitti ainakin neljäksi, viideksi tunniksi eli parani selvästi mutta ei ole vielä lähelläkään alkuperäistä kymmentä tuntia. Ongelmana on, että virhenäyttämä parani ainoastaan hieman. G5 siis antaa nyt liian pitkää matkaa. Epäilen, että sisäisen akun jännite notkuu. Ulkoinen akkupaketti oli puolimetrisen kaapelin päässä ja sekin saattaa notkua. Vanha kun on. Sinne pitäisi varmaan saada konkka akun napoihin mutta kun sitä ei saa auki.
G5 kiinnitetään olkavarteen ja siihen on hankala liittää viereen ulkoista. Pitäisi ostaa ilmeisesti uusi akkupaketti mutta se saattaa olla hukka ostos, kun ei ole muuta käyttöä. Uusi G5 maksaa luokkaa satasen ehkä pitää sortua siihen ellei avaaminen onnistu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381309
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä38849Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad29597- 14580
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26548Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30536- 24521
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver17483Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .16482