Nyt, kun korona aivan selvästi on Suomessa alkanut reippaasti lisääntymään, aiotteko käyttäytyä yhtä älykkäästi , kuin ennen kesää. Elikkä lenkkeilette paljon ulkona Tehden reippaita kävelylenkkejä vointinne mukaan ja harrastatte lihaskuntojumppaa 2-3 x viikossa 10-40 min kerrallaan.
Vai menettekö kaiken maailman mummo-ja ukkokerhoihin ,jotta saatte tartunnan ja joudutte teholle.
Aion itse käyttäytyä iisisti kevään tapaan. Liikun paljon, enkä mene ostoskeskuksiin , en myöskään harrastuspiireihin. Ruokakassit tilaan kotiin parin viikon välein.
Miten te?
Vai menettekö kaiken maailman mummo-ja ukkokerhoihin ,jotta saatte tartunnan ja joudutte teholle.
Aion itse käyttäytyä iisisti kevään tapaan. Liikun paljon, enkä mene ostoskeskuksiin , en myöskään harrastuspiireihin. Ruokakassit tilaan kotiin parin viikon välein.
Miten te?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Tilanteeni on parempi kuin keväällä.Tiedossani ei ole pakottavaa tarvetta mennä harhailemaan Helsinkiin.
Hampaani hoidin jo huhtikuussa.
Keväiset hieronnat ja parturi ovat valintakysymyksiä.
Keväällä olin 6 viikkoa ponnistelukiellossa joten silloin voin vain käydä kuntosalin kahviossa 5 kertaa viikossa kanvilla ja tapaamassa tuttavia.
Siis normaalit rutiinit. 6 viikkotreeniä. Viikoittain muutama markettikäynti.
Kaikki muutkin toiminnot hyvin tavallisia. Olen huolehtinut käsihygieniasta ni ennen koronaakin.
Loppuvuoden suhteen olemme nostaneet kädet pystyyn ja varanneet jouluviikon eräästä kotimaisesta laitoksesta. Suuri laitos. Monipuoliset palvelut mutta vaikuttaa olevan tarkoitettu paremminkin kuntoutettaville kuin kuntoilijoille. Tyhjää parempi kuitenkin. Trumpin kuva tuskin roikkuu seinällä!
Katsotaan, miten tilanne kehittyy.
Alkuun aion käydä kaupassa aikaisin aamulla tai myöhään illalla kaupassa.
Ulkoilen, kuten aiemmin tiettyä varoa noudattaen, en käy kuntosalilla tai ryhmäjutuissa. Kirjastossa pikaisesti korkeintaan.
Ihan samalla maalaisjärjellä vaan, ilman hötkyilyä.
Paljon ulkoilma-aktiviteetteja. Nyt on suvun viinimarjat suunnilleen poimittu mutta halkojen tekoa piisaa. Lastenlasten kaitsemista on, mutta koska ovat päivisin tarhassa ym. niin vähän pitää enemmän varoa, voi corona piillä melkein missä vain. Lapsille tuskin tekisi suurta haittaa, mutta me yli 7-kymppiset... ei voi tietää.
Pitkähköjä ilta-sauvalekkejä jatkan, monestakin syystä, niin kauan kuin jaksan. Joskus tulee viitsiminen vastaan. Yritän silti potkia itseni lenkille lähes päivittäin.
Lähikaupassa käyn kun on selvästi jo asiaa - en päivittäin. Yleisötilaisuuksiin en mene, enkä teatteriin enkä yleisiin tansseihin yms. Saas nähdä uskallanko edes vaki-sukulaisvierailuun tässä syssymmällä. Riipuu vähän siitäkin uskaltavatko "ottaa vastaan". Ties mitä pöpöjä kuljetan mukana... ?
Haikailen voiko vielä ensi talvenakaan matkustaa johonkin aurinkoiseen paikkaan. Ei varmaan onnistu ennenkuin luotettava rokote on löydetty ja käytössä laajalti. Ja siihen voi mennä vielä aikaa.
Taijan jättää Suomen reissun välliin , etten joudu fennocoronlle alttiiksi :(
Yksin "skiitassani" pysyn, 2 kertaa kaupassa. Luen teologiaa ym.
Pahan aikaansaanos tämä epidemia on.
Kotona olen paljon ja vältän suuria ihmisjoukkoja kuten tein keväälläkin.
En paljon pelkää tartuntaa, mutta senhän voi saada vaikka kauppareissulla, kun kuitenkin siellä itse käyn.
Olisi kuukauden päästä rippijuhlat, no kai sinne voi mennä, luulisin?
Hygieniani on kyllä hyvin hoidettu ja desinfektionti käsille usein. Huolellinen pesu mennessä ja palatessa.
Elämästä on tullut hieman pienimuotoisempaa kuin aiemmin. Täytynee sisäistää nämä uudet elämänohjeet omikseen.
Jatkan samaan malliin, ulkoilen ja oleilen kotona suirimman osan ajastani. Teen mitä huvittaa.
Käyn kaupassa, pesen käsiä, otan ostoksen omaan kassiini, en käytä kärryjä ja koreja.
En ole hönkinyt vieraoden naamoja, mutta sukulaisia ja lasten lapsia halannut. Ovat käyneet kylässä, minä sukuloimassa, tavannut uusia ihmisiäkin, sillä varmudella, että coronaa heilläkään ei suosita muutoin, kun pelinä.
Pysytään terveinä, eihän tässä muu auta, kuin syödä ja elää kuten aina ennenkin.
Koronauutiset ovat hysteriaa ja niiden seuraaminen sallittua ajanhukkaa. Jopa Ruotsi arvioi, että 2020 kaikkia kuolemia on samaa luokkaa kuin 2019 jolloin oltiin pitkän ajan keskiarvon alapuolella
Eli influenssakuolemia on vähän ja sama porukka hullut sairaat vanhat HSV kuolevat milloin mihinkin ja tänä vuonna keväällä enemmän syksyllä vähemmän kun olivat jo ehtineet alta pois
Koska ikä on vain numeto määrittele itsesi HSVn ulkopuolelle niin se siitä
Älä mene vaarapaikkoihin kuten hisseihin ja ota etäisyyttä joukkoliikenteessä kulje kun muut eivät lisää D-vitamiini 50 mikrogr aspiriini alle 100 milligr omega3 jos muuten kestää ... ohentavat verta ja estävät koronatuhoja epäsuorasti
Hallituksen ja Ylen hysteriaa en seuraa
Ymmärtäkää kun joku panee omia rahojaan peliin hän ei pelkää mutta hallitus näyttelee teidän rahoilla itselle niille palkka juoksee näyttelystä ja lässystä
Samoja latuja tässä on hyvä hiihdellä, on sitten kevät tai syksy.
Eniten kevät vaikutti kun kaikki matkaamiset jäi pois,
saa nähdä yltyykö nyt samoihin mittoihin ja jos yltyy, ei haittaa,
kaikki suunnitelmat ovat niin löyhiä, melkein voi sanoa, että todellakin päivä kerrallaan syksyä katson.
Mikäs tässä kotinurkissa köpötellessä, tapojeni mukaan käyn marketeissa.
Henkilöautojen käyttökielto seuraavaksi 20 vuodeksi tulee kohta, varsinkin jos niissä on ilmastointi.
Koetan välttää ihmisjoukkoja, muuten elän kuten ennen , käyn kaupoissa ja ulkoilen , meijän kylässä oli keväällä vanhainkodissa yksi coronatapaus .-
Skånepåg
Uusia joukkoaltistumisia on ihan näiltä päiviltä:
Uimahalleja, teknobileet, pesäpallomatsit.
Kymmenittäin, ehkä sadoittan altistuneita.
Jännityksellä voimme odottaa "tuloksia" lähipäivinä.
Matkustin tänään bussilla ...katsoin kun menin että onko täällä kaikilla maski kasvoilla .. ei ollut kuin niistä noin 15 matkustajasta kahdella ...mutta mikä ihmeellistä ...kuljettaja vaikutti hyvin sairaalta ...yksi matkustajakin oli huolissaan hänestä ....hengityksen vinkuminen kuului auton etuosaan hyvin ...en tiedä oliko jokin kaiutin jäänyt auki..
mimmimum-..mi
Lähdemme muutamaksi viikoksi pohjoiseen, mökit varattu Pyhätunturilta ja Pallakselta.
Liikumme kaksin, emme käy kuin kaupassa ruokatarvikkeita hankkimassa.
Kotona eletään niin kuin on keväästä saakka tehty.
Ylläs...Pallas tunturit on pitkä tunturi jono, Hetasta kerran hiihtänyt pallaselle. kun oltiin menossa vaeltamaan Norjan puolelle vapun alus viikolla, oli pari luppopäivää ja rapsakka hiihtokeli, tämä tapahtui kerran 80- luvulla.
Vähän tullu kuleksittua tänä kesänä, mukava lähteä kotoa..vielä mukavampi palata kotia.